Röportajlar

THE WAY OF PURITY – Tiril Skårdal

Merhaba Tiril, öncelikle The Way Of Purity’ye katıldığın için tebrikler, grup ile daha önce de bağlantın varmış, onlara ne şekilde yardımcı oluyordun?
Desteğin için çok teşekkürler, gerçekten seninle konuştuğum için memnunum. En başından beri projeye dahildim fakat sahnede değildim, ama grup elemanları söz yazarken benden fikir alıyordu. Her şey The Way Of Purity’den iki elemanın (bassçı ve gitarist) bir efsaneyi araştırmak üzere Norveç’e gelmesi ile başladı. Tabii ki bu müziği dinliyordum ama grubun farklı yaklaşımı gerçekten çok ilgimi çekmişti. Söz yazmanın dışında benim de grubun bir parçası olmamı istediler. Uzun zamandır birlikte takıldığım insanlardı birden böyle bir teklif gelince tabii ki oturup konuştuk ve birlikte bir şeyler yapmaya karar verdik. Çünkü eski vokalistleri aniden ayrılma kararı almıştı.

XBETTYX vokali neden bıraktı? Senle birlikte şu an grubun kadrosunda son durum nedir?
Betty grubun sesiydi ama ciddi zihinsel rahatsızlıkları olduğu için artık grupta değil. Bu konuda konuşmamayı tercih ediyorum.
The Way Of Purity diğer gruplardan tamamen farklı bir grup, bu yüzden kendimize “normal” bir grup dememeyi tercih ediyoruz. Sokakta geçen klasik metalci tipleri bu grupta bulamazsınız. Mesajımızı verebilmek için çok üst düzey çalışıyoruz çünkü bu grubu ve işi önemsiyoruz.

The Way Of Purity’de bundan önce elemanların yüzleri hep gizliydi, ama senin kim olduğunu biliyoruz, grup neden böyle bir konsept değişikliği yaptı?
Projenin arkasındaki bazı insanlar kadronun parçası olacak ve bazıları sahne arkasında çalışacaklar. Herhangi bir konsept değişmesi olmadı, taa ki konseptimiz hayvanların ve doğanın insanoğluna karşı intikam alması temasına dönüşünceye dek. Örneğin yeni çalışmamız için aklımızda olan isim gibi, ona “Biteback” adını verdik. Yani hayvanların insanoğlunu yeniden ısırması manasını taşıyor. Şu ana dek grup üyelerinin yüzlerini görmemişsinizdir. Ama artık bu değişti, yüzümü ve adımı biliyorsunuz çünkü ben böyle istedim. The Way of Purity’de değil kendi projelerimizde de bir takım kuralları hiç saymalıyız diye düşünüyorum. Ne hissediyorsak onu yapmalıyız. Eğer bir gün insanlık olgusu gezegen üzerinde en değerli şey olursa bizde oturup konseptimizi değiştiririz. O gün geldiğinde de The Way Of Purity bir takım militan grubu gibi gözükebilir. Çünkü bu doğrultuda şarkı sözlerimiz oluyor. Bu müzik tarzını seçmemiz bazı şeyleri dışa vurmamız için bir mesaj niteliği taşıyor. (ama biz bu grubu bu yüzden kurmadık) Kendimize öz kuralları geride bırakıyoruz çünkü bu bizim için büyük bir çelişki, yersen !

Grupta daha önce agressive-scream vokal kullanılıyordu, sen ne tarz vokal yapıyorsun? Senle birlikte grubun tarzında herhangi bir değişiklik olacak mı?
Grubun daha önceden kullandığı vokal tarzını gerçekten seviyorum ama yeni şarkılar için ben daha farklı bir şeyler yapacağım. Daha dramatik vokaller üzerinde çalışıyoruz, yani eskisi gibi “tekdüze” olmayacak. Scream kullanacağız, hırıltılı vokal de olacak ama biraz ağlamaklı, konuşma olacak olan kısımlarda ise oldukça dramatik sözler var.Yani, elemanların önceden yaptığı şeyin biraz daha evrim geçirmiş bir hali olacak, “crosscore” un başka bir versiyonu olmayacak. Değişim var yada yok, bunu önemsemiyoruz, sadece hissettiğimizi yapıyoruz. Ekim ayında vokal çalışmaları ve prodüksiyonu için stüdyoda olacağız, ve Ocak ayında 3 şarkı çıkmış olacak.

The Way Of Purity öncesinde grup yada sahne deneyimin var mı?
Liseyi daha yeni bitirdim, 3 yıldır drama ve tiyatro üzerine okuyordum. Zaten oyunculuk yapıyorum, yani sahnede olmayı seviyorum.

Daha önce grup için çekilen bir film yayınlanmıştı, senle beraber yine bu tarz yada farklı bir şeyler yapılacak mı?
Tabii ki, gelecekte yine video belgesellerimiz olacak. Müziğimizi, görsel fikirlerle süslemeyi gerçekten seviyoruz. Çekilen fotoğraflar, yapılan çizimler dalan da bunun için zaten. Bu projemizin bir parçası…

Yeni albüm için çalışmalar ne durumda? Yeni besteler, sözler vs. hazırlıklar nasıl?
Daha önce de dediğim gibi, sözler ve besteler üzerinde çalışıyoruz, EP Ocak ayında hazır olacak. İkinci albümümüz ise Ağustos ayında kaydedilecek, yani yapacak çok işimiz var.
Besteler tabii ki ruh halimizin gelişimine göre daha vurucu ya da duygusal bölümler olarak değişebiliyor. Yeni albüm için bir çok kişi ile iletişim halindeyiz ve Stielas Storhett (Murmannsk) ve Rikk Agnew (Amerika) ile şu an iş birliği içindeyiz. Bildiğin gibi müziğimizi kelimelerle ifade etmeyi pek sevmiyoruz.

Sanıyorum ki grup yine aynı söz konseptini koruyacak, son olarak The Way Of Purity’den bilmediğimiz bir şeyler varsa bahseder misin?
Tabii, konsept aynı kalacak çünkü bu The Way Of Purity’nin kuruluş amacı… Bilmediğiniz bir şeyler…. Sanırım şu an her şeyi biliyorsunuz… Şimdilik hepsi bu kadar.

Soracaklarım bu kadar, eklemek istediğin bir şeyler var mı?
Savaşımızı desteklediğiniz için teşekkürler.
Sayfamı ziyaret edebilirsinizwww.myspace.com/tirilskaardal
Ve Extreminal T-shirt’ü için teşekkürler!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu