Röportajlar

WANING

Robert merhabalar, röportaj için teşekkürler, Waning ‘den bize kısaca bahsedebilir misin ? Bugüne kadar neler yaptığınız ve kısa dönem planlarınız neler ?
Teşekkürler, her zaman röportaj cevaplamayı sevmişimdir. Aslında insanların bizim(benim) hakkımızda bir şeyler öğrenmek istemeleri birazcık kafa karıştırıcı geliyor. Waning bizim beynimizdeki çocuğun metal piyasasına inebilmiş halidir.18 yıla yakın bir süredir bu piyasanın içerisindeyiz ve bir çok grup kurduk, müzik yaptık ve 2007 yılına geldiğimizde oturup bir metal grubunu büyütelim diye düşündük yani yalnızca kendimize ve çevremize değil tüm metal-piyasasına hitap etmeli-fikriyle yola çıktık. Bunca grubun arasında eşsiz nadide bir parça gibi bir şey olacağız diye düşünmedik, buna gerek de yok. Sadece insanlar albümümüzü alıp parçaları dinlediğinde kafalarında böyle bir grubun var olduğunu fark etmeleri bize yetiyordu. Arkadaşlarına, çevrelerine Waning diye bir grup keşfettim oldukça iyiler demeleri gibi …
Kısa dönem planlarına gelecek olursak; dürüstçe söylemeliyim ki öyle bir planlamamız olmadı sadece bu müziği daha göz önüne getirmeye çalışacağız…

2008 çıkışlı albümünüz “Population Control” ile piyasaya adımınızı attınız, Eerie Art gibi major sayılabilecek bir firmadan çıkan bu albüme gelen tepkiler nasıldı ?
İlk albümümüz olan Population Control’e genellikle iyi tepkiler geldi tabi ki herkesi memnun edemeyebilirsin işin acı tarafı albümün dağıtımı tam anlamıyla yapılamadı,sadece Batı Avrupa ülkelerine gönderilebildi. Yine de satışlar iyiydi kendimize bile kopya ayıramadık diyebilirim. Yeni bir tarz yaratmak gibi bir eğilimimiz hiç olmadı, tarz harmanlaması dersen katılabilirim ama kesinlikle yeni bir tarz oluşturmayı düşünmedik.

Klasik İsveçli gruplara göre (black metal temalı) farklı bir imajınız var ve müzikal yapınızda da çok fazla klasik black metal öğesi kullanmıyorsunuz, Waning ‘i bize nasıl özetleyebilirsin, sizce Waning Black Metal mi yapıyor yoksa kendinize özgü bir tarza mı sahip ?
Uh, oldukça zor bir soru, aslında cevaplayana göre değişebilir. Kişisel olarak söylemem gerekirse black metal demek konusunda biraz çekinceliyim, metal grubuyuz desem daha normal olur tabi ki eski black metal kökenlerine daha yakın bir soundumuz var fakat günden güne tarzlar gelişim kazanıyor.Bizim müziğimizin içinde dark metal ve post rock/black metal etkisi hemen hissedilebiliyor.
Waning’i tanımak ve tanıtmak gerekirse; sözlerimizde genelde umutsuzluk (ama emoca – kendim için üzülüyorum – şeklinde değil, sizin gibi pisliklere ayıracak vaktim yok olarak), amaçsızlık gibi şeyleri liriklerimizde işliyoruz. İyilik diye bir kavramı kabul etmiyoruz, dikkatli bir şekilde gözlemlememiz gerekiyor. Bir birey kendi öz iradesi ve aklı ile vardır fakat görüyoruz ki günümüzdeki insanlar birer koyun ve kurtlar tarafından yok edilmeye mahkum durumdalar.
İmaj konusuna gelecek olursak ,hafızam beni yanılmıyorsa, Polonyalı bir webzine’de bana böyle bir soruyu sormuştu. Bende “biz imajı düşünmek için oldukça yaşlı adamlarız fakat sen yine de imaj diye tutturursan biz imaj yoksunuyuz” şeklinde cevap vermiştim,hala geçerliliğini koruyor.

Son dönemde iyiden iyiye yaygınlaşan Post-Black Metal akımı hakkında ne düşünüyorsun? Bazı websitelerinde sizin hakkınızda yazılan kritiklerde bu akım içerisinde olduğunuzu düşünen yazarlar olmuş, yorumunu alabilir miyim ?
Evet hızla ilerliyor umarım dünya çapında yaygınlaşmaz. (Ama yaygınlaşmışa benziyor- Cenk)

Gelelim 2012 çıkışlı The Human Condition isimli albümünüze ,kayıt aşamalarından bahsedebilir misin, 4 yıl ara vermenizin sebebi neydi ?
Aslında 2inci albümümüz için ara vermedik fakat bir süre toplanamadık o yüzden zamana yayıldı. Hollanda’da Dynamo kulüpte,Norveç’te Under the Black Sun festivalinde ve İsveç çapında bir çok konsere çıktık. Toplanamayışımızın nedeni kendi hayatlarımızın düzensizliği,biz çok fazla uğraşmak istemedik, evet istemedik. Böyle olunca da yeni kayıt yapmak için oldukça üşenip, işleri yavaşlatmış olduk. Diğer bir sebep ise Eeerie Art isimli firmanın kapanmış olması kapandığından beri firma arayışı içerisine girdik.Hani bize teklif yağdı diyemem ama gelenler arasında kayda değer bir şey bulamadık açıkçası.

Grupta bir çok üyenin bir yan projesi veyahut eski bir grubu var Waning harici şu an devam ettiğiniz bir proje var mı?
A.A Obitus grubunda çalıyor,onun harici tüm elemanlarımız Waning’e konsantre olmuş durumdalar.

Konser planlarınız(turne) bulunuyor mu? Hedefler neler,Avrupa turnesi vs. ?
Plan, her zaman yapılabilir fakat doğru promotörü hiç bir zaman bulamazsınız,şu an için gerçekten bir menajerimiz yok fakat bildiğiniz birileri varsa bize ulaşın…

Eğer bir gün sahnede çok aykırı bir şey yapacak olsaydın -mesela Ozzy’nin civciv ezmesi türü- ne yapmak isterdin ?
Bu soruyu 10 sene evvel sormuş olsaydın kanlı-manlı şeyler yapmayı istediğimi söyleyebilirim fakat şu sıralar böyle bir şey hiç düşünemiyorum, hehe…

Albümlerinizde işlediğiniz temalar olarak kabataslak “Human Aimlesness and Misantrophy” olarak işlemişsiniz, kısaca senden temel grup felsefesini alabilir miyiz ?
Temel felsefemiz müziği,şarkı sözlerini, kapak tasarımlarını ve dinlenebilirliği bir araya düzgünce bir şekilde toplayabilmek. Bunları sağlam temele oturttuğumuzda ise yapacağınız tüm işler tamamıyla samimiyet çerçevesinde oluyor. Karmaşıklıktan öte gelişmiş ülkelerdeki amaçsızlığı insanlar üzerinde değerlendirecek olursak kayıp hisler ve bencil duygular ile yitirilmiş öznelliğe rastlayabiliyoruz. Bence her bireyin orta seviyede bir entelektüel kişiliği olması gerekli çünkü bu seviyeden uzak kalan insanlar zaman ile bir insan-sürüsü oluşturmaya başlıyor, bu bana göre en tehlikeli canavardan bile daha kötü bir şey… Bu noktadan sonra mizantropi olgusu işlemeye başlıyor, mantalitemiz temel olarak bu şekilde cümlelere dökülebilir.

Son yıllarda, para/petrol savaşları, diktatörlüklerin yıkılması, demokrasi adı altında yapılan işgaller, zorbalıklar ve dünya genelinde oluşan bir çok olumsuzluğu yok oluşa hazırlık olarak yorumlayabilir miyiz? Bu tip konular hakkında neler düşünüyorsun ?
Bu insan türünün doğasına bağlıyorum çünkü insanlık aç gözlüdür ve sürekli öz kaynakları nasıl arttıracağını düşünür.Hiç bir zaman yetinmez ne koparırsa onun için bir kardır.
Demokrasi adına yapılan işgaller tamamıyla bir aptallık, eğer geçmişe bakacak olursak hiç bir zaman işe yaramamıştır ve yaramayacaktır. Hangi akıllı kişi orta doğudaki insanların farklı düşünceleri olmasına rağmen oraya demokrasi götürmeye çalışmaktadır, çalışmaktadır fakat her zaman başarısızlıkla sonuçlanmaktadır, niye çünkü oradaki insanların düşünce yapısı tamamıyla değişik…
Batıdaki gibi çok parti sistemine sahip ülkeler pozitif olarak nitelendirilebilir fakat doğuda bu böyle olmuyor maalesef. Bu bir çok eylemde de kanıtlanmıştır. Aslında batının doğuya yönelik bu ısrarını anlamak güç oradaki insanlar kendilerini gayet iyi idare edebilirler. Tabi ki bu zalimlik, dindar-totaliter ve diktatörlük gibi şeylerle değil kendi yağında kavrulacak şekilde kendi hallerine bırakılmasını tercih ediyorum.
*Bunlar tamamen benim kişisel görüşlerim ,diğer grup elemanlarını bağlamıyor.

Sence insanları hayattan soyutlayıp, oplumdan uzaklaştıran temel etmenler neler? Ülkenizde yapılan metal müziğe bakılacak olursa büyük bir bölümü depresif/bunalım/karanlık temalar üzerine kurulu,sence kuzey insanı bu kadar depresif mi, bu konu hakkında yorumlarını merak ediyorum ?
Bu genel yargıya katılmıyorum tabi ki her insan gibi buranın insanları da depresyona girebiliyor bu kış aylarında daha kolay olsa da bence öyle değil… Batının insanı genelde kendi başlarına bir apartman dairesinde yaşarlar buda zamanla onları birer yaratığa dönüştürebiliyor. Biz neden mi böyle şeyler üzerinde daha çok yazıyoruz basit 6-8 saatlik bir mesaimiz oluyor ardından bu tip şeylere kafa yoracak çok boş vakit kalıyor.Bu tarz sözler yazılmasının sebebi herkes tarafından hissedilebilen duygular olmasından ötürüdür.

Şirketiniz piyasada yeni olan Antonym Records olarak gözüküyor, anlaşmanız nasıl oldu, biraz firma hakkına bilgilendirme yapabilir misin?
Aslında çok basit , bir kendi işimizi kendimiz yapıyorduk. Hem de oldukça uzun bir zamandır ve bu bizim grup felsefemize de ters bir durum değil. Şu an anlaştığımız firma bize kendimizi tanıtma hakkımızı veriyor. Bu bence çok entelektüel bir yaklaşım.Yani bir dergi/site bizle iletişime geçmek isterse bunu firma aracılığı ile değil direkt olarak yapabiliyor.
Antonym Records için tam kıvamında bir firma diyebilirim çünkü bu işi para için ya da yüzlerce albüm satmak için yapmıyor sadece uygun kişilere,uygun fiyatlarda satış yapıyor.

Waning olarak örnek aldığınız bir grup yada müzisyen var mı, etkileşim noktalarınız neler ?Besteleri yaparken en çok kafa patlatmanıza yol açan anları bize aktarabilir misin ?
Bir grup olmak her grup üyesinin kendi özel zevklerini bir araya toplamak demektir, aslında çok zor bir şey fakat bunu tam anlamıyla materyale dönüştürebilirsen dinlediğin tüm müzik tarzlarından etkilenerek kendi grubunun gelişiminde kullanabilirsin. Örnek verecek olursak bassçımız R.A 60’lar-70’ler rock müziği de dinler, porn-grind’da… Vokalist olarak benim örnek aldığım kişi ise Sodom’dan Thomas Such (Tom Angelripper).
Beste açısından yaratıcılık olaylarını A.A. ve A.F hallediyor, onlar kendi aralarında besteleri yapıyorlar, provaya geldiklerinde biz dinliyoruz aramızda tartışıyoruz yüzde yüz tatmin olana kadar üzerinde çalışıyoruz.Tekrar ede ede, çok daha hatasız ve nitelikli bir besteye sahip oluyoruz.

Son olarak Waning’i yeni tanıyacak okuyucularımız için son sözlerini alabilir miyim ?
Şöyle bir internette bakının, yazılmış kritiklere göz atın, dinleyin ve kendi fikrinizi edinin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu