Röportajlar

VILE

Vile bağımlısı olduğum gruplardan biri. 2008 de çıkardıkları albüm dışında bir süredir ortalıkta gözükmüyorlardı. Vile’ın yeni stüdyo kayıtlarına başladıklarını duyduğumda röportaj isteğimi kısa sürede yanıtlayan grubun gitaristi Colin Davis ile bir röportaj yapmaya karar verdim.

Vile “The New Age Of Chaos” isminde bir single çıkardı, lp bir albüm dinleme olanağımız olacak mı? Hayranlarınızı bekleten sebep nedir?
Colin:
Bir çok sebep var. Bunlardan biri; albümlerin kayıt ve mastering uzmanı benim, ve bende kendi işlerimle uğraşıyorum. Diğer sebep grup elemanları birbirlerinden uzak yerlerde oturuyorlar. Grubun müzikleri ve diğer işleriyle uğraşıyorum. Grubun diğer elemanlarının kendi kısımlarını öğrenmesi, kayıt takvimlerini oluşturması ve bunun gibi şeyler uzun zaman alıyor. Yeni albüm daha da zor oldu çünkü elimden geldiğince tarzı değiştirmeye çalıştım, ayrıca tüm sözleri ben yazdım. Ayrıca bazı şirket problemlerimiz oldu. Genelde her 3 yılda bir albüm çıkartırdık ancak bu gibi sorunlar yüzünden bu albümü çıkartmamız 4½ yılı buldu.

Vile ile ilgili yeni birşey varmı? Şu an neyle uğraşıyorsunuz?
Vile ile ilgili olarak, şu anda bass’ların kayıt aşamasındayız, ardından bunların birleştirilmesi var. Bu da aralık ayı gibi bitmiş olur.

İnternet sitenizde yazana göre, 2009’da yeni albüm kayıtlarına başlayacakmışsınız, kayıt aşaması nasıldı, ne zaman dinleme olanağımız olacak?
Bu bulacağımız şirkete ve onların takvimine göre değişir. Benim tahminim 2010 ilkbaharında çıkaracağımız.

Yeni albümün kalite ve teknik açısından oldukça tatmin edici olacağından hiç şüphe yok elbette ancak tarzınız yeni albümde nasıl olacak?
Müzikalitemiz mükemmel olacak evet. Tarzımız ise biraz daha melodik unsurlar taşıyacak, biraz daha çeşitli ve biraz daha deneysel.Hızlı ve daha yavaş şarkılarımız olacak. Ayrıca orta ritmde olanlarda var. Her şarkı birbirinden oldukça farklı. Hala bizim tarzımız ancak genel olarak ufak değişiklikler var. Albümdeki herşey kulağa yeni ve farklı gelecek.

Bu aralar amatör grupların bile şarkıları için klip çekip internet üzerinde yayınlamaları oldukça yaygın. Siz de yeni albüm için bir klip düşünüyor musunuz?
Bir video? Evet problem şu ki grup elemanlarını aynı anda bir yerde toplamak zor. Muhtemelen önümüzdeki turnelerden birinde bir tane çekebiliriz.

Hangi şarkıya çekeceğinize karar verdiniz mi?
Bu konuda hiç düşünmedim.

Turne hakkında konuşmak gerekirse, hangi ülkeleri dolaşacağınız belirlendi mi?
Muhtemelen Avrupa ilk gideceğimiz yer. Tekrar belirtmek gerekirse bir çok şeyi ardı ardına bitirmem gerek. İlk olarak kayıtlar bitmeli, sonrasında düzenleme aşaması var, daha sonra ise albümü piyasaya sürecek bir şirket bulunmalı ve albüm piyasaya sürülmeli. Turne, en son sırada yer alıyor.

Diğer gruplardan müzisyenlerle çalıştınız, kayıt veya performans olarak. Son kadroda kimler var?
Çalıştığım grup üyeleri:
Mike Hrubovcak – Vokal (Divine Rapture, Monstrosity, Azure Emote)
Colin Davis – Lead Guitar (Vile)
J.J. Hrubovcak – Lead Guitar ( Divine Rapture, Monstrosity, Randall Flagg)
Erlend Caspersen – Bass ( Blood Red Throne, Carpathian Forest, Deeds of Flesh)
Tyson Jupin – Drums (Vile, Warface)

İyi bilinen gruplardan Cannibal Corpse, Cephalic Carnage, Deeds of Flesh ile aynı mevkiyi paylaşıyorsunuz. En iyi death metal gruplarından biri olmak çok güzel olmalı. Bu grupların performasları veya gruplar hakkında söylemek istediğiniz birşeyler var mı?
Bütun bi isimler oldukça iyi. Yaptıklarını takdir ediyorum. Ama hepimiz sadece sıradan insanlarız… 🙂

Burada bir death metal grubunun vokalistliğini yapıyorum ve grubun şarkılarının sözlerini kendim yazıyorum. Bunu yaparken tarihteki gore sahnelerden, romanlardan, filmlerden ve hatta animelerden ilham alıyorum. Sizin nelerden ilham aldığınızı bilmek isterim.
Sözleri genelde vokalistimiz Juan Urteaga yazardı. Genelde gore sözleri tarihten ve romanlardan esinlenerek yazar. Şimdi ben yazıyorum, yazdıklarım mitoloji, jungian piskolojisi, politika, ruhani konular ve bilinç evrimi gibi karmaşık konular hakkında.

Bu oldukça alakasız bir soru. En sevdiğiniz içki hangisidir?
Şarabı tek geçerim.

Sizi tonlarca soruyla sıkmak istemem. Son olarak söylemek istediğiniz birşey varmı? Sizi Türkiye’de görmeyi çok isteriz. Umarım bir gün bu kadar şanslı oluruz.
Evet bende oraya gelmeyi çok istiyorum. Umarım politik saçmalıklar bunu imkansız kılmadığı bir gün oraya geliriz. Röportaj için teşekkürler! Memnun oldum ve umarım yakın bir tarihte orada görüşürüz!

Çeviri : Welder

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu