Röportajlar

TYRANOS

Alman Black/Thrash Metal Grubu Tyranos’tan Enno ile kısa ve öz bir röportaj gerçekleştirdik.

Selam,yaşam nasıl gidiyor?
Selam,herşey yolunda gibi şu sıralar.

Extreme metal için ne zaman çalmaya başladın?
16 yaşlarındaydık,2 arkadaşım ile birlikte sevdiğimiz parçaları coverlayarak başladık. 2012’de Tyranos’a dahil oldum. Grup 2007 den beri çalıyordu benimle katılımım ile birlikte daha güçlü bir şekilde kutsallığa sövmeye başladık. Alex(Vokaller), Martin(Gitar), Thomas (2.Gitar), Björn (Davul) ve ben (Enno) Bass, kadro bu şekildedir.

Şu ana kadar iki demo yayınladınız, yakın zamanda yeni bir albüm yayınlamayı düşünüyor musunuz?
Aslında biz bu yıl için daha çok konserde yer almak için uğraşıyorduk fakat bu doğrultuda yeni besteleri bir araya toplayabilirsek albüm için çalışmaya başlıyor olacağız. Çok fazla bir araya gelemediğimiz için ileri düzeyde bir plan yapmama gayreti içerisindeyiz,yeni bir split mi olur, demo mu bilemem ama bir şeyler planlıyoruz.. Farklı şehirlerde yaşıyor olmamız grup olarak bir araya gelmemizi zorlaştırıyor,zaten Björn ve ben öğrenciyiz,dersler baya ağır gidiyor.Martinde master yapmak için kasıyor, ama grup olarak toplandığımızda değişik şehirlerde neden çalmayalım diye düşünmüyor değiliz,bize fırsat verilirse bunu yapabiliriz.

Almanya’da yaşadığını düşünecek olursak,şehir olarak ve metal piyasası olarak bize bahsetmek istediklerini iletebilirmisin?
Düseldorf ve Köln arasında gidip geliyorum,ben Düseldorf ta yaşıyor olsamda diğer elemanlar Köln’e çok yakınlar,orada çok fazla büyük bir atraksiyon yok ama Damage Source, Carthaun, Frostland, Whipper, Ironhor, Speedbreaker, Shredhammer gibi hoş gruplar var. Metal piyasası çok aktif değil ama canlı tutulmak için Rhein in Blood adı altında lokal konserler yapılıyor,çok iyi geçiyor…

Son dönemde takip ettiğin ve hastası olduğun gruplar neler?
Şu sıralar çok sevdiğim üç grup var: Nekrofilth(benim mutlak favori), Nunslaughter ve Shitfucker

Demolarınıza dönecek olursak şarkı sözlerini kim yazıyor?
Vokal hayvanlığımız ve sözlerimiz Alex’e ait, genellikle kendi aramızda fikir alış verişinde bulunuyoruz. Ama demodaki sözler tamamıyla Alex’in.

Kapak çalışmalarınız hakkında konuşacak olursak,kimin eseri ve fikirleriniz hakkında biraz detaylandırma alabilir miyim?
Kapak ile ilgili aklımıza gelen temaları the Epitome ov Blasphemy için kullanmaya karar verdik.Bıçaklanmış bir rahip teması konusunda kendi aramızda istişare ettik. Ron da samimi arkadaşımız olduğu için bize oldukça yardımcı oldu. Hatta tahtn arkasındaki işkence detayları için özel bir uğraş sergiledi. Bize ona tasarım konusunda “içinden ne geliyorsa onu yap” hissi verdiğimiz için oda bize muhteşem bir kapak tasarımı sundu. Gerçekten hoşumuza gitti ve bizimle çalıştığı için minnettar olduk. ! ! !

Grubun liriksel teması hakkında konuşalım,genelde neler işliyorsunuz?
Liriklerimizde okuduğumuz kitaplar ,izlediğimiz filmler ve aklımıza gelen agresif konular etkili oluyor.

Son zamanlarda konsere çıkıyor musunuz, yeni konserler hakkında biraz fikir alalım?
Son olarak Helvete konser salonunda Desaster, Herectic, Iron Kobra ve Tyrgrimm ile çaldık, süperdi. Bu tarz konserler ileride de karşımıza çıkarsa kaçırmayı düşünmüyoruz.

Bu günlerde ne dinliyorsun?
Şu aralar çok fazla crust punk ve black-thrash metal.Ayrıca bazı metalpunk ve black’n’roll gruplarınıda takip etmeye çalışıyorum.

Fransa’da yaşanan son olaylar hakkında ne düşünüyorsun?
Fransa gibi seküler ve özgür bir ülkede bu gibi olayların yaşanıyor olması oldukça endişe verici.Fakat ülke içerisinde bir çok ırk ve dinden insan olduğu için böyle şeyler ancak orada oluyor.Bu gibi olaylar Almanya’daki bazı faşist domuzları harekete geçiriyor. Sürekli yabancılara karşı nefret tohumları ekerek kendi korkularını insanlara yaymaya çalışıyorlar. Biz bu gibi aşırı uçlarda yaşayan faşist,ırkçı ve dindar pisliklere karşı duruyoruz.

Son olarak nasıl bir dünyada yaşamak isterdin?
Öyle bir dünyada yaşamak isterdim ki, dinci, ırkçı ve bu gibi temel konuları nefret meselesi yapmayan ve tabi ki müzik ile dolu her gün güzel konserlerin olduğu, içip dostlarımızla takıldığımız bir dünya hayal ederdim.

Reklam ver

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu