Kritikler

TORTURE KILLER ”Swarm”

Metal Blade Records – 2006 – Finlandiya

Torture Killer’ın olayı bal mıdır bilinmez ama biz Türkler bu duruma halk arasında “iyi yere kapak atmışsın abi ya da iyi yer dükkan açmışsın” deriz. Olayı anlatınca da bana hak vereceksiniz zaten. Torture Killer 2-3 sene öncensine kadar Finlandiya’da bar ortamlarında, mütevazi konserlerde Six feet Under-Obituary coverlayan bir grup iken hayranı oldukları grubun vokali Chris Barnes gelip “arkadaşlar sizinle bir albüm kaydetmek istiyorum” demesiyle her şey değişimiş. Yani kariyerinizin başındasınız ve Chris Barnes gibi –ki brutal grupları takip eden her insan evladının tanıdığı- bir adam sizin vokaliniz oluyor. Bu müzikal olarak önünüzü elbet açacaktır ama büyük festivaller, sağlam plak şirketleri gibi pek çok avantajı da size sunulmasını sağlayacaktır. Chris Barnes’a o kadar kitlendim ki bir ismi unuttum. Yaşayan death metal efsanelerinden Morbid Angel’ın eski gitaristi/bestecisi, şimdilerin gelecek vaad eden yeni grubu Hate Eternal’ın gitar/vokali Eric Rutan da albümün prodüksiyon kotluğuna oturmuş.

Daha sadete gelemedim haklısınız. İsimlerden bu kadar bahsettik ama boşuna da değil. Yani Chris Barnes ve Eric Rutan boşuna Torture Killer’a el atmamış. Çünkü grubun müzikal yapısı oldukça başarılı. Yoğun biçimde Six Feet Under ve nadiren de Obituary etkilenimleri gözükse de aslında bence grubun teknik anlamda müzikalitesi bu iki grubun kesinlikle gerisinde değil. Asıl farklılık melodiler kullanma tarzında kendini gösteriyor. Swarm’ın çoğu yerinde sert death rifflerini akılcı melodiler takip ediyor. Bu nedenle insanı baymadan sizi albüme bağlıyor. Florida tarzı ölümcül riffler İsveç tarzı melodilerle birleşmiş ve de gayet iyi olmuş. Albüm leziz olmuş. Albüm biraz kısa. 10 parça ve 34 dk.lık bir süreden oluşuyor ve albümdeki enerji de yüksek olduğu için Cd hemen sonlanıyor ama “repeat” tuşuna basmakta sakınca görmeyin merak etmeyin sıkılmazsınız. En azından ben sıkılmadım 2 aydır.

Eğer albümü edindiğinizde hepsini dinlemek için zamanınız yoksa hemen 2. parça Forever Dead ve 4. parça Multiple Counts of Murder’ı şiddetle tavsiye ediyorum. Bilinmeyen melodiler orijinal fikirler çok olmasa da kaliteli bir şeyler dinlemek istiyorsanız Swarn tam size göre. Hele şimdilerde mantar gibi türeyen metalcore icra eden zihin sağlığını tehdit eden pek çok grubun arasından nefes aldıran bir grup Torture Killer. Yüksek sesle dinlemeniz tavsiye olunur.

8/10

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu