Röportajlar

UÇK GRIND

Merhabalar.Extreminal.com dan selamlar… Bugünlerde neler yapıyorsunuz?
Bu günlerde elimizden geldigi kadar çok prova, yeni kayıt ve 2 konser için hazırlık yapıyoruz.

Bugüne kadar 1 demo,1 albüm ve 1 ep çıkardınız ve en son 2007 ep’sinden sonra ortaya çıkan bir yapım yok henüz. Neden bu kadar az kayıt yaptınız ve yakında piyasaya çıkmaya bekleyen birş eyler var mı?
Evet haklısın az kayıt yapıyoruz. Bilemiyorum hepimiz çalıştığımız için prova için sınırlı vaktimiz oluyor. Genellikle de provalarda konserlere yönelik performans çalışıyoruz. Bir split için 4 parça kaydetmiştik ama cd bir türlü çıkmayınca öylece kenarda kaldı o kayıtlar. Şimdilerde Türkçe yeni parçalar hazırlıyoruz.onlar bittiğinde kaydedip çıkartacağız.

Son ep’yi kendi imkanlarınızla basıp dağıttınız, bir şirketle anlaşmamanızın nedeni nedir, ileriki yapıtlar içinde aynı şey geçerli olacak mı?
O esnada EP yapmaya yanaşacak bir şirket olmamıştı biz de kendimiz basalım dedik. Önümüzde çıkacak kayıt için de durum belirsiz aslında.Umarım yaptıklarımızın değerini anlayacak ve tanıtmalarına yardımcı olacak ciddi bir şirketle anlaşabiliriz.

Uçk Grind’ı diğer gruplardan ayıran özellik nedir yada var mıdır böyle bir özellik?
Aslında kendimizi tam olarak bir müzik grubu olarak görmüyoruz. Bu da bizi müzik yapmak için bir araya gelen insanlardan ayıran özellik sanırım. UÇK Grind için amaç içindeki öfkeyi ve enerjiyi insanlarla paylaşmak.Müzik ise bunun için sadece bir araçtır.

Genel olarak metal ve içinde bulunduğunuz death metal piyasasını değerlendirirseniz, 90lı yıllar ve bugün arasındaki farklar nelerdir? Şu anki konser,mekan bolluğu ve ürünlere ulaşımda ki kolaylık inanılmaz derecede hızlı gelişiyor, bu durumların olumsuz bir getirisi var mı sizce?
90’larda her gün Bakırköy Meydanında en az 100 kişi buluşup bira içip, müzik dinleyip konuşurduk, çift kale maç yapardık. Birbirimize yeni çıkan albümleri kasete çeker şarkı sözlerinin fotokopisini almak için Kadıköy’e giderdik. Şimdilerde millet msn’den muhabbet ediyor albüm download ediyor, aradığı her şeyi nette buluyor. Unity dediğimiz olay 90’larda kaldı. Bugünlerde konserlerimize gelen, undergrounda destek veren insanlara gerçekten özel kişiler olarak görüyoruz. 90larda bunlar olağan şeylerdi.

Eskiden Bakırköy ve Kadıköy olarak ayrılıyordu İstanbul. Bakırköy piyasası da çok büyük ve sağlamdı. Kendi adıma konuşursam 90lı yılların sonuna doğru ortamlara girmiş ilk olarak Bakırköy ve Taksim’e adım atmıştım. Son zamanlarına denk gelmeme rağmen o zamanlar her şey çok farklıydı bence, başka bir ruh vardı ve çok şey kattı bana. Şimdilerde sizin önderliğinizde bir canlanma mevcut sanırım,tekrardan eskisi gibi bir birliktelik oluşmaya başlıyor mu?
Önceki cevapta da yazdığım gibi şu an bu akıma destek veren insanları gerçekten özel olarak değerlendiriyoruz. Sistem insanları o kadar ezdi ki şu an karşı ses olmak gerçekten sanki anormal veya doğaüstüymüş gibi görülebiliyor. Televizyon denen propaganda makinesi insanlığın büyük kısmını bağımlı hale getirdi ve hayatlar onun etrafında şekillenmeye başladı.neler yemelisiniz, neler giymelisiniz, iyiyi, kötüyü oradan öğrenir oldu insanlar. Her şey hazır gıda gibi sunuluyor küçük beyinlere, onlarda orda kopyalayıp beyine yapıştırıyorlar. İşte böyle bir ortamda UÇK Grind ve benzeri gruplar koca bir akıntıya karşı kürek sallıyorlar. Bu durumda bizleri anlayan ve yanımızda olan insanlara sonsuz saygı duyuyoruz.

Uçk sahnede normal hayatta olduğundan farklı bir yapıya bürünüyor mu? Sahnedeyken nelere dikkat ediyorsunuz?
Aslında bakarsan hayatta başka kimliklere bürünüyoruz sanırım. Olmak istediğimiz değil olmak zorunda kaldığımız kişiler oluveriyoruz iş çevrelerinde ve toplumun içinde. Bunun içimizde yarattığı öfke, sinir ve nefret duygusu sahnedeki UÇK Grind oluyor.

Konser vermek sadece yaptığın müziği görsel olarak sunmak mıdır?
Konser vermek senin gibi hisseden insanlarla bütünleşme anıdır. Everest’in tepesine tırmanmak, 100 metreye dalmak yada mükemmel bir seks yapmak kadar güzel bir duygudur bazen o bütünleşme anı…

Bu güne kadar fırsat bulamayıp da sahne alamadığınız ve özellikle istediğiniz bir yer var mı konser vermek istediğiniz?
Yok. Mekan önemli değil, önemli olan yaşanacak duygulardır konser denince.

Son zamanlarda konserlerde bir v.i.p sahne önü akımı aldı gidiyor. Bu konuda ne düşünüyorsunuz? Festivallerde en önde v.i.p metalcilere çalmak nasıl bir şey uçk için?
Çok saçma bir uygulama. Sadece daha çok para kazanmakla alakalı bir şey ki bu müziğin ruhuna tamamen aykırı bir olay. Festivallerden ziyade küçük kulüp konserlerinde çalmaktan çok daha fazla hoşlanıyoruz. Oralarda da böyle kapitalist düşüncelerle karşılaşmıyoruz.

Günlük hayatta neler yapıyorsunuz biraz anlatır mısın?
Bu yapay dünyada yaşamını sürdürmek için para kazanmak zorunda olduğumuz gerçeğine kabullenmiş bireyler olarak hepimizin çalışma hayatları mevcut. Bunun dışında ailelerimizle iyi vakit geçirmeyi seven insanlarız.

Yakın bir zamanda evlendin, ilk duyduğumda oldukça şaşırmıştım, açıkçası All Women Are Death parçanızı duyduktan sonra evliliğe ters insanlarmışsınız gibi bir canlanma oluşmuştu zihnimde :)) Normal yaşantıyla yaptığınız müzik çeliştiği oluyor mu belli noktalarda?
Bahsettiğin parça kadınların genel olarak davranışlarını ve doğan sonuçları eleştiren bir şarkı. Bunun tamamen arkasındayız. Evlilik iyi anlaşan ve uyumlu seks yapan her çiftin yapması gereken bir şeydir.

Uçk grind denince akla gelen ilk isim Tanju, ve genel olarak her şeyle sen ilgileniyor gibi gözüküyorsun. Grup içinde bir frontmanlik olayın var mı? Hep senin ismini duymamızın nedir sebebi?
O şekilde düşünmüyorum.Grubun ilk kadrosundan bir tek ben devam ettigim için belki biraz daha eskiden biliniyor olabilirim UÇK olarak.ama unutmayalım ki 2005 yılından beri ben,Levent ve Savaş beraber çalıyoruz.Bazen UÇK Grind’ı eski grubum Asafatedin devamı olarak gören insanlar oluyor.Ama işin temelinde bunlar gerçekten çok ama çok farklı oluşumlar.

Riot adını ilk olarak Bakırköy’deki dükkanından duymaya başlamıştık fakat son zamanlarda farklı bir olaya dönüştü, Riot Promotions oldunuz bunun sebebi ve ortaya çıkış sebebi hakkında bilgi verir misiniz?
Riot Bakırköy’deki dükkanımızın ismi.Ben ise 90li yılların ortasından bu yana konser düzenliyorum.Yurtdışından gruplarla da çalışmaya başlayınca bu Booking olayını bir şekilde adlandırmak gerekiyordu. Riot da dükkanla aynı ismi taşıdığı ve ayaklanma anlamına geldiği için mantıklı geldi.

Şu anki yerli grupları takip ediyor musunuz ve nasıl buluyorsunuz onları? Yurtdışına açılan,konserler veren birçok grup var artık nasıl değerlendiriyorsunuz tüm bu gelişmeleri?
Takip ettiklerim var elbette. Konserlerde bir çok yerli gruba fırsat veriyoruz.Yurtdışına açılmaları beni pek ilgilendirmiyor. Esas önemli olan burası için sağlam işler yapmaları ve konserler vermeler.Yurtdışı olayı tamamen mastürbasyon ve hikaye.

Peki Uçk elemanları neler dinler? Uçk’nın bugüne gelmesine, müzikal yapısına etkisi olan gruplar oldu mu hayatınızda?
Metal’den punka, industrial’dan hardcore’a oldukça geniş bir yelpaze dinlediklerimiz müziğimizi etkilemiş midir hiç bilemiyorum.o kadar yetenekli müzisyenler olduğumuzu düşünmüyorum.

Soracaklarım bu kadar, röportaj için teşekkür ederiz.Son olarak eklemek istediklerinizle bitirelim…
Biz teşekkür ederiz.Bunu okuyan herkese mesajımız aynı: Bilgisayarın başından kıçınızı kaldırın ve konserlere gelin !!!

www.myspace.com/uckgrind

Reklam ver

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu