Röportajlar

WITCHBURNER

Alman thrash metal grubu Witchburner’ın vokali Pino ile yaptığım röportaj!

Hails Witchburner! Öncelikle Witchburner’ın önceki zamanlarını sorarak röportajıma başlamak istiyorum. Grup 1992’de kuruldu. Bütün grup elemanları nasıl bir araya geldi ve bu fikir nereden çıktı?
Hail! Pino burada! Witchburner ilk başladığında iki kişilik bir projeydi.Bundan kısa bir zaman sonrasında Seegel gruba katıldı,kadro tamamlandı ve Witchburner gerçek bir grup oldu. Diğerlerini konserlerden ve metal partilerinden tanıyordu. O zamandan beri çok fazla kadro değişikliği oldu. Seegel o zamandan beri yerini koruyan son grup elemanı oldu. Blasphemic Assault yayımlandıktan sonra Andy S. yeni bas gitarist olarak gruba katıldı. Andy’i eski grubu olan VEX’den tanıyorlardı. 2002’de Felix davulcu olarak gruba girdi. O zamandan beri grubun sadık üçlüsü Seegel,Andy S. ve Felix,grubun nabzı bu! 2001’den 2011’e kadar ikinci gitar ve vokalde bir çok kadro değişikliği oldu. 2011 yılında Machel ve ben gruba girdik ve kalmak için buradayız!

Almanya’nın Thrash Metal alanında popüler bir izlenimi var. Almanya’dan çıkan bir çok efsane olmuş oldschool thrash grubu var. Peki sizin Witchburner’da etkileşimleriniz kimler? Yeni thrash gruplarını da takip ediyor musunuz?
Evet Teutonic Thrash Metal geçmişinden gurur duyuyoruz. Witchburner’ın çok büyük etkileşimi olan Alman grubu kesinlikle Sodom. ”Agent Orange” kesinlikle gelmiş geçmiş en iyi Thrash kayıtlarından biri. Şimdilerin ‘thrash’ üretimini pek sevmiyoruz. Ama tabiki yine de bazı dinlemeye değer yeni gruplar var. Dinlediğimiz bazı yeni gruplar; Witching Hour,Division Speed,Nocturnal Witch,Remains (Tayland),Inquisitor (Portekiz),Iron Curtain (Ispanya) ve Bonehunter(Finlandiya).

Grup elemanlarının Witchburner’ın yanı sıra başka projeleri veya çaldığı gruplar var mı?
Felix ve Machel, 667 isimli Iron Maiden Tribute grubunda çalıyor. Biz diğer elemanlar VEX, Dangerous Force, Unscared gibi gruplarda çaldık ama hepsi dağıldı veya şuan donduruldu.

Yeni albüm, Bloodthirsty Eyes’a gelelim. Şubatta yayımlanmış olacak. Bu albümde de eski oldschool sound’unuzu koruyor musunuz?
Oldschool bizim için tek yoldur! Bloodthirsty Eyes tamamen katkısız,agresif bir eski zamanların Teutonic Thrash Metal’ini kapsıyor. Bizde modern saçmalık yok!

Albümden ilk şarkı olarak Possession’ı paylaştınız. Bu şarkıyla ilgili hayranlarınızdan gelen tepkiler ve yorumlar nasıldı?
Genel olarak gelen tepkiler çok olumluydu. Bazı insanlar eski vokali daha çok beğendiğini söyledi ama bir grubun vokali değiştiğinde bu tür yorumlar almak normaldir.

Yeni albümü yeni vokaliniz Pino ile kaydettiniz. Nasıl tanıştınız ve ne zamandır beraber çalıyorsunuz?
Ben ve diğer grup elemanları birbirimizi uzun zamandır tanıyoruz. Zaman zaman Keep it True gibi festivallerde,konserlerde veya Witchburner konserlerinde görüşüyorduk. Eski vokal gruptan çıkarıldıktan sonra yeni vokal aramalarına başlamışlardı. Eski Cruel Force grubunun elemanı Carnivore, onlara bana sormaları için bir öneri göndermiş. Böylece Seegel beni aradı, provalarına dahil oldum ve beni dinleme şansları oldu,beni beğendiler ve Eylül 2011’de bu şekilde gruba dahil olmuş oldum.

Kapak resimlerini kim yapıyor? Öncekiler gibi yeni albümün kapağı da oldukça ilgi çekici.
Jowita Kaminska tarafından yapılıyor. Final Detonation’dan beri bütün kapak tasarımlarımızdan o sorumlu. Gerçekten iyi bir iş çıkardı. Bence bu Witchburner için yaptığı en iyi tasarımlardan biri. Tamamen bizim istediğimiz gibi. Seegel’in fikrinden yola çıkıldı. Ön ve arka olarak iki kapaktan oluşuyor,birbiriyle bağlantılı bir hikayesi var. Albümün söz-müzik ve karanlık havası ile tamamen uyumlu!

Yakın gelecekte tarihi kesinleşmiş olan konser ya da tur planlarınız var mı?
Şimdiye kadar iki konser kesinleşmiş durumda. Biri 16 Şubatta İspanya’da Stormwarrior ve Redimoni isimli gruplarla beraber olacak olan konser,diğeri de Mayıs’ta Almanya’da Tankard ile vereceğimiz konser.

Şimdiye kadar çaldığınız ülkeler arasında favoriniz var mı?
Başka bir ülkede çalmak her zaman bizim için özel birşey. Ama en ön planda olan Japonya Osaka’da Şubat 2012 tarihinde düzenlenen True Thrash Festivalindeki iki konserimizdi. Orada çok fazla müzik manyağıyla tanıştık. Avrupa ve japon kültürü tamamen farklı ama söz konusu Metal olduğunda damarlarımızdaki ateş tamamen aynı şekilde yanıyor!

Yakın gelecekte başka gruplarla split planlarınız var mı?
Evet öyle planlarımız var ama şuanda somut olan birşey yok.

Son sorum, bira seviyor musunuz? Sadece dalga geçiyorum haha 😉 Sizi en yakın zamanda ülkemizde izlemek için sabırsızlanıyoruz. Bize gerçek thrash’i göstermeye devam edin! Röportaj için vakit ayırdığınız için teşekkür ederim. Prost!
Hangi birayı daha çok sevdiğimizi sormalıydın hehe. Sahnelerinizi yıkmak için bir fırsatımız olduğunda bunu kullanmak için orada olacağız! Hail the Cult!

Bize Katıl

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu