Röportajlar

UNCION

Uncion olarak piyasaya yeni adım attınız ,beklentileriz nelerdir ?İlk EP nizin tanıtımını çok iyi bir şekilde yapıyorsunuz ama çok kısa bulduğumu söyleyebilirim,tanıtım amaçlımı kısa bir kayıt piyasaya sürdünüz..Yeni kayıtlar ne zaman çıkacak ?
Alejandro:
Öncelikle grubumuzun felsefelerini Extreminal gibi bir sitede duyurmamıza yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz.
Evet haklısın Ep miz çok kısaydı fakat amacımız metal piyasasına Uncion un varlığını duyurmaktı.Arkadaş olarak uzun süredir birlikte takılan bir tayfaydık ama 2 yıldır birlikte çalıyoruz.En sonunda bir şeyler kayıt edip dünyaya duyuralım dedik.

Genel olarak Death Metal içerisinde satanizm ve occult temaları işleyen grup sayısı çok az bunun nedenleri nelerdir?Gory temalar çok revaçta,90ların başlarında daha çok karanlık,şeytani ve daha occult gruplar dikkati çekerdi ama son dönemde daha çok gory temalı grupların çoğalmasını neye bağlıyorsunuz ?
Bence tamamen ruh haline bağlı bir durum niye diye soracak olursan her grubun kendini metal müzik içerisinde ifade etme biçimleri farklı olabiliyor.Son dönemde gore temalı grupların revaçta olmasını anlayabiliyorum çünkü popüler ve eğlenceli gözüküyor fakat 90ların başındaki karanlık,kasvetli ve şeytani death metali yaşatan gruplarda bulunuyor ama haklısın gore teması çok revaçta…Aslında birazcık ideoloji meselesi;tamamen senin nasıl yetiştiğin nelere karşı durduğuna bağlı..Bu neden ile bir çok grup farklı sözlerle kendini piyasaya kanıtlamaya çalışıyorlar.
Grup adına konuşmam gerekirse biz 80ler ve 90ların başlarındaki death metal piyasasını örnek alıyoruz.Gerek Meksika’dan gerekse Amerikan ve İskandinav grupları dinleyerek büyüdük demem yanlış olmayacaktır.Bİzler isyanlar kişileriz ve nefretimizi insanlar üzerinde kontrol etmeliyiz.Biz doğal ruhu sonuna kadar koruyabileceğimize inanıyoruz evet işte düşündüğümüz şeyler kısaca bunlardır.

Satanizm grubunuzun temel dışa vurumu mu ?Çünkü oldukça üzerinde durduğunuz bir tema bu özellikle tişörtünüzden bahsetmek istiyorum..Latince yazılmış bazı notlar vardı,bana bunları anlatabilir misiniz?
Bizim için temel konu satanizimdir. Latin dilini kullanıyoruz çünkü uzun yıllardır Katolik kilisesinin ana dili Latincedir.Meksika’da İspanyol şövalyelerin ülkemizi işgal etmesi ve kendi idollerine inandırmaya halkı dayatması yüzünden Katolik inancı yüksek seviyelere ulaşmıştır.Bize göre ise insanları bir şeye inandırmaya silah yoluyla dayatamazsınız.Çünkü her insan farklı bireydir.Neye inanmak veya inanmamak istiyorsa onunla ilgilenir.Aslında bizim metal müziğe bu denli bağlı olmamızda dinsel dogmalara karşı olduğumuz içindir,birer isyankarız!
T-shirt’ün üzerindeki Latince kelimeler şunlardır; FIDELIS: SADAKAT, HONORIS : ONUR, GLORIAM : ZAFER ,VIRIS: GÜÇ VE FLATUS : GURUR .. Biz bu kelimeleri müzik piyasasındaki güç,sadakat,zafer(düşmanlara karşı) başardığın güzel işler için onur duymak ve metalci olduğun için gurur duymak olarak yayıyoruz.Bunlar Uncion grubunun 5 temel taşıdır denilebilir.

Meksika piyasasından biraz söz edebilir misin?Geniş bir black metal piyasası var peki ya death metal ne alemde ?
Bir çok gruptan söz edebilirim. 80lerden MORTUARY, BLACKTHORN, PACTUM, SHUB NUGGURATH ,90lardan CENOTAPH, HARDWARE, THE CHASM ve son dönem gruplarından WARFIELD, AVZHIA, ERESHKIGAL, MORBOSIDAD ,DENIAL, HACAVITZ, PULVERIZED,ZOMBIEFICATION, RAPTURE,MAJESTIC DOWN FALL,STRIKE MASTER, PROFANATOR, TIKET TO HELL & PIRAÑA… (Saydığı gruplardan MORTUARY,BLACKTHORN,PACTUM,SHUB NUGGURATH,MORBOSIDAD VE PIRANA gruplarını dinlemiştim diğer gruplar için teşekkürler- Cenk)

Sizi dinlettiğim bir çok dostum DEICIDE etkileşimleri çok fazla dedi,buna katılır mısın ?
Evet,çok doğru fakat biz DEICIDE, SINISTER, SUFFOCATION gibi gruplar ile büyüdük ve doğal olarak etkilendiğimiz gruplar onlar oluyor.

Promosyon çalışmalarınıza bakılırsa hedefler büyük olmalı,ilk ürününüzü kendi imkanlarınız ile tanıtmak sizin için zor olmadı mı?
Bir metal lejyonu olmak için her zaman fedakarlıklar yapmak zorundasınız.Fakat yaptığınız fedakarlıklar dinleyicilerin geri dönüşleriyle birlikte büyük bir keyfe dönüşüyor.Bence buna fazlasıyla değiyor.Söylediğin gibi promosyon gerçekten zor bir hadise ve grup olarak biz reklama önem veren meşhur bir firma ile anlaşmayı düşünmüyoruz.Bu işe tamamen gönül vermiş manyakların sahibi olduğu underground bir firma bizim işimizi görecektir.Bir çok yabancı firma bizim ile ilgileniyor ama biz bu işi reklama dönüştürüp underground ruhunu bozmak istemiyoruz 1000 kopyadan fazla albüm bastırmak istemiyoruz.Underground ateşini korumalıyız.
(Artık 1000 tane bile albüm satıldığını düşünmüyorum – Cenk )

Albümünüzden sonra bir turne planlıyormusunuz, ilk hedef hangi ülkeler ya da festivaller?
Geçen hafta DENIAL & ZOMBIEFICATION ile bir konserimiz vardı.Yakında da başkentte bir festivalde çıkacağız.Amerika turnesi düşünüyoruz.Bu grup için gerçekten mükemmel bir deneyim olacak. Abomination Festivaline de çıkmayı çok isterdik.Bir çok fırsatı değerlendirmek için elimizden geleni yapacağız tabiki bu zaman ve maddi duruma göre değişecek. Merak etme yakında websitemizden duyuruları ve afişleri görürsün, hehe.

Peki güncel dünyadan bir kaç sorum olacak ,sosyal ağlar sizi ne kadar ilgilendiriyor? FB,Myspace,Twitter vs? Buralarda grubunuza pek rastlamadım daha yer altımı takılacaksınız yoksa sosyal alemlerin faydalarından yararlanmak gibi niyetleriniz var mı ?
Evet gruplar için kitleye ulaşması açısından faydası olan bir sistem fakat kendi web sitemiz açıldığında sadece orada olacağız şu an için bir tek Myspace hesabımız bulunuyor.

Sence bir death metal grubundaki en önemli unsur nedir? Vocalist,davulcu,bestelere hakim olan gitaristler?
Grubun içindeki enstrümanları tek tek ayıramam her birinin yeri farklıdır ve görevleri birbirini tamamlar fakat eğer bir grup lideri varsa işler ona göre yönlendirilebilir.Grubun temel bir elemanı değişirse ,grubun tarzında da kaymalar olabiliyor.Bazen kolayca atlatılabilir bazense tamamen bir yıkım olabiliyor.

Aslında bu tip sorulardan pek hoşlanmam fakat Uncion ismi bana değişik geldi,anlam olarak içeriğinden bahsedermisin ?
Grubun adı İspanyol Katolik Kilisesinden gelmektedir. Orada EXTREMA UNCION olarak belirtilen bir şey kısaca özetlemem gerekirse ;zayıf ve ölmeye yakın olan Hıristiyanları tanrıyla karşılaşmadan önce rahatlamasını sağlayan bir bağışlamadır ama tabi ki biz bu anlamı tersine çeviriyoruz.

Grup elemanlarının diğer gruplarından bahsedelim biraz,Mütiliator ,Profanator ve The Pit gruplarında gözüküyorsunuz.Nasıl gidiyor çalışmalar…
Tüm tayfamız aynı şehirde olduğu için boş durmamak amacıyla bir çok grupta metal müziği yaşatmaya çalışıyoruz.
Diğer gruplara gelince her şey yolunda gözüküyor MUTILATOR ile yeni albümümüzü çıkardık.PROFANATOR Avrupa turnesine hazırlanıyor. THE PIT ise albüm hazırlıklarına başladı ama albümden önce 3 parçamızı bir splitte değerlendirmeyi düşünüyoruz.Konuştuğumuz bir kaç grup var 2-3 ay içerisinde bu spliti de yayınlamış olacağız. Her şey bir metal grubunun istediği gibi gidiyor,çok güzel!!!

Klasik bir sorum olan şu soruyu size yönlendirmek istiyorum. Bir grup müzisyen olarak sizin için ne önemlidir. 30-40 kişinin geldiği ufak bir bar konserimi (tüm seyirciler deli gibi ateşliler) yoksa 2000-3000 kişinin geldiği bir festivalde açılış grubu olmak mı ?
Aslında bu konserin içeriğine ve çıkacak olan gruplara göre değişiklik gösterebilir.100 kişiye ya da 5000 kişiye çalıyor olmamız bir şey değiştirmez.Bizim nasıl çalıyor olduğumuz daha önemli tabi ki içerisi hınca hınç deli metalci ile dolu olması bizi keyiflendirir fakat bazı büyük konserlerde mesela Houston’daki Rites of Darkness ,Metal in the Forest ve Maryland Death FEST gibi organizasyonlarda yer almayı kim istemez ki ?Böyle organizasyonlarda açılış grubu olmayıda umursamazdık sanırım zaten dinleyecek olan manyak sayısı oldukça fazla olacaktır.

Alkol tercihleriniz nelerdir beyler?
Youamitl:
Küba zehiri olan (BACARDI) and PULQUE (Mexican Prehispanik Drink)
Xiuhtzin: TONALLAN (Regional Kind Of Tequila)
Marco: CORONA (Bira)
Alejandro: INDIO (Bira)

Sorularıma verdiğiniz samimi cevaplar için teşekkür ederim. Extreminal.com okuyucularına iletmek istediklerinizi alalım kapatırken…
Bizim için senin gibi bir manyakla söyleşi yapmak büyük bir keyifti. Aztek imparatorluğundan herkese selamlar!!

www.myspace.com/uncion666

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu