Röportajlar

WYKKED WYTCH

Neşeli yazarımız Miguel’in Amerikalı Wykked Wytch’in vokalisti Ipek (aslında bir Türk ama Türkçesi zayıfmış ) ile gerçekleştirdiği kısa sohbeti sizlerle paylaşıyoruz.

Merhaba Ipek,Türkiye’den selamlar! En son albümünüz çıktığından beri neredeyse iki yıl geçti,2010’da ki ufkunuz nedir ,yeni albüm ne zaman geliyor ?
İpek:
Merhaba, şu an Avrupa turnemizden yeni döndük sayılabilir.Albümün yarısına yakınını zaten tamamlamıştık. Çalışmalarımızı hızlandırıp studyonun yolunu tutacağız.

Aslına bakarsanız son albümümüzde bana ilginç gelen ne biliyor musunuz, kendi firmanız olan Perish Music Group tarafından piyasaya çıkarılmış olması, nasıl bir sonucu hedefliyorsunuz ,grubunuz için bir araç mı ?
Perish bizim firmamız ,bundan sonraki tüm albümlerimizi de kendimiz finanse etmeyi düşünüyoruz neden diye soracak olursan da sana cevabım şöyle olacaktır -Firmalar ile anlaşmaya çalışmaktan çok sıkıldık. Çünkü genelde bizi kazıklıyorlar. Kendi harcamalarımızı kendimiz belirlemekteyiz ,neye daha çok harcamalıyız onları düşünmek zorundayız, kayıt için ne kadar gidecek ve biz bunların ne kadarını sattığımız albümlerle geri alacağız,bunları kendimiz belirlemeliyiz.

O zaman sen vaktinin kalanını yeni gruplar keşfetmek için harcıyorsun diyebilir miyiz? Yoksa Wykked Wytch senin için ilk sırada mı ?
İkiside denebilir fakat W.W benim çocuğum sayılır,tabi ki onun önceliği daha fazla…

“Memories of A Dying Whore” çıktığı günden beri en iyi ürününüz, parçaları yazarken öncekilerden daha mı yoğun vakit harcadınız yoksa stüdyoda çalarken tamamen doğal mı takıldınız?
Her zaman en iyisini yapmak için çok yoğun çalışırız, ama gün gelir değişik bir rif çıkar daha iyi bir şarkı sözü bulursunuz yani demek istediğim bunca yıldır grup olarak birlikte çalıyoruz bu da her geçen gün daha da deneyim kazandırıyor. Yani hergün studyoya gidip ohh bu rif gerçekten iş görür demiyoruz, Metallica mıyız biz!

“Memories of A Dying Whore” için gelen en beğendiğin kritiklerden birkaç başlık aktarır mısın?
İnan ya da inanma biz bu albüm için çok fazla iyi yorum aldık ,hatırlayabildiğim bir kaçını sizlere aktarayım :

“Norveç soundu ile Florida stili buluşması”
– Kerrang

“Cehennemin soğuğu metalin sikiciliği”
– Outburn

“Gerçekten yılın en deli,çılgın,kafatası ezici ürünü”
– SOD magazine

90’ların ortalarında bu grubu kurduğunuzda bugünlere kadar yaşacağını ve bu yerlere gelebileceğini umuyor muydun?
Hayır,ummuyordum.Ama her zaman sevdiğim müziği yaptım ,şöyle geçmişe bir baktığımda uzun,yorucu,zorlayıcı ve bir o kadar da eğlenceli günler geçtiğini görmek çok ama çok güzel bir his veriyor.

Uzunca bir süredir Amerika piyasasın içerisindesiniz ,ama Avrupa’da da bir o kadar iyi karşılandınız.Hatta bir çok meşhur grupla turlama şansına sahip oldunuz.Bu seyehatlerin en iyi ve en kötü anları neler olmaktadır?
Hiçbir grubun hiçbir elemanı aynı adamlarla aylarca birlikte yolda takılmayı ,uyumayı hatta hatta osuruklarını koklamayı istemez,bu işin kötü tarafı … Ama iyi tarafına gelecek olursak belki yeni bir eleman aldınız,onu tanımak,birlikte takılmak ,eğlenmek grup için iyi oluyor. Herkes partilerde günlük işlernden uzaklaşıyor, grup elemanları hep birlikte iyidir.

Sen extreme bayan vokallerin öncüsü sayılırsın , hayatının hangi noktasında extreme metalin dar ve sert yoluna kendini adadın? Yaşlandıkça bu alanda daha iyi olduğuna inanıyormusun,biz buna inanıyoruz.
Bunları söylediğin için teşekkür ederim. 20 li yaşlarımın sonlarına doğru öfke ve topluma karşı hiddetimi göstermeye başladım. Doğal olarak metal muzik bana depresyonumu yenmeyi ve nefretimi dışa vurarak kendimi rahatlatmamı sağladı.Bu sayede liriklerim vasıtasıyle içimdeki öfkeyi açığa çıkartabiliyorum. Tabiki yaşlandıkça daha insan iki kere düşünmesini öğreniyor. Yaş ilerledikçe işini daha ciddi bir şekilde yapmayı öğreniyorsun.

Grup olarak haklı sebeplerden ötürü bir çok kere kadro değişikliğine gittiniz,eminim ki gittikçe bu konuda vurdumduymaz olmaya başladın ,sence grubu bir arada tutmak için nelere ihtiyaç duyarsın ?
Çok sayıda nedenden ötürü grup elemanlarımız sürekli değişti. Ama temel sebepler, uyuşturucu, konsantrasyon eksikliği,kişilik çatışmaları, müzikal değişimler ya da aile babası olma istekleri gibi sıralayabilirim. Kısa zaman aralığı içerisine gruba kendini bireysel olarak adayacak birini bulabilmek çok zor oluyor. Ama bu konuda yalnız değiliz,çoğu grup bu tip sıkıntıları yaşıyor. Maalesef bunun bir formülü de henüz bulunmadı.

Eğer bağımsız müzisyenlere daha iyi koşullar sağlayabilecek gücün olsaydı,bu müzik piyasasında neleri değiştirmek isterdin?
Ne yapardım biliyor musun , grupların paralarını ,emeklerini gasp eden tüm kolpa firmaların icabına bakmak isterdim. Grupların kendi paralarını kazanmaları için merchandise satışlarına izin verirdim. Son olarak da online olarak yayınlanan albümlerin bu şekilde yayınlanmasının önüne geçmek isterdim çünkü bu CD satmaya çalışan gruplara gerçekten darbe vuruyor.

Şarkı sözlerinde cinayet ve suç temasını çok fazla işliyorsun ,daha önce fahişeler ve kadınlar için uygulanan küçük düşürücü şiddet uygulamalarının nedenleri hakkında bir ön görüye sahip oldun mu ?
Özellikle kadınlar ve çocuklara uygulanan şiddet ile ilgili herhangi bir ön görüm daha önce olmadı.Maalesef ki bunlar hayatın birer aynası,her gün yaşanan şeyler. Kadınlara uygulanan şiddete tabi ki karşıyım.

Florida’da yaşıyorsun, ve bundan gurur duyduğunu biliyorum. Senin dünyanda metal piyasası ne kadar kötüleşti ?
Evet Florida’da olmaktan gurur duyarım.Her gün araba ile dolanırım. Pop ve Rap egemenliği yüzünden Metal burada barınamadı. Birkaç lokal konser oldu ama işin ilginci dünyadaki en iyi death metal gruplarına sahibiz her ne kadar onlar burada hiç konser verememiş olsa da,ne komik ama ,huh!

Daha ne kadar bu cehennemi müziğinle çocukların korkulu rüyası olmayı düşünüyorsun ? W.W için ne kadar genişlikte bir diskografi olmasını istiyorsun?
Kanım durana kadar ,her 2 senede bir yeni albüm kayıt etmeyi düşünüyorum.

Sorularımız bu kadar ,zaman ayırdığın için teşekkür ederiz, dinleyicilerine iletmek istediklerin?
Destek için teşekkür ederim. Tüm metalci dostlarımıza selamlar !

Bize Katıl

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu