Kritikler

URGEHAL ”Ikonoklast”

Season of Mist – 2009 – Norveç

Uzun yıllar boyunca Norveç black metal piyasasında var olup kendini bozmayan yada değişik arayışlara girmeyen ender gruplardan ve benim en sevdiğim gruplardan biridir Urgehal.. Ayrıca kendi mizaçları ile son oluşan metal müzik değerlerine de hakaret eden sihirlerini göstermekten de asla çekinmiyorlar. Grubun en büyük artısı gerçektende iyi müzisyenlerden oluşuyor olması. Şarkılarda yer alan gitar sololarında ve davul ritimlerinde bu kendini bariz bir şekilde belli ediyor. Trondr Nefas vokalleri ile ve Enzifer ile birlikte grupta üstlendiği gitar tekniği ile gerçektende çok üst düzeyde olduğunu anlıyorsunuz.

Youtube’ta izlediğim gruba ait bir konser görüntüsünde en fazla ilginin davulun başında show yapan Renton’a karşı olduğunu görünce gercekten de şaşırdım. Black metal gruplarında davulcular sevilir ancak en ön planda olan kişi olamazlar genel olarak. Burada bir thrash grubundan değil black grubundan bahsediyorsun o kadarda ballandırmaya gerek yok diye bana tepkide bulunabilirsiniz ama gerçektende müzikal kimlikleri beni oldukça etkiledi. Albüm 9 parçadan oluşuyor ve toplam süresi 56 dakika civarı. Ancak ilk dinlemeye başladığım zaman ard arda üç kere dinledim, o derece kendisine bağladı beni. Albümde yer alan ikinci parça ”Dødelagt” grubun sanırım en iddialı ve en ön planda tuttuğu fanları tarafından da ilk göze çarpan şarkısıdır. Ancak benim favori parçam hemen ardından gelen ”Cut Their Tongue Shut Their Prayer” hem müzik hem melodi ve atmosfer olarak beni kendisine esir alan şarkı oldu.

Tek tek şarkıları ayırıp albüme haksızlık etmek istemiyorum ancak albüm 9 dakikalık harika bir şarkı ile kapanış yapıyor ”Sopor Necrosanctus”.. Bu şarkıda kullanılan klavyeler bence Dimmu Borgir’i bile kıskandıracak nitelikte 🙂 (kabul ediyorum kötü benzetme oldu) Albüm hem cd hem plak formatında Season of Mist firmasından çıktı.. Mutlaka sipariş ediniz. Bu tarzı sevin yada sevmeyin ancak bu albümü dinledikten sonra grubun en büyük takipçisi olacaksınız..

9.2/10

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu