Kritikler

Torus – Damsel Album İncelemesi

Evet Thrash/Groove Metal sevenleri bu yazıya şiddetle davet ediyoruz.

Bağımsız Albüm – 2021 – Almanya

2021 belki de pandeminin bu yıl içinde en azından ilkbahar sonununa kadar biteceği ümidiyle oldukça hızlı başladı, hele ki Alman underground piyasası yanardağ gibi kaynıyor. Evet Thrash/Groove Metal sevenleri bu yazıya şiddetle davet ediyorum. “Damsel” grubun ilk albüm çalışması fakat elemanlar bu piyasanın yenisi değiller, Torus 2012 yılında Metal sahnesine Thrash ‘Em Down ismi ile adım atıyor, 2014 ve 2016 tarihlerinde piyasaya çıkan bir demo ve EP´den sonra 2017 yılında isim değişikliğine gidiyor ve Torus olarak yola devam ediyorlar. Ve görünen o ki bu değişim gruba yaramış.

Albüm Ocak 2021´de bağımsız olarak piyasaya çıktı. Bütün dijital ortamlarda bulabilirsiniz. Toplamda sekiz parça var , 45.51 dakika uzunluğunda. Doya doya kafa sallamak ve leziz sololar dinlemek için yeterli süre ha? Albümün şarkı sözü teması da  oldukça ilgi çekici gözüküyor. Hristiyan dünyasında kadınların gördüğü şiddet teması işlenmiş. Günümüzde pek değinilmeyen hatta “Avrupa’da falanda mı öyle şeyler oluyor?” gibi bir soruyu da kafalara yerleştirecek bıçak sırtı bir seçim gibi görünse de, kanımca zombilerden havada uçuşan organlardan geçilmeyen piyasada farklı bir ses çıkarabilmek adına iyi bir seçim. Parça isimlerine baktığımızda ilk anda kafada soru işaretleri beliriyor zaten. Sekiz parçaya da bir kadın ismi verilmiş, aslına bakarsak grubun Almanya´nın katedraller şehri olarak anılan Magdeburg´dan olması, şehrin orta çağda ki önemini de göz önüne aldığımızda bu seçim pekte şaşırtıcı değil.

Albüm akmaya başladığı ilk rifflerden itibaren dinleyenlerin damağında yoğun bir Machine Head ve Crowbar tadı bırakacaktır, neyse ki bu durum etkilenme seviyesinde kalmış. Özellikle groove rifflerin işlenişi çok iyi, “Copy+Paste bir ismi yoksa?” ön yargısına düşmeyin. Albüm boyunca devam eden yoğun tempo, çekiç gibi inen riffler ve bunları gayet iyi besleyen vokalin harsh ve clean vokallerinin uyumu gayet iyi. Bence bu albümün dokunabileceği kitlenin sınırları oldukça geniş, klasik Amerikan Thrash rifflerinin yanında parçaların ilerleyişine tamamen zıt karanlık riffler surata çarpıyor. Vokallerde yine aynı sürprizle karşılaşıyoruz, parça beklendiği üzere harsh ve yer yer clean vokallerle devam ederken, parça içinde ki değişimlere paralel olarak brutal ve scream vokaller dinleyeni gaza getiren bir şoka sokabilir. Bahsi geçen dozajında tutulmuş bu değişimler albüme muazzam bir zenginlik katmış, farklı tarzlardan küçük ayrıntılar parçaların örgüsüne çok iyi yerleştirilmiş ve kesinlikle sırıtmıyor.

Albümün kayıdı çok iyi, bu tarzda iyi şarkı yazmak ve taklite düşmemek için verilen çabanın yanında yazılan kaliteli rifflerin dinleyene geçmesi için kaliteli kayıt kesinlikle olmazsa olmazlar listesinin en başında geliyor. Hele ki geçmişte yığınla iyi örnek varken iyi bir kayıtla dinleyicinin karşısına çıkmanın çok önemli bir ayrıntı olduğunu tekrar belirtmekle birlikte bu tarzda iş yapmaya yeltenecek memleketimin gençlerine de satır arasında dikkat edilmesi gereken bir ayrıntı olarak bunu da hatırlatmak isterim. Evet toparlamak gerekirse, albüm bir Thrash/Groove riff delisini kesinlikle tatmin edecek kalitede ve oldukça zengin, kayıt çok iyi, ve albüm kapağı da konseptle doğru orantılı, basit ama bir o kadar da etkili. Mutlaka dinleyin pişman olmazsınız!

8/10

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu