Kritikler

WHITECHAPEL ”A New Era of Corruption”

Metal Blade Records – 2010 – A.B.D.

Whitechapel grubu Deathcore yapmakta. Bir çokları bu deathcore türünü kötü bir tür görüyor. (ki bende bir çok gruptan dolayı öyle görüyorum.) Gel gelelim deathcore piyasasında bu grubun yeri biraz daha ayrı. Genelde deathcore gruplarında iğrenç bir pig squealci ve bağrınan bir adam olur. Fakat bu grup öyle değil.

Grubun vokalcisi brutal ve guttural vokal yapıyor. Pig sqeual işlerinde hiç olayı yok. Tamamen brutal, guttural ve ara ara scream vokaller giriyor. Bu yüzden diğer deathcore gruplarından ayrılıyor.
Vokalci genel anlamda çok sağlam bir brutal vokale ve ortalamanın biraz üstünde guttural vokale sahip diyebiliriz. Derin, güçlü bir sesi var. Yeterince gaddar bir vokal.

Davullar bilindik deathcore davulları desek yeridir. Yer yer ataklar, biraz blast, biraz çift kros, hardcore mantığı bir davul sistemi, birazda teknik atraksiyonlar bilindik deathcore davulcularının biraz daha iyi hallisi diyebiliriz. Gitarlar yine deathcore tarzının içindeler. Breakdownlar bolca yer alıyor. Zaman zamanda gaz bölümler var. Solo atar gibi değişik atraksiyonlarla öne çıkışlarda mevcut. Ama genellikle breakdown üzerine kurulu bir yapısı var.

Söz konsepti gore, katillik, ölüm vb şeyler üzerine kurulu. Kayıt kalitesi elbette çok süper. Deathcore gruplarının genelinde olduğu gibi kayıt işine çok önem veriyorlar. Tertemiz bir kayıt var. Gayet hoş.

Albüm kapağıda yine aynı şekilde gore temasına uygun. Makinalara bağlanmış insanlar falan. Kanlı manlı bi değişik. Garip bir kapağı var.

Genel hatlarıyla Deathcore içindeki nadir çıkan ve çok güzel olan gruplardan biri diyebilirim.

9/10

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu