Kritikler

THE INVISIBLE MINORITY ”Written Smile”

Self-Released – 2011 – Türkiye (İstanbul)

Evet, şimdi sizlerle blok ders yapıcaz. O yüzden herkes tuvalet ihtiyacını gidersin. hadi bakalım…

Bu günkü konumuz ekstrem metal ve hardcore/punk türlerinin karışımıyla ortaya çıkan son zamanların revaçta olan türü “Metalcore”. Hızlı gitar riffleri, bangır bangır bateriler ve sertlikle yumuşaklık arasında seyreden vokalleri ile milyonların sevmediği bir tür olsa da dikkatlerini çektiğine göre demek ki kayda değer bir tür oluşmuş. Öyle olmasa kimse haberdar dahi olmazdı. Neyse siz zaten zeki çocuklarsınız bunları biliyorsunuz ama müfredat gereği kısaca değinmemek olmaz.

Metalcore, müzik piyasasında kendine sağlam bir yer ediniyor gibi görünse de bütün yeni oluşum türlerin kaderinde olan kendini tekrar sorunsalından nasibini almadan edemiyor. Olası bir durum olmasına karşın bu sorunsalı aşabilen gruplar için de bir avantaja dönüşebiliyor. İşte o handikabı lehine çevirebilmeyi başaran yerli malı yurdun malı The Invisible Minority.

Al Mektuplarını Ver Mektuplarımı!
I want back the things that i gave you
Every dime, every crime,
I’ll take it back cause you lied
You never said i need to swallow my pride
You Fuckin Whore!

For Pride: Üzülme kardeşim sana hatun mu yok? daha iyilerini bulursun! =)

Grup bu yıl (2011) içersinde soğuk bir İstanbul şubatında, Cem(vokal) Kaan, İlkay, Özgür (Gitarlar) Barış (Davul)’ın bir araya gelmesiyle oluşmuş. Henüz süt dişlerini yeni çıkaran bir grup olmalarına rağmen o dişlerle tuttuğunu kökünden koparacak izlenimini şimdiden vermeye başladılar. Aytuğ Şeker tarafından düzenlenip kaydedilen ilk EP’leri “Written Smile” ı yayınladıktan sonra 2012 yazı için yeni albümlerinin beste çalışmalarına devam ediyorlar.

Ciddiyet ve içtenlikle işini yapan, popüler olma gayesi içerisine girmeyen, kısaca kendi yağıyla kavrulan naçizane gruplar vardır. Trivium , As I Lay Dying , Soilwork ,All That Remains ,Türkiye tayfasından da Insistence, İllet, Implanted, Pickpocket buna birkaç örnek.

The Invisible Minority grubu da bu listede yerini almak için uğraş vermekte. Peki bu grubun ne farkı var derseniz, binlerce riff, gitar solo, binlerce teknikte ritm yazarsın çalarsın ama üstüne beşamel sosunu katmazsan dinlediğinden hiçbir şey anlayamazsın. Melodi de işte bu yemekteki beşamel sosumuzdur. O olmazsa yemeğimiz sadece kuru bir tavuk parçası olmaktan öteye gidemez. Melodin yoksa uçsuz bucaksız bir denizde kaybolmuşçasına boşa kürek sallarsın. Boşuna pena eskitir, baget sallar, gırtlak yırtarsın. İstediğin kadar küreği çeksen de dinleyicinin midesine ulaşamazsın.

Ama bu adamlar da sosun hasını bulmanız mümkün. Gitar tonları iyi ayarlanmış, bagetler kafanıza kafanıza inercesine etkili, vokallerde standardın çok üstünde. iki gitar arasındaki ton ve sesin alçaklık uyumunu gayet iyi yakalamışlar. Melodiler de gayet belirgin ve vurucu. Bana, Soilwork ‘’Stabbing The Drama‘’ albümünü hatırlatan türde melodilere sahip bir çalışma olmuş. Aç parantez Soilwork grubuna karşı içimde derin bir sevgi büyütmekteyim kapa parantez.

Canlı performansların müzikal kalite üzerindeki belirleyiciliğini de işin içine katarsak zamanla çok iyi yerlere geleceklerine eminim . Metalcore sevenleri zaten hali hazırda etkileyebileceği gibi sevmeyenlerin de dikkatini çekebileceklerini düşünüyorum.

İnternet üzerinden yayınlanan EP’yi indirmek için tıklayın.

Sonuç itibariyle; Metalcore teknik olarak zor bir türdür. Her ne kadar çoğu kişilerce küçümsense de (kalıplaşmış tabir, metalcore grupları beş para etmez), sağlam gırtlak son sürat davullar, teknik gitar riffleri barındıran bu türü başarma da her baba yiğidin harcı değildir. Bunları göz önünde bulundurun ve sevgili eleştirilerinizi öyle yapın.

Tamam şimdi dağılabilirsiniz.

Afiyet ola!

8/10

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu