Kritikler

VOZMEZDIE ”Хаос”

Black Forest Records – 2012 – Azerbaycan

Aslında komşu ülke Azerbaycan’daki son hareketlilikleri fark edeli kısa bir süre oldu. Metal piyasası hızlı bir şekilde ivme kazanıyor ve sanırım yakın dönemde bir festivalde olacakmış, headliner olarak talihsiz bir grup seçseler de ilerleyen dönemlerde çok daha iyi işler olacağına eminim…

Vozmezdie, Bakü’den bizleri selamlıyor. Kendileri Raw Black Metal icra etmektedirler. Tarz olarak Darkthrone-Transilvanian Hunger stili soğuk ve durağan riffler tercih edilmiş.Şarkı sözlerinde daha çok pagan temalı işlemeler yapılmış.Albümün ismi Xaoc (Khaos) olarak belirlenmiş ve toplamda 10 parçadan oluşmakta…Tüm parçalar Rus dilinde yazılmış. Azerbaycan’dan takip ettiğim bir kaç grup daha var 3.12, Üor gibi umarım ilerleyen zamanlarda daha da başarılı olacaklar.

Intro’nun ardından giren “Obrechenniye ot rodu” (Doomed from the genus) isimli parça bana Pagan grubunun ilk albümü Heathen Upheaval ‘ı anımsattı (Albüm genelindeki parça yapısını).Yani o hissiyat bulunuyor, samimiyet, ruh ve dinleyeni hissettiren o güzel ve özenle düzenlenmiş besteler… (Niye böyle dedim çünkü grubun ikinci albümü bana o hissiyatı vermemişti)

*2,5,6 numaralı parçalar gerçekten çok başarılı. (Numaralı olarak yazıyorum çünkü Kiril alfabesini sistemim kabul etmiyor.) Bu parçalar tam anlamıyla raw black metal diyebilirim. Albümün sonlarına doğru kısmen daha melodic(epic) rifler bulunuyor. Fakat genel anlamıyla grubun müzikalitesi raw black metal denilebilir. Fakat leş kayıtlı,ultra underground bir tavırları bulunmuyor,kayıt kaliteleri çok iyi olmasa da vasatın oldukça üzerinde..Özellikle vokalleri çok iyi buldum.

Albüm kapağı da kaos simgesi ve koyu mavi tonlarda oldukça sade tasarlanmış. (Bana Craft’ın “Fuck the Universe” albüm kapağını anımsattı). Bence grubun anlatmak istediği şeyi doğrudan ifade edebilmiş. Azerbaycan’dan dinlediğim ilk grup ve umuyorum ki devamı da gelecek…

7.5/10

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu