Röportajlar

WOLFUNERAL

İtalya’dan Wolfuneral isimli black metal projesi frontmani Stefano ile kısa bir söyleşi gerçekleştirdik.

Selamlar Stefano, sonunda bir şirket ile anlaştınız ve albümünüz çıkıyor. Öncelikle bunun için tebrik ediyorum yanılmıyorsam bu sizin ilk resmi kaydınız olacak ? Bu anlaşmadan dolayı memnun musunuz?
Stefano :
Selamlar, iyi dileklerin için çok teşekkür ederim bunları duymak çok güzel, bu anlaşmadan ötürü çok memnunum. Albümün iyi bir şekilde dağılmasına yardımcı olacaklar. Firmaya artworkleri ve şarkılardan bir kaç örnek gönderdiğimde çok ilgili yaklaştılar ve en kısa sürede çıkaracaklarını ilettiler. Geçtiğimiz günlerde de bana bir kaç kopya gönderildi ve tamamıyla tatmin edici bir sonuç aldığımı söylemeliyim.

Albüme geçecek olursak bizlere paylaşabileceğin detaylar neler çünkü diğer kayıtlarına nazaran çok farklı bir sound ile karşı karşıyayız?
Evet, her zaman derim black metal benim müziğim ve çalmak istediğim tarzdır diye, bir kaç albüm ambient olarak yayınladıktan sonra yeniden black metal yapma ve bu doğrultuda kayıtlar oluşturmayı tercih ettim. Birçok kayıt probleme rağmen iyi bir işe imza attığıma inanıyorum.

Tarzınızı Darkwave’den Black Metal’e kaydıran sebepler nelerdi?
Bu sadece black metal yapmayı istediğimden ötürü değiştirme kararı aldım. Bu önceden beri kafamda olan bir düşünce idi ve uygulamaya geçirmek için uğraşıyordum. Asıl fikrim ise eski kafa black metal ile yeni modern soundu birleştirip ortaya güzel besteler çıkarmaktı.

Yeni tarz konusunda tam anlamıyla mutlu musun?
Evet son derece mutluyum zaten bu tarz şarkılar her zaman aklımın bir köşesinde bulunuyordu. Yapıyordum fakat tam anlamıyla tatmin olamıyordum ama iki tarzı bir harman altında toplamak çok daha iyi bir fikir olacak…

Birazda albümün içeriğinden konuşalım, bu parçaların oluşum süreci ve hikâyelerinden bizlere bahsedebilir misin ?
Karanlık ve ağır tempoda olan eski parçalar ile yeni bestelerimi bir arada toplamak istiyordum. Çünkü önceki parçalarım ambient, doom ağırlıktaydı. Benim için önemli olan şey parçaların içerisindeki alt yapı ve atmosferdir. Dikkat ederseniz bulduğum bu karanlık riffleri şarkı içerisinde tekrarlar halinde kullanarak daha keskin bir alt yapı oluştururum. Agony, World of Lies gibi parçalarda dikkat ederseniz klavye ile yaratmış olduğum karanlık atmosferin alt yapısını hemen hissedebilirsiniz. Absinthe, Suicide Calls, Chaos gibi parçalarda da agresiflik ve vokal partisyonlarındaki farklılığı hissedebilirsiniz. Tabii ki diğer parçaları da seviyorum Reign Of Decadence gibi parçalarımda ise black metal in sertliği ile doom metalin melankolik yapısı iç içe girmiştir. Aslında daha derin bir gitar kaydı parçaları daha da etkili hale getirebilirdi.

Albümünüz bir süre önce piyasaya sürüldü, sence fanlarınız hangi Wolfuneral’i daha çok beğendi ?
İnternetteki geri dönüşlere bakacak olursam fanlarım daha çok eski şarkıları seviyor çünkü ambient müziği dinlemek black metal dinlemekten daha basit ve dinlendirici.

Eski tarzınız ile ilgili soru sormaktan sıkıldım fakat yeniden o tarza dönme şansınız var mı?
Şu an bilmiyorum ama herşey mümkün, tamamıyla o an ne çalmak istiyorsam ona yönelirim. Eğer eskisi gibi düşünmeye yeniden başlarsam tarzımı ona doğru yöneltebilirim.

Firmanın senin eski kayıtlarını yayınlama şansı var mı?
Dürüst olmak gerekirse henüz öyle bir şey konuşmadık. Tabii ki eski kayıtlarımın da yayınlanmasını isterim. Ama şu sıralar yeni albümüm ile ilgiliyim. İlerleyen zamanda böyle bir talebim olabilir. Eğer imkan olursa yayınlanmasını isteyebilirim.

Bence Black Metal çalıyor olmak konser verebilmek açısından Darkwave’den daha büyük bir fırsata sahip olabilmek demek, sence Wolfuneral ile birlikte bir konser veya turne verme gibi niyetlerin bulunuyor mu?
Evet bence de daha rahat olacaktır. Konsere çıkmak isterim tabii ki ama bunun için grupta çalabilecek session eleman gerekmekte. Bunu bulmak çok güç, bu şansı yakalarsam doğru elemanları bulabilmek için etrafa bakınacağım.

Projeyi gruba dönüştürmek gibi bir planın var mı yoksa sadece senin projen olarak mı kalacak?
Sadece kişisel proje olarak kalacak çünkü başka bir grupta daha çalıyorum. En azından Wolfuneral’de özgürce takılmak istiyorum.

Aktarmak istediğin son sözleri alalım?
Bu fırsatı verdiğiniz için teşekkür ederim, sayenizde insanların beni takip etmesi kolaylaşacak. Eski fanlarıma seslenmek istiyorum ,yeni parçalarımı da takip edin pişman olmayacaksınız. Karanlık kalın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu