Kritikler

VARG ”Blutaar”

Noise Art Records – 2010 – Almanya

Varg ; Almanya çıkışlı, ikinci uzun süreli albümlerini yayınlayan pagan metal tarzında müzik yapan iyi bir grup. 2007 yılında çıkardıkları ilk albümleri ‘’Wolfszeit’’ ile olumlu tepkiler almıştı (Haggard ve Equilibrium destekleri unutulmamalı) 2008 yılında çıkarmış oldukları konser dvd de canlı izlemiş olmam bu sene çıkacak albümleri için beni nasıl bir yol izleyecekleri konusunda meraklandırmıştı.

‘’ Blutaar’’ albümü 2-3 ay önce Noise Art Records’dan piyasaya sürüldü. Albümde 11 parça 48 dakikalık bir süre işgal etmiş. Viking yada Pagan metal gruplarında müziklerine serptikleri melodik folk öğeler sanırım artık birbirinin kopyası olmaya başladı ki bu durumu bu albümde iyice hissettim. Bir çok melodi bana daha önce dinlemişim hissi verdi. Ayrıca, sert keskin imajlarını ve Alman militarist tavırlarını öfke ile yansıtmayı başardıkları anda giren folk ezgiler bazen genel bütünlüğü bozmuş. Bu anlamda daha vurucu folk öğeler kullanılabilirdi. Eksilerden başladım ancak gitar ve bass kullanımı konusunda grubun çok başarılı olduğu direk dinlerken dikkat çeken nokta olmuş. Vokalin öfkesi ile yansıttığı şarkı sözlerinin Almanca oluşu da beni pek rahatsız etmedi. Vokalin tekniği, lisanı resmen önemsiz kılmış. ‘’Nebellen’’ ‘’Invictus’’ ve albüme ismini veren ‘’Blutaar’’ benim en beğendiğim çalışmalar oldu.

Grubun geçmişini referans alarak bu albümleri ile daha yukarıya doğru çıkışa geçmelerini beklerdim ancak sanırım Varg şimdilik yeni bir şeyler yapmayı gerekli görmemiş ve geçmişiyle övünmeyi yeterli bulmuş.

6.5/10

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu