Kritikler

WINDSWEPT – The Onlooker

Season of Mist U.A – 2019 – Ukrayna

Windswept grubunun ismini ilk kez bu albüm ile duydum fakat ‘The Onlooker’ grubun ikinci albümü olma özelliğini taşıyor. Grubun elemanları aynı zamanda yine Ukrayna’da meşhur olan Drudkh,Hateforest,Necrom gibi gruplardan tanıdığımız isimlerden oluşuyor.

Season of Mist bu grupta nasıl bir potansiyel gördü bilemiyorum,fakat 1000 adet el ile numaralandırılmış digipack formatında basım gerçekleştirmişler. Grup black metal çalıyor, tarz olarakta üstte belirttiğim gibi Ukrayna’nın önde gelen gruplarının soğuk ,düz ve keskin atmosferli grupları ile aynı seviyede olduğunu söyleyebilirim. Fakat diğer grupların aksine Pagan temalara ben rastlamadım,gerek grubun imajı ve gerekse kapak/şarkı isimleri olsun daha farklı bir temaya sahipler. Yani son yıllarda iyice ön plana çıkmaya başlayan daha duygusal temaları işleyen post-black metal ‘e daha yakın bulduğumu belirtiyorum. Fakat grubun tüm şarkıları hızlı,agresif ve atmosferik öğeler taşıyor. Lirikler bizimle paylaşılsaydı nelerden bahsettikleri hakkında ufak bir fikre sahip olabilirdim.

Mesela şarkı isimlerinden yola çıkacak olursak eğer ; A Gift to Feel Nostalgia ,Insomnia of the Old Men ,Times of No Dreamers & No Poets ,Bookworm, Loser, Pauper gibi daha çok psikolojik öğeler işlenmiş gibi duruyor!Albümü genel hatları ile başarılı buldum,4 kere dinledim ve kritiği yazmaya ilhamım oldu.Kuzey kadar sert değil,güney amerika ya da asya kadar kirli değil, orta avrupa kadar kaotik ve ritualsel değil,kendine has bir çiğ sounda sahip olan Windswept ortalama üzeri bir albüme imza atmış. Vokal yerli yerinde,genel olarak durgun çığlık tarzında ilerliyor yani çok fazla yükselmiyor,agresifleşmiyor. Kayıt kalitesi ortalamanın oldukça üzerinde ve besteler ile albüm konsepti biraz daha alışılmışın dışarısında.

Lafı çok uzatmadan black metal sevenler bir şans verebilir. Season of Mist’ten albüm çıkarmak kolay bir iş değil.Dip not olarak intro ve outtroda kullandıkları müzik kutusu + olarak bir çok şarkıda 4 vererek başlamaları bana çok yersiz gibi geldi.

7,5/10

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu