Blog

Wacken Open Air – 2019 – Festival Raporu

Veda turnesinde olan Slayer’in da aralarında bulunduğu metal dünyasının bir çok önemli ismi Wacken’da bir araya geldi. Avatar, Parkway Drive, Saxon, Rage, Thy Art is Murder, Anthrax, Opeth, Demons and Wizards, Monster Magnet, Legion of the Damned, Jinjer, Evergrey, Septic Flesh, Primordial, Myrath, Dark Funeral, Grave, Sabaton, Airbourne, Hammerfall, Testament, Tesseract, Meshuggah, Unleashed, Hellhammer, Cradle of Filth, Body Count ve Uriah Heep katılımcılar arasında en çok dikkat çeken isimler oldu.
Özellikle Avrupa metal piyasasında çok sevilen  Equilibrium, Hämatom, Eluveitie, Suidakra ve Powerwolf gibi gruplar da festivalde yerini aldı. Festival kadrosunun tam listesini aşağıdaki fotoğraflardan görebilir, festival esnasında yaptığımız çekimleri Extreminal youtube kanalından izleyebilirsiniz. Ayrıca ana sahnelerde çalan grupların konser görüntülerine, festival sponsoru olan Magenta Tv‘nin internet sayfasındaki “Menü” kısmından ulaşabilirsiniz.
2007 yılından bu yana çeşitli defalar katılıp gözlemleme fırsatı bulduğum festivalde hava koşulları açısından en sorunsuz geçen yılın bu yıl olduğunu söylemeden edemeyeceğim. Zira 2017 yılında yaşadığımız bütün festival alanını bataklığa çeviren yağmur ve fırtına bu yıl minimal düzeyde ve kısa süreliydi. Dolayısıyla en azından alanda yürürken ayak bileklerimize kadar çamura saplanma durumunu yaşamadık. Çadırda konaklamayı tercih edenler de bir iki kısa süreli fırtına harici herhangi bir sorunla karşılaşmadılar.
Söz konusu fırtınalar öncesinde genel anonslar yapıldı ve festival alanı olası tehlikelere karşı tahliye edildi. Alana giriş yapılması da bu esnada yasaklandı. Dolayısıyla akabinde line-up ta kaymalar yaşandı, örneğin Cradle of Filth başka bir sahnede ertesi gün çalmak durumunda kaldı ve halihazırda sahnede olan gruplar ise performanslarını yarıda kesmek zorunda kaldı. Bütün bu gelişmeleri takip edebildiğimiz Wacken Open Air App i bu yıl ilk kez kullandım ve kesinlikle çok işe yaradı.
Kişisel olarak sahne performanslarını en çok beğendiğim gruplar Septic Flesh, Cradle of Filth, Unleashed ve Sabaton oldu. Ayrıca festivale bu yıl ilk kez katılan Tunuslu grup Myrath beklentilerimin çok üzerinde bir sahne şovu gerçekleştirdi. Umarım onları önümüzdeki yıllarda hakettikleri gibi ana sahnelerden birinde çalarken izleyebiliriz. Primordial müzikal anlamda çok beğendiğim bir grup olmasına karşın sahne anlamında önca grup içersinde sanırım biraz zayıf kaldı. Yukarıda bahsettiğim çoğunlukla gereksiz olan ve boşa çıkan fırtına alarmları yüzünden Tribulation ve Monster Magnet tamamen iptal edildi. Bu anlamda 240 hektarlık devasa festival alanı düşünüldüğünde tahliye edilmesinin hem görevliler hem de izleyiciler açısından ne kadar zor olduğunu tahmin edebilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu