Kritikler

Turin Horse – Antipas Albüm İncelemesi

Doom/Sludge Metal etkileşimli Black Metal sevenler buraya koşun. Evet bunu tanımlamaya pek aşina değil kulaklar; ama klasik bir Black Metal fanıysan bu müziğin seni üzmeyeceğine garanti verebilirim.

Bağımsız Albüm – 2020 – Almanya

Doom/Sludge Metal etkileşimli Black Metal sevenler buraya koşun. Evet bunu tanımlamaya pek aşina değil kulaklar; ama klasik bir Black Metal fanıysan bu müziğin seni üzmeyeceğine garanti verebilirim. Almanya’nın underground piyasasından kaya gibi bir grup yakalama şansına eriştim. Aslında albüm 2020´nin nisan ayında çıkmış i neredeyse bir sene olacak; ama yine de bir kritik yazmaya değer.

Turin Horse tam olarak ne zaman kurulduğu net belli olmamakla beraber 2018 yılında piyasaya çıkardıkları ilk albümleri  Uncleared ile birlikte Metal sahnesine adımlarını  attı. “Antipas” grubun 3. stüdyo çalışması ve hala bir firma ile anlaşmaları yok, sanırım grup doğru anı bekliyor. Eğer 4. albüm için hazırlıklar sürüyorsa sağlam bir firma anlaşması hiç fena olmaz.

Doom/Sludge etkisi albüme yoğun bir atmosfer kazandırmış, hızlı ve agresif bir giriş ile dinleyiciyi yakalayan albüm ilerleyen bölümde dinleyeni bu atmosferin içine kolaylıkla çekiyor. Etrafınız duvarlarla çevriliyor, korku ve katarsis hissi üzerinize çöküyor. Grubun bahsi geçen bu hisleri parçalarında işleme metotları oldukça etkili. Bu sebeple albümü dinlemeden önce karşı karşıya kalacağınız yoğun Doom/Sludge etkisini göz önünde bulundurun. Konu buraya gelmişken belirtmek gerek ki albümde Black Metal kesinlikle ön planda bence; ama müziğin Doom/Sludge ile harmanlanışı harika. Net olarak görülüyor ki grup üçüncü çalışması ile en iyi işini piyasaya sürmüş, bariz bir gelişim fark ediliyor. Hem vokalde hem kayıt kalitesinde hem de beste yapım işçiliğinde bunu görmek mümkün. Kritiğin başında belirttiğim gibi karanlık hisler ve umutsuzluk albümün tamamına işlemiş ve her saniyesinde bunu hissettiriyor.

Albüm hakkında bir diğer ilginç ayrıntı ise canlı/hücum kaydedilmiş olması, Hamburg şehrinde kaydedilmiş; ama Alman dostlar bu konuda pek ayrıntı vermemişler. Yine de bu ayrıntıları bir kenara bırakırsak albümün tamamının canlı kaydedilmiş olması, albümün atmosferinin oluşumunda büyük yere sahip olduğu görülüyor, mühendislik işçiliğinin iyi yapılması şartıyla bu seçim ile elde edilen işler görüldüğü gibi fena olmuyormuş. Parçaların arasında uzun molaların olmaması önemli bir ayrıntı, kaydı dinlerken hissedilen ıstırap ara vermeden son riffe kadar devam ediyor. Parçaların bazı bölümlerinde “Şimdi nefes alabileceğim bir an geldi galiba” hissi uyandıran küçük nüanslar olsa da ardından devam eden saldırı dinleyeni yakasından tutup tekrar atmosfere çekiyor. Parçaların kompozisyonunun oluşturulması aşamasında izlenmiş başarılı bir taktik. “Antipas” şiddetli yıkıcı ve bir o kadar da karanlık bir çalışma, mutlaka dinleyin zaman kaybı olmayacaktır.

8/10

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu