Röportajlar

THE SARCOPHAGUS

2000 yılında çıkan "Infernal Hordes of the Ancient Times" adlı E.P.’yi seçip dinledim kurcaladım bu gün cdlerimin arasından. Biraz araştırdım sonra nette 2009a kadar hiç kayıt yapmamışsınız. Bu süre içerisinde grup nelerle uğraştı, bu gecikmenin sebebi nedir?
Nahemoth: Evet dediğin gibi bu süre oldukça sessiz geçti.E.P’nin çıkışından kısa bir süre sonra Hanephi (Imhotep) Kanada’ya yerleşti ve Anatolian Wisdom adlı black metal grubunu kurdu.Thyrouth (Sephiroth) ise Almanya’ya gitti ve çok uzun zaman orada kaldı. Ben(Nahemoth) bu süre içerisinde Ankaralı grup Ravenwoods’da vokal yapıyordum.Peşinden askerlikler geldi ve sonrasında Towards The Eternal Chaos’un temelleri 2006 da atılmaya başlandı.

Geçtiğimiz yaz başında "Hate Cult" diye bir single çıkarmışsınız, hiç bir yerde denk gelmedim Türkiye’de dağıtımı yapılmadı mı?
Türkiye’de çok kısıtlı satışı oldu. Özellikle plak olduğu için ve bu da Türkiye’de çok yaygın bir şey olmadığı için sadece koleksiyon meraklıları için az bir şey Ankara Zıd Müzik ve İstanbul’da Hammar ve Atlantis’e bıraktık.

Kvarforth’u hangi grubu ile ansam karar veremedim 🙂 Ne şekilde anlaştınız ve nasıl çalışıyorsunuz? Biyografinizde session olarak katıldı yazılmış. Yeni albümdeki 2 parçada onun vokali varmış, diğerlerindeki vokal kim?
Kvarforth’la 2007 de Oslo’da tanıştık.Yeni albüm kayıtları için sağlam bir vokaliste ihtiyacımız vardı.Kendisine The Sarcophagus’un yeni albümünde vokal yapma teklifini götürdük ve o da kabul etti.Vokaller Norveç’de yapıldı ve burada da mikslendi.Özellikle burada açıklık getirmek istediğim bir konu var.Kvarforth’dan önce vokalleri ben yapmıştım.Kvarforth da 2 bonus parçaya vokal yapınca parça sayımız 12 ‘ye çıkmıştı.İlk başta bizim tarzımız ve onun tarzı örtüşecek mi diye düşünüyorduk ancak ona çok güveniyorduk.Yaptığı vokalleri dinledikten sonra kesinlikle bütün albüme vokal yapması konusunda hemfikir olduk, parçalar gerçekten muhteşem bir karakter kazanmıştı.Kısaca Kasım da çıkacak olan yeni albümün tamamında Niklas Kvarforth’un vokalleri bulunmakta.

"Hate Cult" ile yurt dışından nasıl tepkiler aldınız? Osmose Productions muhakkak bir çok yere ulaştırmıştır zaten.
Evet Osmose Productions gerçekten büyük bir firma ve dağıtım-tanıtım konusunda çok başarılılar ve bu sayede de bir kez daha emin olduk ki Hate Cult çok uzaklardaki birçok black metal dinleyicisine sağlam kanallardan ulaştı.Gelen yorumlar kesinlikle harika ve bize doğru yolda ilerlediğimiz gösteriyor.Yaydığımız hastalığın böylesine yayılması ve kabul görmesi güzel

Yeni albümünüz "Towards the Eternal Chaos"tan biraz bahsedelim…
Albüm uzun bir zaman diliminin ürünü.Albüm de 1 intro ve 1 enstrümantal parça olmak üzere toplam 10 parça var ve az önce de bahsettiğim gibi tüm vokaller Shining’den tanıdığınız Niklas Kvarforth’a ait.Çeşitli zaman dilimlerinde kaydedilen albüm aynı zamanda benim gitarist olarak yer aldığım ilk The Sarcophagus albümü.Kapak tasarımlarıyla da olumlu tepkiler alan Towards The Eternal Chaos’un çıkış tarihi Osmose Productions tarafından 29 Kasım 2009 olarak açıklandı.Albüm hem cd formatında hem de LP formatında basılacak.Ayrıca t-shirtler de Osmose Productions tarafından basımda.

Şirket, Türkiye dağıtımı vs. ?
Türkiye dağıtımı konusunda henüz kimseyle görüşmedik ama tabi dağıtım işini üstlenen bir şirket olursa albümü Türk dinleyicilerimizle paylaşmayı isteriz.Sorun, orada euro üzerinden satışa sunulan albümün burada yerli albüm fiyatından mı yoksa yabancı albüm fiyatından mı satılacağı.Bunu halledebilmeyi umuyoruz.

Sahne için kadronuz var mı? Hem davul hem gitar olarak görünüyorsun kadroda malum..
Kadro konusunda yakın bir zamanda kemik bir yapılanmaya gitmeyi planlıyoruz.Grup da eksiklikler var ve tam olan elemanların da iş hayatlarından dolayı hareketleri kısıtlı.Parçaları karakterize eden Niklas’ın yerine başka birini de sahneye çıkarmayı şimdilik planlamadığımız için bu sorunun cevabını ilerleyen zaman gösterecek.

Osmose Productions ile anlaşmanız nasıl bilemiyorum ama sizi bünyesindeki bilindik bir grupla turneye çıkarma vs. planları var mı?
Sözleşmeyi herhangi bir turne üzerine yapmadık ancak her ne kadar sağlam yurtdışı festival-konser teklifleri alsak da biraz önce bahsettiğim sebeplerden dolayı bunu şimdilik rafa kaldırmış durumdayız.Açıkçası canlı showlar da bizim için her zaman ikinci planda.Ortada olmayı çok sevmiyoruz.

Bunun dışında ,yurt içi yurt dışı, internette yayınlanan yeni şarkılarınıza tepkiler nasıl?
Parçalar çok beğenildi ve şimdiden bir çok radyo programında ve complation’da yer aldı.Myspace’den gelen mesajlara bakılırsa da albümün çıkışını bekleyen oldukça fazla dinleyicimiz var.Tabi ki Shining ve Kvarforth fanları da bizi bulmakta gecikmedi ve Niklas’ı “suicidal” tarzdan farklı bir oluşumun içinde de görmeleri hoşlarına gitti.

Zamanında Raven Woods ile çalışmışsın, "In silent agony…" kaydında session eleman olarak mı onlarla beraberdin yoksa kadroda mıydın?
Evet Ravenwoods “In Silent Agony” kadrosunun içerisinde yer almıştım.Güzel bir albüm oldu ve keyifli konserlere çıkıldı beraber.Bu arada Ravenwoods Frostmourne’da Towards The Eternal Chaos’da bassları çalıyor.

Türkiye piyasasındaki en eskilerdensin diyebilirim sanırım. Memleketimin her hafta sonu konserler olan (!) kral piyasası konusunda, web’zineler, dergiler konusunda ne düşünüyorsun? (Klişe sorumu da çakarım buraya) 🙂
Biz her zaman metal müzik piyasasında iyi işler yapan, yapmaya çalışan, emek harcayan kişileri takdir ediyoruz,destekliyoruz ancak şunu da unutmayalım bir şeyin ulaşılabilirliği ne kadar kolay olursa o kadar özelliğini,değerini ve gizliliğini yitirir.Ne kadar fayda sağlarsa sağlasın globalleşen dünya ve internet sahip olduğumuz birçok değeri yok ediyor.İşte bu yüzden 90’ların underground piyasası birbirine daha büyük bir saygı ve arzu ile bağlıydı.Bu dünya kuralı: Kimse elinin altındakine değer vermez.İnsanların piyasaya bakış açıları da bu sözü destekliyor.

Daha da soracak bir şeyler kalmadı sanırım benim kafamda, röportaj için teşekkür ederim, son olarak eklemek istediğin bir şeyler var mı?
The Sarcophagus’un Osmose ile imzalamasından sonraki ilk röportaj olması açısından önemliydi.Bizi destekleyen ve hastalığı yaymamıza yardım eden herkese teşekkürler.

Hail misanthropy & hate

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu