Kritikler

WHEN NOTHING REMAINS ”In Memoriam”

Solitude Productions -2016-İsveç

Aslında sözlerime şöyle başlamayı uygun buluyorum. Grup İsveç’li ve Solitude production tarafından albümleri piyasadaki yerini almış,underground takipçilerinin hemen ‘oo bu grup gerçekten iyi olmalı’ der gibi olduğunu hissediyorum. Grubumuz Solitude production ‘un çıkardığı tüm gruplar gibi,doom metal icra etmektedir. Solitude ile bir anlaşmamız vardı ve bizlere zaman zaman ürün gönderirdi fakat o kontağımız kayboldu,bu gelen grubuda digital promolar arasında bulduğumu itiraf etmeliyim,sanırım 3. yada 4. kere dinliyorum.Ruh halime göre bazen doom metal ve doom metalin alt dallarını dinleyebiliyorum.(Funeral Doom,Depressive Metal,Gothic/Doom vb).

Grubumuzun tarzından da kısaca söz ettiğimize göre albüm içeriğine geçmek istiyorum. Albüm 1 saat 1 dk ‘dan meydana gelmekte ,kayıtlarını Slow Burn Stüdyolarında gerçekleştirmişler. Vokalleri grubun iki elemanı üstlenmiş,sanırım clean ton ve brutal vokal diye ayıracağız(promoda belirtilmemiş kimin hangisini yaptığı..) Lead Gitarları ve Vokali Peter ,Bass gitar ve vokali Jan üstlenmiş. Albümün içerisinde tabiki olmazsa olmaz keyboard ve keman kullanımlarıda bulunuyor.Genel olarak brutal vokal kullanılmış fakat aralarda Dimmu Borgir’in ve o tür grupların kullandığı tabirimi mazur görün ‘arabesk’ vari vokaller bence pek olumlu olmamış ya da ben sevmediğim için bana çok itici geliyor. Albümde hatun vokal kısımlarınıda Arjantin’li Ines Vera Ortiz üstlenmiş.Genel olarak şarkı temalarının romantik olduğunu belirtmeliyim.Sert bir albüm değil fakat hafif bir albümde değil. Genel olarak orta tempo parçalardan oluşuyor. Atmosfer insanı sıkmıyor,akıcı bir kayıt meydana gelmiş.

Doom Metal severler ve özellikle 90lar sonu 2000ler başı çıkmış olan grupları halen dinleyenler (çünkü çok fazla yeni doom metal grubu çıkmıyor) bu grubu mutlaka dinlemeli.Tristania,Theatre of Tragedy,Macbeth,Lacrimas Profundere,Beseech gibi gruplara örneklendirebilirim.. Albüm kapağı gece mavisi tonunda kullanılmış,kurtlar ve kuzgunlar sanırım iki hayalet sevgilinin etrafını çevirmiş ve birde dua eden biri görünüyor. Mutlaka özel bir hikayesi vardır. Lafı çok uzattığımın farkındayım,Doom Metal adına orta seviye bir albüm olmuş,kesinlikle dinlenesi…

7/10

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu