Röportajlar

UNDIVINE

5 yıldan beri melodik death-black metalde başarıyla ilerleyen İsveçli grup Undivine ile bir röportaj yaptık…

Daha demonuz çıkar çıkmaz birçok kişi şaşırdı. Genelde yeni bir grubun ilk demosunu dinlendiğinizde pek etkilenmezsiniz. Fakat demonuz ‘Behind Thy Eyes’ı dinleyince bile büyük bir hayranlıkla ilk albümü beklemeye koyulduk. Demonuzun hazırlanışı ve ilk albüm arasında geçen süreci bize biraz anlatabilir misin?
Erik:
Tabi, vay grubu kuralı şimdiden beş yıl olmuş… zaman uçuyor! Ne diyebilirm ki… bazı rifflerin provasını yapmaya başlamıştık ve nasıl bir sound istediğimiz konusunda fikir sahibi olmaya çalışıyorduk. Cover çalışmalarımız da oldu; Satyricon’dan Mother North ve Dissection’dan Where Dead Angels Lie. Bence bizim sound’ımız, en azından o günlerde, bir çeşit bu grupların karışımı olmuştu. Birkaç parça bulduktan sonra bir araya gelip onları kaydettik ve hepsi buydu. Daha sonra kendimiz kayıt yapmayı denemek istedik ve ortaya çıkan şey gayet iyiydi. Isole’lun yanına taşındık ve onların stüdyosuna giriş hakkımız oldu. Hala prova ve kayıtlarımızı orada, Apocalypse stüdyosunda, yapıyoruz ve gayet güzel bir yer. Yaratıcı olabileceğiniz bir yer, karanlık ve soğuk…

Behind Thy Eyes’dan sonra Svartalv ismini Undivine olarak değiştirdiniz. ‘Undivine’ adını seçmenizdeki neden neydi?
Erik:
Kristofer, Undivine adıyla çıkageldi. Grubun adını değiştirme nedenimizse, öncelikle İsveç dilinde ve İskandinav mitolojisiyle ilgili sözlerimiz yoktu. Ayrıca Tommy İngilizce yazmaya devam etmek istiyordu. Ve Undivine isminin bireysel olarak bize uyduğunu ve müziğimizdeki varlığını hissettik.

Birinci albüm olan ‘A Deceitful Calm’ sanırım biraz geç çıktı. Buna neden olan şey neydi?
Erik:
Öncelikle albümü bir plak şirketiyle anlaşmadan kaydettik. Ve Aural Offerings bizimle iletişim kurduğunda görüşmelerimiz başladı. Fazlasıyla bekleme oldu, önce albüm kapakları ve düzenlemeler için bekledik, sonra da albüm bizim kontrolümüz dışında birkaç kez geri itildi. Ama ortaya çıkan şeyden memnunuz.

A Deceitful Calm’dan sonra basçınız Robert Faltström gruptan ayrıldı. Bu ayrılış Undivine’ı nasıl etkiledi?
Erik:
Dramatik değildi. Robert’la uzunca konuştuk ve hepimiz için doğru karar oldu. Tabi ki birçok şey kaybettik, çünkü iyi bir arkadaştı ve sahnede sahip olunacak kadar karizmatikti. Kristofer bassta ilk notasını vurduğunda ise yeni bir güç kazandık.

Ve Kristofer, bu ayrılıktan sonra grubun bassını da sen üstlendin. O zamanlar senin için nasıl bir deneyimdi? Kendi çalışmalarını nasıl etkiledi?
Kristofer:
Bass çaldığımdan beri, benim için Robert’tan sonra bass görevini üstlenmek kolaydı. Gitar çalmayı ve kendimi ritim gitaristi olarak görmeyi seviyorum. Robert ayrıldığında grubun en kolay şekilde nasıl ilerleyebileceğini tartıştık. Bazı vardiyalar dışında, benim gruptaki rolüm her zaman olduğu gibi belliydi. Hala parçaları yazıyorum ve üretimle düzenleme işlerinin de bir parçasıyım.

İsveç black-death sahnesi çok geniş olan bir ülke. Kuruluşunuzdan beri plak şirketlerinin size yaklaşımı nasıldı? Zor durumda kaldığınızı hissettiğiniz oldu mu?
Erik:
Oldukça sessizdi, ama İsveç çok ticarileşti…Her şey parayla ilgili. Ve şuan bir sürü grup var. Bir sürü saçmalık! Biz asla ‘lanet olsun asla bir plak şirketiyle anlaşamayacağız’ veya bunun gibi bir şey hissetmedik. Biz sadece elimizden gelenin en iyisini ortaya koyup, albümümüzü ürettiğimizde piyasaya sürüleceğini biliyorduk. Hedefimiz ortaya çıkıp, yayılmaktı. Çok büyük bir şirketle anlaşmayı beklemiyorduk çünkü bu her gün görebileceğiniz bir şey değil. Underground şirketler fena değil. Bence çok iyi fırsatlar var. Sadece turne için bir bütçe olmaması sorun. Ama o konuya da geleceğiz.

2005’ten bu yana bir demo ve 2 albüm yayınladınız. 3. Albüm çalışmalarınız ise devam ediyor. Bize biraz yeni albümden bahsedebilir misin, çalışmalar nasıl gidiyor? Sormak için erken muhtemelen ama ne zaman çıkar sizce, çünkü eminim ki dışarıda sabırsızlanan bir yığın insan var.
Erik:
Şuanda tüm parçalarımız için ön-üretim kaydı yapıyoruz. Bu sefer farklı yaklaşımlar yapacağız. Gerçek bir plak şirketiyle anlaşmadan önce bütün parçaların vokalleriyle kaydedildiğini duymak istiyoruz. Ve ayrıca bu albüm için bir sürü parçamız olduğundan konsepte uygun olanları seçmemiz gerekiyor. Bence bir sonraki albüm daha koyu, daha kötü olacak. Albüm bu yıl çıkmaz, belki en erken 2011’in ortalarında. Acelemiz yok, bu yaratıcılığı öldürür. Ama mümkün olan en kısa sürede bu canavarı yeryüzüne çıkarmaya çalışıyoruz.

Şimdi ki sorum ise Erik ve Kristofer’a; İkiniz, Robert’la birlikte ‘Mortellez’i bıraktınız. Bildiğim kadarıyla 4 adet demo çalışması bulunan bir gruptu. Mortellez’dan sonra yeni bir grup kurma kararınızdaki en büyük etken neydi?
Erik:
Bizler hala vizyonumuzla yüzde yüz motivasyon olmuş durumdayız. Mortellez’in ölü et olduğunu biliyorduk ve hiçbir yere gitmiyordu bu yüzden yeni bir grup kurduk.

Undivine’nın yanında her birinizin çaldığı farklı gruplar var. Undivine için bir araya gelmeniz zor oluyor mu?
Erik:
Pek değil, hepimizin biryandan yapacak işleri var ama güçlüce ilerliyoruz.

İlk sahneye çıkışınız Krisiun’la oldu. Nasıl bir duyguydu, hem ilk kez sahneye çıkıyor olmak hem de Krisiun’la aynı sahneyi paylaşmak?
Erik:
İlk sahne performansımızı paylaşmak ve onlar için hazırlanmak bizim için bir onurdu. Sahne arkasında tam bir patlamaydı, içtik ve onlarla fotoğraf çektirdik. Onlarla tanışmak harikaydı, onlar gerçekten muhteşem.

Turneye ise henüz hiç çıkmadınız. Fakat eminim ki bu başarılarınızdan sonra çok daha fazlasını elde edeceksiniz. Beraber çalmak istediğiniz gruplar var mı?
Erik:
Hypocrisy ile bir turne tabi ki güzel olurdu! Birçok sevdiğimiz ve beraber sahneyi paylaşmak istediğimiz grup var. Ancak, bu en önemli şey değil. Şuan da herhangi bir tur fırsatı göz önünde bulundurulacaktır. Herhangi bir şekilde, bir sonraki ve ondan da sonraki albümler için en iyi şekilde çalışıp, neyin olacağını göreceğiz.

Son albüm ‘Into Dust’ gerçekten çok başarılı. Yeni albümü sabırsızlıkla bekliyoruz.Extreminal ekibi olarak röportaj için teşekkürler. Son olarak söylemek istediğiniz bir şeyler var mı?
Erik:
Çok teşekkür ederiz. ‘Into Dust’ ile gururlanıyoruz ama hepinizi bir sonraki albümle öldüreceğiz! Web sayfamızı ve Myspace sayfamızı gelişmeler için takip edin! Extreminal’e ve hayranlarımıza desteğiniz için teşekkür ediyoruz!

www.undivine.se
www.myspace.com/undivineswe

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu