Röportajlar

UPON SHADOWS

Merhaba Tamara nasıl gidiyor, henüz benden bıkmadın değil mi ?
Selam Cenk, hahaha tabi ki hayır .

Seninle olan sohbetlerimizden çok keyif alıyorum, uzun zamandır iyi bir iletişimimiz var ve sana verdiğim sözü tutmanın keyfini yaşıyorum. Upon Shadows grubunun asıl üyesisin ve şu an grup işleri nasıl gidiyor?
Evet aradaki mesafeye rağmen iyi arkadaş olduk. Ee, Upon Shadows benim projem. 7 yıldır çalıştığım grubu bıraktıktan sonra 2002 yılında başladım. Daha kişisel şeyler yaratmaya çalışmak, ve müzikte kendi yolumu bulmak için. Başta 3 kişiydik, Marcelo Aguilar gitar ve vokalde, Natalia Arocena basta ve ben klavye, vokal ve davul programlamada. 2009’un sonları gibiydi, Upon Shadows iki kadınlık bir grup oldu, gitarları da aldım. Şimdiye kadar 3 albümümüz var. İlki aynı isimle 2003’te, ikincisi 2009’da “The Huge Circle of Time (Zamanın Büyük Çemberi)”. “Melodies In Grey Scale (Gri Gamdan Melodiler)” de son albümümüz, Yeni Zellanda’dan Satanica Productions çıkardı.

Yaş itibariyle hiç göstermesen de uzun süredir bu piyasanın içerisindesin ve Güney Amerika gibi uçsuz bucaksız underground cehenneminde grup olarak kendinize yer edinmeye çalışıyorsunuz,UPON SHADOWS şu an hangi seviyede ?
Sanırım yavaş yavaş yerimizi alıyoruz ya. Senin de az önce söylediğin gibi, o kadar kolay değil. Güney Amerika iyi gruplar ve müzisyenlerle dolu. O yüzden insanların dinleyecek çok şeyi oluyor. Yine de destek aldık ve mutluyuz.

Daha çok dark metal ve black metal arasında bir sounda sahipsiniz, yoğun klavyeler vs. bir bayan olarak sert müzik icra etmenin herhangi bir zorluğu var mı ?
Ben klavye çalmaya yerel bir death metal grubu olan Eclampsy’de 1995’te başladım. Yani benim için metal ve heavy soundlar benim bir parçam. Onlarsız bir yaşam düşünemiyorum bile. Ve ülkemde kadın olduğum için ayrım veya buna benzer şeyler yaşamadım hiç. Dark metali stil olarak ben seçmedim, sadece yaptığımda ortaya o çıkıyor. Tabi ki, bu biraz da benim etkilendiklerimin sonucudur. Bir de içimdeki sürekli yaratma isteğinin tabi ki.

Grubun başlangıcında SAMAEL tarzına yakın bir sound hakimdi şu an biraz daha karanlık ve agresif yapıda parçalar yapıyorsunuz,tarzınızı özetlemen gerekirse UPON SHADOWS metal sirkülasyonunun neresinde ?
Hmm, öncelikle, soundumuzdaki değişimin sebebi basit, gitarlarda Marcelo’nun etkisi vardı, şimdi bunlar da bana ait. Şunu söyleyebilirim ki, her şeye rağmen Upon Shadows hep benimdi, bu son albüm de içlerinden en kişisel olanı. Etkilendiklerim, dark müziğin bir karışımı, Sisters of Mercy ve Abigor gibi gruplar işte. Bu arada, Abigor’un son albümü duyduğum en iyi şeylerden biri. Kesinlikle tavsiye ediyorum.

Uruguay dan dünyaya açılmış olan çok fazla grup olmamasının sebepleri neler sana göre ?
Dürüst olmak gerekirse, sanırım sound ve yaratıcılıkta profesyonellik eksikliği. Müzisyenlerle dolu olmasına rağmen ülkemizde hiç iyi grupların olduğu bir yer olmadı. Burada iyi şeyler bulmak zor, ne destek var ne de başka bir şey. Mekanlar kötü, sound kötü. Kimse grup ürünleri almıyor. Upon Shadows da farklı şeyler yaratmak için bunlarla ciddi şekilde savaşıyor, elimizden geleni yapıyoruz. Müziğe kalbimizi ve kanımızı veriyoruz.

Güney Amerika denilince akla gelen ilk şey futboldur ve daha sonra underground metal piyasasıdır (bana göre tabi ki) Oradaki metalcilerin futbol ile araları nasıl fanatikler var mı ?
Genelde müzik ve futbolu birbirine karıştırmayız, bence de en iyisi bu galiba. Maalesef futbol buradaki en kötü tutkulardan biri. Çok fazla şiddet var.

Grubun genel liriksel konsepti nedir ? Nelerden daha sıklıkla bahsediyorsun ?
Albüme bağlı. İlkinde mesela, her şey mitler ve kahramanlar hakkındaydı ve sözler büyülerden bahsediyordu. İkinci albümde ise, sözlerin odak noktası kuantum fiziğiydi, kara delikler ve zaman boşluklarından bahsediyorduk. Bu sonuncusu daha farklı. Depresif sözler ve brutal ve loş sound ile, vermeye çalıştığımız mesaj depresyonun zayıflık işareti olmadığıdır.

Şu an ufak çaplı complationlarda ve firmalarda cdlerini sergiliyorsun. Satanica Productions isimli bir firmadan son albümünüz yayınlandı.Yeteri kadar reklam yapabiliyorlar mı memnun musunuz?
Evet, Satanic Production’dan çok memnunuz. Bizim gibi, yani metal müzik aşkı için savaşan insanların plak şirketi onlar.

Son sorularım, dünya çapında yaşanan ekonomik krizler, nükleer patlamalar, savaşlar, depremler son dönemde oldukça yükselişte özellikle orta doğuda çıkan isyanlar vs. sence 3. Dünya savaşı yakın mı yoksa kıyamet günü teorileri 2012 ‘de gerçeğe mi dönüşecek ?
Hahaha hayır be, 2012’de bir şey olacağını zannetmiyorum. Ve krizler tarih boyunca hep farklı zamanlarda olmuşlardır zaten. Bunda yeni olan şey ise, krizi yaşayanlar bizleriz. Politik dünya düzenine bakılırsa da yeni bir dünya savaşı geliyor gibi görünmüyor çünkü tüm baskın güç bir tarafta.

Cevapların ve dostluğun için teşekkür ederim, okuyucularımıza ve sizi yeni tanıyacak olan dinleyicilere iletmek istediğin son notları rica edebilir miyim ?
Röportaj için teşekkür ederim. Güzel degilerde olmak benim için mutluluk verici olacak. Okuyucular içim mesajım şu: Ne kadar zor olursa olsun, hiçbir zaman pes etmeyin, bir şeyi gerçekten yapmak istediğinizde HAYIR lafına kulaklarınızı tıkayın. Öğrenmek için asla yaşlı değiliz ve bir şey denemek için hiçbir zaman geç değildir.

Bu arada, müziğimize ulaşmanız için şu linkleri de vereyim:
uponshadows.webs.com
www.youtube.com/user/MorbibFenris
www.myspace.com/uponshadows_
www.reverbnation.com/uponshadows
www.facebook.com/pages/Upon-Shadows/128947133826217

Şuradan da müziğimizi bedava indirebilirsiniz:
www.metaldemos.com/demos/metaldemo180

Ya da şuradan Satanica Productions’dan çıkan albümümüzü sipariş edebilirsiniz:
www.satanica.org/blackmetal_page_2.php

TEŞEKKÜRLER !!!!

Çeviri : DepressiveGuN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu