Kritikler

WOMB OF DECAY ”Descent Into Obscure Nihilism”

Extreminal Productions/Arızalı Notalar Records – 2011 – Ankara

Womb of Decay, Türk Brutal Death Metal devi Cenotaph`in vokali batucetin`in tek kişilik yeni Funeral Doom projesi. Tahminimce bu projenin adı da Cenotaph`ın en son çıkardığı albümünde yer alan Embryobscure Hypnosis/Womb of Decay adlı şarkıdan geliyor.

Descent into Obscure Nihilism albümü de Womb of Decay projesinin planlanan 4 episod’undan ilki ve 9 şarkıdan oluşuyor. Kayıt kalitesi de çok başarılı olmuş. Bu albümdeki konsept, kozmik olayları ve uzay boşluğunu üstüne kurulu. Bu funeral doom adına Türkiye`de daha önce denenmemiş, işlenmemiş bir konu olduğu için bu konsepti oldukça başarılı buldum. Fakat daha önce yurtdışında bu konuyu işleyen bildiğim başka birkaç funeral doom grubu da var. Bunlar Fransa`dan Monolithe, Rusya`dan Septic Mind ve Finlandiya`dan Colosseum; fakat bu grupların müzikal yapısı Womb of Decay`inkinden daha farklı.

Bence bu albümde yer alan şarkıları tek tek değerlendirmek yanlış olur, hepsini bir bütün halinde dinlemek lazım çünkü hepsini birleştirdiğiniz zaman ortaya tek bir resim çıkıyor; yani şarkılar aslında tek bir şarkının 9 parçaya bölünmüş kısımları gibi. Albümde yer alan 9 şarkının yapısı birbiriyle nerdeyse aynı; her şarkının ritim gitarları birbirine çok benzer riffleri farklı notalarla çalıyor, solo gitarlar da aynı şekilde birbirine çok benzeyen melodilerden oluşuyor. Her şarkının sonunda aşağı yukarı hep aynı yerde tüm enstrümanların sesi giderek azalıyor ve yerini ufak ambient kısımları alıyor. Bu kısımlar da o şarkıyı bir sonraki şarkıyla bağlıyor; yani aslında şarkıların sonundaki o kısımlar bir sonrakinin introsu oluyor. Bazen gerçekten şarkılarda kayboluyorsunuz, şarkının ismine bakmadan hangi şarkıyı dinlediğinizi anlayamıyorsunuz. Enstrümanlar oldukça minimalist bir şekilde kullanılmış, akılda kalıcı pek melodi yok, bunun sebebi de anladığım kadarıyla dinleyiciyi hipnotize etme isteği. Bu amaca da başarılı bir şekilde ulaşılmış. Bu müziği dinlerken kendinizi uzay boşluğunda kara deliğe düşmüş ya da var oluşu sorgularken buluyorsunuz. Kozmik tema müziğe başarılı bir şekilde yansıtılmış, özellikle synh efektleri ve down tuned gitarlar sayesinde. 9 şarkıdan bana en farklı gelen, en çok hoşuma giden Descent into Obscure Nihilism ve Fall into Sinister Spheres şarkıları oldu.

Vokalleri ve vokal melodilerini gerçekten çok başarılı bulduğumu söylemeliyim. Albümde her çeşit vokal kullanılmış; growling, scream, gattural ve bazı yerlerde de speach. Bu albümde Batu`nun sesi bana Alman funeral doom grubu Ahab`ın vokalini hatırlattı, hatta ondan çok daha başarılı olmuş vokaller.

Kendimce bu albümün eksi olarak gördüğüm yanları ise: pek akılda kalıcı melodilerin olmaması ve şarkıların birbirine çok benzemesi. Mesela bazı yerlerde ufak da olsa clean gitarlar kullanılabilirdi o zaman dinleyici hangi şarkıyı dinlediğini anlayabilirdi. Genel olarak başarılı buldum.

7,5/10

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu