Röportajlar

TYPHON

Typhon, Amerika’nın kalbinden gelen şeytani sesin susturucu girdabı gibidir. Typhon, uzlaşmaz yaratılışları ile yaptıkları bir kaç demo’nun onları yayınlamaya zorlamasına kadar pusuda beklemiştir.
Extreminal’in savurgan çizgisinden bahsediyorken, sarkıcı ve söz yazarı Savnok karanlık sanatın sırlarını açığa çıkarıyor.

 
Bana dinlettiğiniz müziklerin etkisiyle ile çarpılmış vaziyetteyim. Bu şarkıları nerede kaydettiniz?
Savnok:
Ta ki iyi bir metal müzik yapımcısı ile karşılana kadar, bütün yaptıklarımız kendi imkanlarımızla sınırlıydı. Ayrıca, gitaristimiz Zach’in malzemelerini çaldırması sebebiyle tam bir kayıt yapamayacağız. Ancak, ilerde daha çok malzeme ve tabi yetenek sahibi olduğumuzda bu konuya geri doneceğiz.
 
İlk sorudaki heyecanımı maruz görün. Dinlemek için o kadar çok demo alıyorum ki, en sonunda sizinkiler gibi nefes aldıran bir şeye rastladım. Ne kadar zamandır birlikte mücadele ediyorsunuz?
Özür dilemeniz için bir sebep yok, öncelikle bunu söylemek isterim. Davulcu Nolan, gitarist Zach ve ben 2006’tan beri beraberiz. Ve tabi bir çok farklı üye ile de beraber çalıştık mesela; Anwyl, Stonehaven ve Othis. Daha sonra 2009’da gitarist Frerking katıldı ancak uyumsuzluklar yaşandı.

Her biriniz ne tür zeminlere sahipsiniz? Mesela aranızda 5 yasından beri keman çalan biri var mı?
Hayır. Klasik müzik eğitimi almış bir çok müzisyenle beraber çalıştık ama hiç sonuna kadar gidemedik. Yıllarca becerilerimizi tutku ve kendimizi adamışlığımızla geliştirdik.
 
Daha önce kaç küçük grup Typhon doğmadan önce ölmek zorunda kaldı?
Zah ve eski iki üyemiz Rancor’da thrash metal çalmadan önce askerliğe alindim. Ben gruba katıldığımda bu grup sona ermek üzereydi ve Typhon doğuyordu. Nolan ise daha önce bir çok grupla beraber çalmıştı. Müziğin tarzının büyük ölçüde değişmesine rağmen, hak ettiği değerde almasa bile etkileri hala bu gün de görülebilir.
 
Typhon’un müzik yapış sekli sınır tanımıyor, adeta uçsuz bucaksız. Tıpkı yakıp kül eden bir patlamanın katmanları gibi. Tamamen karartılmış death metal kuruluşu gibi. Vizyonunuz hep böyle miydi?
Sonraları yeteneklerimizi ve tarzımızı geliştirmemize rağmen, ilk baslarda eski tarzda black/thrash çaldık. Daha sonraları, yeteneklerimizi mahkumiyetimizi ifade edebileceğimiz yere kadar geliştirdiğimize rağmen ilk başlardaki tarzımız black/thrash idi. Ve bu yolda sahip olduğumuz ideoloji su anki asalak müzikten ayrı olarak agresif, nefret dolu black/death metal olarak tasarlanmıştır.
 
Şu an hala üzerinde çalıştığınız 2011 albümünü dinlemek için sabırsızlanıyorum. Bana ve okuyuculara bir kaç tüyo vermek ister misiniz?
Son üç yıldır düzgün bir şekilde iyi bir yapımla her kelimesi üzerinde çalıştığımız bütün çalışmalarımızı takdim edeceğim. Travis Kerally ile Earbled Studios’ta kaydedilip dağıtılacak. Ayrıca kendisi en son Garoted hamlesinden de sorumlu kişidir.
 
Bana zaten albümünüzün kapak resmini yollamıştınız. Tüm o sırılsıklam edilmiş çıplaklıkları kullanmak kimin fikriydi?
Kolombiyalı çılgın Daniel, sorumlu kişi o. Bize göre resim olumsuzluğun bir yüzünü gösteriyor ve şeytanin güzelliği ve mükemmelliği nasıl bozduğunu simgeliyor. Aynı zamanda kendisi bizim logomuzun yaratıcısıdır.
 
Yayınlanana kadar elimizde sadece 2009 “Eternal Scorn” EP vardı. Kapak resmi çok etkileyiciydi ancak çok kısa bir albümdü. Sadece üç şarkı vardı. Bunun sebebi malzemelerinizin kıtlığı mıydı?
Bu EP’nin amacı müziğimizdeki değişiklikleri nazik bir dilde ifade etmekti. Sert demolarımızı çıkardığımızda ve yeniden yayınlandığında EP’yi bitirinceye kadar bizi daha iyi bir pencerede tanıtacak, ifade edecek bir şeye ihtiyacım vardı. Aslında EP’de daha çok parça olacaktı ancak kayıt surecinde yasadığımız bir takım malzeme sıkıntıları nedeniyle bir kaç tanesini elemek zorunda kaldık.
 
Su ana kadar olan diskografinizde gecen yılın EP si ve 2007’nin demosu yer alıyor. İlk kaydınızdan bu yana neler kazandınız? Şu an sizin için öncesine oranla parça yayınlamak daha mi kolay? Hala ne kadar şey öğrenmek istiyorsunuz?
Tabi ki su ana kadar ki kayıtlarımız kişiseldi. Haftalar boyunca bodrumda tıkılı kaldığımız zamanlar deneme-yanılma zamanlarıydı. Ne türde yetenek ve entelektüel bilgi istediğimizin listesini çıkarırsak, uzun sürer. Ancak, her geçen gün ceza ne nefretin damarlarında büyüyen propagandamız daha iyi yansıtılacak.
 
Grup kaç konsere çıktı? Genellikle ne tür yerlerde sahne alıyorsunuz?
Muhtemelen başlangıçtan itibaren, 15-20 arası olması lazım. Wichita’ da Oz Cafe ile görüşmelerde bulundum, ki kendileri Ramero müziğin bütünlüğünü korumakla ilgilenen birkaç kişiden biri. Beraber çalıştığımız birkaç küçük grubun eyaletin diğer alanlarındaki destek eksikliği dışında, gerçek gruplarla anlaşma sağlamak için Gospel of hate yapımcılık ile anlaştım ve Praise of Deathfest ve Withita Extreme Metal festival ile birlikte Midwest ile anlaştım. Joe and Live Evil Promotions’ın yardımcısı ile birlikte yerel ve gezici isleri bir araya getiriyoruz.

Röportaj yaptığım kişilerin ne tür kültürel altyapıları olduğunu bilmek isterim. Amerika’nın nerelerindensiniz? Size göre hayat nasıl?
Zach ve ben güney Kansas’tanız. Nolan ise Nebraska sınırına yakin yaşıyor. Drew ise güney Nebraskalı. Bu aslında güç bir durum ancak bizim inancımızı etkilemiyor. Midwest çok soğuk ve kasvetli bir yer. Birçok yer özellikle küçük yerlerde çiftçilik zarar görmüş durumda. Miller boyunca ıssızlık hakim. Bu muhtemelen İncil’in bir darbesi olarak adlandırabilir. Bu durum güney Kansas’ta ve Mennonias’ta daha yoğun. Ve diğer birçok yerde umursamazlık hakim.
 
Bir grupta çalmanın ve kendi müziğinizi dünya ile paylaşmanın dışında sizi en çok mutlu eden şey nedir?
Müziklerini dinleyerek büyüdüğümüz gruplarla tanışmak, beraber çalmak, ve onlarsan iyi tepkiler almak. Ayrıca, insanların müziğimizden etkilendiğini görmek ayrı bir ödül. Müziğimiz güçlü bulunuyor, kan, dövüş bizim hayranlığımızın işaretleri.
 
Kalbinizin derinliklerine baktığınızda Hıristiyanlığı düşmanınız olarak mı görüyorsunuz? İç savasınız ne zaman başladı?
Ağır kuralların bize aşılanmasıyla büyüdük. Hem de burada, Midwest’te. Bunu, hayatta kendi yolumuzu ararken yaşıtlarımızın toplumdan dışlanması takip etti. Hıristiyanlıkta alınma çok derin bir seviyede. Özellikle bazı insanlarda bu durum daha da  derin. Işığın gücünün yansımasını gördüğümüzde, insana aklının gerçek düşman olduğunu anladık. Toplumun tüm bu gerçek dışı uğraşları ve hayat Typhon’un karşı durduğu şeyler etrafında inşa edildi. Dinleyiciyi hayatı sorgulamaya yöneltmek ve nefretin simgeledikleri bizim uğruna çabaladığımız şeyler.
 
Üretken insanları severim. Picasso, Edison, Isaac Asimov gibi. Sizin ilham aldığınız müzisyen yada sanatçılar kimler?
Müzisyenlerin listesini çıkarmaya kalkarsak liste uzar gider, ancak ilk bakışta, William Blake, Gustave Dore, Albrecht Durer diye sayabiliriz. Bunun dışında, Nietzche ve Schopenhauer edebiyat adına beni etkileyen isimler.

Ben gruplar hakkında yazmaya devam ettikçe mutlu bir metal müzik yazarı olacağım. Bu günün müzik çevresindeki başarıyı nasıl tanımlıyorsunuz?
Modern müzik’ten kabul yada ün gibi şeyler beklemiyoruz., underground olsun olmasın. Bizim başarı olarak gördüğümüz şey, bu günün gruplarından farklı olarak tabi, müziğimizin daima iyi bir şekilde konuşulmasıdır.
 
Typhon’un bir parçası olmanın size verdiği en büyük tatmin nedir?
Sadece, insanlara olumsuzluğun müjdesini vermek ve onların yollarının beni tatmin eden ve benim hep uğruna savaşacağım şey olması.
 
Cephanenizdeki silahlarınız neler? Biraz uyarlama bir soru oldu bu.
Nolan Tama Starclassic  Performer kullanıyor. Zach Gibson ve B.C. Rich kullanıyor. Drew ise Ibanez ve B.C. Rich çalıyor. Biz kabul arayan diğer gruplar gibi değiliz açıkçası.
 
Porngrind mi yoksa power metal mi?
Ben porngrind’i power metale tercih ediyorum. Ben daha çok eski Gut ve The Meatshits’e saygı duyuyorum. Ancak, Iced Earth çok iyi bir şov ve duruş sergiledi. Ve en azından saldırı sahibiler ve peri masalı diyarı saçmalılarından değiller.
 
Hangisi KVLT diyeti icin daha çok krediye sahip, fastfood mu yoksa doğal ürünler mi?
Tabi ki de ilk olanı. Ancak, eğer Wolves in the Throne Room ve Green metalin bir parçası iseniz, ikinci olan daha önemli. Typhon daha çok içecek açlığı içinde, bira ve kadeh.
 
Bu kadar mükemmel olduğunuz için teşekkür ederim. Bana ölümde sıkışmayacağınız bir yerin adını verin. Ben… mesela berber dükkanı ve çılgın bir parti…. yada dişçiye gitmeyi ve kütüphanede takılmayı severim. Peki ya siz?
İlginç bir soru. Belki bir kaç gece kulübü yada sahne sayılabilir.

Çeviri : Gökçen İrgin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu