Röportajlar

THE HAEMORRHAGE

İspanyol güneşinden gelen bazı kanlı ve tıbbi insanları düşünün lütfen. Kanınız dondu sanırım… Baylar ve bayanlar! Karşınızda Haemorrhage’ dan Luisma..
Selam. Öncelikle röportaj için teşekkürler… ve kendi kelimelerinizle röportaja bir giriş yapar mısınız lütfen..
Luisma : Merhaba! Sözlerimi okumak için zaman harcadığınız için ben teşekkür ederim…

Siz eski, ünlü, tehlikeli ve kanlı bir grupsunuz. Kendiniz ve grubunuz hakkında neler söyleyebilirsiniz? Bu yolculuğa nasıl başladınız?
Evet, yıllardır ortalıktayız, böylece albümden albüme konserden konsere iyi bir ün kazandık.
Her şey düşünebileceğiniz en basit şekilde başladı. Okul arkadaşım ve ben, kasabamızdaki punk/trash gruplarından sıkıldık ve o günlerde yükselen tanrısal Grind/Death gruplarından etkilenerek daha farklı ve brutal bir şeyler yapmaya karar verdik.

Lirikleri nasıl yazıp besteliyorsunuz? Bunları yazarken neler hissediyorsunuz?
Genellikle müzik dinlerim ve lirikleri yazmak için güzel bir başlık ve fikir düşünürüm, fakat bazen bir başlık ya da liriklerim olur daha sonra müzik yaparım.Lirikleri yazarken özel bir şey hissetmiyorum. Sadece bazı fikirleri ifade etmeye ve okuyucuda ya da dinleyicide bazı duyguları dürtmeye çalışıyorum.

’90 da başaldınız ve bazı demo ve splitleri kaydettiniz (ve splitlerden biri Christ Denied ile birlikte kaydedildi.) 4-5 yıl sonra ilk full-lenghtinizi çıkardınız. Bu yılları nasıl geçirdiniz ve Emetic Cult u nasıl kaydettiniz ve çıkardınız? Bu süreçten bahseder misiniz biraz?
Hayır, bu şekilde olmadı. Varlığımızın ilk 4 yılı sadece ‘’Grotosque Embryopathology’’ demosunu kaydettik. Tam bir line up a sahip olunca Christ D. ile split yayınladık ve birkaç ay sonra ilk albümümüzü çıkardık. Her şey çok hızlı gelişti. Biz bir çifttik (Jose ve ben) bir demo ile ve bir yıl sonra 5 kişi olduk ve bir split 7’’ ve full albümümüz oldu.
‘’ Emetic Cult’’ u split Ep ile aynı stüdyoda kaydettiğimizi hatırlıyorum. Stüdyo aynıydı fakat farklı bir yerdeydi ve aynı şekilde ses çıkmadı. Ep, Cd den daha iyi geliyor kulağa. Albümü 3-4 gün içinde kaydettik, mix yaptık, ve masteringini yaptık.Morbid’den daha fazla paramız yoktu bu nedenle hızlı olmak zorundaydık. Bugünün kayıtlarından çok farklıydı. Bilgisayar, yardımcı aletler ve teknoloji yoktu. Her şey çok natüreldi. Şimdi kayıtlar çok yapay.

Dinleyicilerin ve otoritelerin tepkileri ve geri dönüşleri nasıl oldu?
‘’Emetic Cult’’ hakkındamı? Bu albümle birçok fan ve destekçimiz oldu. Düşünün, İspanya’dan
Gelen tanınmamış bir gruptuk, muhtemelen bu ozamanalar Avrupa’daki en kötü oranlı manzaraydı.Aslında biz yabancı bir label ile albüm yayınlayan ilk İspanyol gruptuk. Ve gelen iyi tepkiler bizi şaşırttı.Tabi ki bazı kötü eleştirilerde aldık, bize ayın en kötü albümü olma onurunu yaşatan Alman Metal Hammer gibi. Bu bir yönden olumluda oldu, çünkü bazı insanlara, Metal Hammer’a göre albümümüzün kötü olması, onlara göre iyi olabileceğini düşündürdü… Bu o zamandı, şuanda Metal Hammer’dan çok iyi eleştiriler alıyoruz.
Otoriteler kapak resimlerini sansürlemeye dair tepki gösterdiler. Tipik olarak haha…

’96 yılında bir tura çıktınız ve bu tur sonrasında, Dead Infection ve Japon grup Clotted Symmetric Sexual Organ ile çıktığınız tur ile aynı ismi taşıyan Grind Over Europe ’96 isimli bir split kaydettiniz. Bu buluşma nasıl gerçekleşti ve bu diğer manyaklarla ne yaptınız? Bu turdan ve splitten bahsedelim birazda…
Bence bu tur Haemorrhage’ın dünya çapında bir gruba dönüşmesini sağlayan nokta oldu. Avrupa’da bu kadar fazla hayranımızın olduğunu hayal bile edemezdik, bu bizim için çok güzel bir sürpriz oldu ve ayrıca Dead Infection ve CSSO ile turlamak hayatımın en iyi tecrübelerinden biri oldu. Bu tecrübeyi gerçekten unutamam ve bence turdaki hiç kimse bunu unutmayacak.Esasında bu grupların tüm elemanlarıyla hala çok iyi arkadaşız. Gerçekten inanılmaz bir turdu. Split bandı o güzel zamanların anıtı gibi sadece; ebediyen bizi bir arada tutacak bir şey…

Fakat bu tur öncesinde davulda bir değişim yaşandı, Jose gruptan ayrıldı ve Rojas yeni bir patolog misali gruba katıldı. Bu durumla ilgili bir şeyler söyleyebilir misiniz?
Evet, o zamanlar Jose’un bir çok kişisel problemi vardı (iş, kız, ev, vb…) bu nedenle ayrılmaya karar verdi, ve bir konserimizde Rojas’ı bulduk, ona Jose gruptan ayrıldığında bize katılıp katılamayacağını sordum ve kabul etti. Yani hala bizimle. Jose hakkında ise hala bir Grind manyağı olduğunu, showlarımıza geldiğini ve CD alışverişi yaptığımızı söyleyebilirm sadece. Her zaman birlikte başka bir grup kurmaktan bahsediyoruz ve bu seveceğim bir şey olacak çünkü o tanıdığım en yaratıcı insan. Birçok insan grupta tüm işi benim yaptığımı düşünüyor fakat ilk yıllarda Jose’da çok fazla şey yaptı. Gitmesine izin vermek benim için çok zor oldu.

Ve yıl ’97. Grume isimli yeni Full-Lenght tıbbi kitap misali arşivlerimize girdi. Bu albüm hakkında ne söylemek istersiniz? Albümü nasıl kaydettiniz? Nasıl tepkiler ve yorumlar aldınız? Ve birinden duyduğuma göre bu albüm hastane ve morg toplist lerinde 1 numara olmuş. Bu doğrumu? 😛
Evet, tabiî ki doğru!! Haha… Grume çok özel bir albümdü. Bu, adımızı her yere yayan bir albüm oldu ve birçok kişi tarafından bir Grind klasiği olarak düşünüldü. Bu çok özel bir albümdü; albümün yarısının davulları Jose ile yazıldı diğer yarısı ise Rojas ile. Albüm kayıtları Grind Over Europe turuna çıkmak için durduruldu, ve birkaç ay sonra turdan dönünce bitirdik.
Bu albüm ilk albümümüzden nefret eden dergilerden bile çığ gibi güsel eleştiriler ve övgüler aldı. Her şey çok iyiydi.

’97 den ’98 e kadar 1 demo ve 4 splite imza attınız. Ve bu splitlerden biri önemli ve tanınmış death metal gruplarından biri olan Ingrowing ile birlikteydi. Bu süreci ve bu 1 yılı anlatır mısınız?
Evet o zamanlar birçok kişi için gerçekten enteresan bir grup olduk. Labellardan, promotörlerden ve diğer gruplardan split ve Ep çıkartmak için birçok teklif aldık. Bu yüzden yeni şarkılar yaptık ve Grume’u kaydettiğimiz stüdyoya girdik ve talebin ufak bir parçasını kapatmak için eski ve yeni parçaları kaydettik. Özellikle Denak ile yaptığımız split ile gurur duyuyoruz.Groinchurn splitinide sevdim ben, ama Ingrowing Ep’ i çok fazla beğenmedim çünkü kapak resimleri gerçekten boktandı. Benim zevkime hitap etmiyor.

’98 yılında üçüncü full-lenghtiniz Anatomical Inferno geldi. Bu albüm sound ve tarz bakımından diğerlerinden daha farklıydı. Bu sizin içinde öyle mi? Bu albüm hakkında ne düşünüyorsunuz? Albümün kayıt ve yayınlanma sürecini açıklar mısınız? (bu arada I’m Pathologist bu albümdeki efsanelerden biri) 😉
Bence bu albüm, Haemorrhage kariyerinin iki farklı zamanının ve tarzının ortasında. Grume ve Morgue Sweet Home’ un ortasında. Grume’ un sonrasında ‘’I’m Pathologist’’ , ‘’Worminfested cavities’’ , ‘’Witness’’ gibi Gore/Punk duygusunu koruyan şarkıları bestelenmiş olarak bulabilirsiniz fakat yeni şarkılar bence Death/Grind yada Death Metal’in daha içinde. Stüdyoda çok büyük bir problem yaşadığımızı da hatırlıyorum çünkü Ramon ve Rojas stüdyoya sarhoş ve uykusuz geldiler ve çok kızdım… Daha sonra tekrar sinirlendim çünkü stüdyoya birçok arkadaşlarını ve insanları davet etmişlerdi ve ben kayıta konsantre olamadım. Gerçekten sorunlu bir kayıt oldu.

’98 den ’00 e kadar hiçbir çalışmanız olmadı. Bu yıllar içinde ne yaptınız? Nasıl geçirdiniz?
Evet, Loathesongs o zamanlardan. Ne yapıyorduk bilmiyorum…

‘’00 yılı geldiğinde 10. yıldönümünüz için bir Best of Compilation çıkardınız. 10. yıldönümünüzde best of haricinde neler yaptınız?
10. yıldönümü compilation için bir güdü değildi. Birkaç bonus şarkıyla birlikte CD üstünde bizim promo-95 i çıkartmak için bir teklif almıştık… Yıldönümüne özel bir şey değildi.

Bu best of dan sonra tekrar birkaç split yayınladınız ve Loathesongs adında bir EP kaydettiniz. Avusturyalı grindcore manyakları Mastic Scum ile yaptığınız split konusunda meraklıyım. Bu split hakkında neler söyleyebilirsiniz ve Ep den bahseder misiniz?
Loathesongs; Impetigo, Carcass, Entombed, Regurgitate, Impaled, Nazarene, vb. grupların coverlarından oluşan bir Mini-CD idi. Bunu yalnızca eğlence için yaptık. Bu yapmak istediğimiz bir şeydi. Evet Mastic Scum ile olan split tape garip bir şeydi. Bir tarafında Haemorrhage nin canlı konseri diğer yanında Mastic Scum ile olan stüdyo şarkıları… Söylenecek çok fazla şey yok.

Takvimler ’02 yılını gösterdiğinde, nisan ayında Mourge Sweet Home isimli süper kan showunuz yayınlandı ve kan volkanı olarak dünyada patladı. 😛 Biraz bu albümden bahsedelim. Albümün kayıt ve çıkış süreci nasıldı? Dinleyicilerden ve metal müzik yazarlarından gelen tepkiler ve yorumlar nasıldı? ( Bu arada bu benim en sevdiğim Haemorrhage albümü ve bu benim için tek corpsegrind albüm) 😉
Evet, eleştiriler ve fan mailleri bunun kariyerimizdeki diğer bir büyük adım olduğunu gösterdi bize. ‘’Anatomical’’ ile büyük bir ilerleme kaydedemedik fakat ‘’morgue sweet home’’ daha brutal etkilerle ve daha ağır soundla kariyerimizde yeni bir çağ başlattı. Bence bu albüm soundumuzu tekrar tanımladı ve tabiî ki çok iyi eleştiriler aldı.
Bu albüm için bir yapımcı bulduk. Napalm Death, Entombed, vb. gibi Death metal ve grind gruplarına birçok canlı konser yapan bir adamdı. Düzenli olarak rock grupları için çalışıyor.Bu sound sorumluluğunu ona bırakmamızı sağladı ve kayıt daha rahattı.

Albümün çıkışından 12 gün sonra Crptopsy, Spawn ve Profanity ile birlikte otobüsle With Full Force Festivalinde bir massive organizasyu kapsayan yaklaşık 24 gün süren bir Avrupa turnesine çıktınız. Bu turda ve festivalde neler oldu? Bu 24 günü nasıl geçirdiniz?
Bu bizim son zamanlarda çıktığımız ve çakacağımız en uzun turdu. Günlerce yolda olmak zordu fakat turdan güzel hatıralarım oldu. Profanity ile güzel arkadaşlıklar kurduk, Spawn’da içki partnerlerimizdi.

’03 yılında siz ve Amerikan psycopathologistleri Impaled, gücünüzün morg tadında olmasına neden oldu. Siz iki grup tarafından, Dementia Rex yayınlandı. Bu split, kayıt ve çıkış sürecinden bahsedelim birazda. ( Bu arada sizden once Impaled ile bir röportaj yaptım)
Evet bu gerçekten iyi bir projeydi. Impaled ile senelerdir iletişim içindeydik ve birbirimizin müziğini seviyorduk ve bu birlikte birşeyler yapmak için bir fırsattı. Split albümlerimizden farklı birşey yapmak istedik. Bu yüzden hikayenin bir bölümünü yapan iki grupla bir konsept album yapmayı düşündük. Impaled dan Ross bazı storyboardları yazdı ve bizde şarkılarımızı ve lirikleri bunun dışında yaptık. Kayıt VRS de yapıldı, bu bizim bu stüdyolara ilk girişimizdi. Ve o kadar çok eğlendik ki hala kaydı orda yapıyoruz. Albüm Razorback Records dan çıktı.

’04 yılında bir Haemorrhage DVD sine sahip olabildik sonunda ve ilk kez Haemorrhage’ ın canlı performanslarını gördük. Ve bu DVD de ’02 yılındaki turdan bazı görüntüler ve tüm bu canlı deneyimler elden geçirilip, dijitalize edildi. Tüm üniversitelerde ve tıp fakültelerinde belgesel olarak üstünde çalışılan :p ‘’ Visions from the Morgue’’ ismi ile piyasaya çıktı. Bunun hakkında neler söylersiniz?
Çoğunlukla, uzak ülkelerdeki hayranlarımızdan grubumuzu canlı görmek konusunda birçok talep geliyordu. DVD nin onlar için bir şans olabileceğini düşündük. Bunun canlı bir konserle aynı olmadığını biliyorum fakat grubumuzu canlı çalarken görmek için bir fırsat olabileceğini düşündük. Eski showlarımızdan da bazı bölümler ekledik, böylece insanlar yıllar boyunca Haemorrhage ın ileri gidişini gözlemleyebilirler.
Hayranlarımız bu DVD yi çok beğendi bu yüzden bence bu iyi bir fikirdi.

Yıl ’05. Apology for Pathology. 16 yıl ve 5. full-length. İlk olarak o zaman geldiğinde ve albümü kaydettiğinizde ne hissettiniz? Ve siz gore un superstarısınız. O yıl ve Apology for Pathology den bahsedelim birazda…
Söylediğim gibi ‘’ Morgue Sweet Home’’ gerçekten öldürücü bir albümdü. Bu nedenle ‘’MSH’’ düzeyine ulaşabilecek yada geçebilecek başka bir album yapmak bizim için kolay değildi. Diğer yandan da Impaled ile olan split CD den sonra eski hayranlarımızdan, şarkılarımızı sevdikleri fakat bir Death Metal grubuna dönüştüğümüz yönünde birçok eleştiri aldık. Aslında bu kötü birşey değil, fakat biz hiçbir zaman bir Death Metal grubu olmadık, böylece ‘’gore’’ soundumuza bir dönüş yapmalıyız diye düşündük. İşte ‘’Apology for Pathology’’ böyle doğdu. Bence, kendimize meydan okumaydı bu, çünkü konsept albüm olan son iki albümümüzden farklıydı. ‘’Apology…’’ bizim en klasik patholjik liriklerimize, ham soundumuza, kanlı beatlere ve korkunç vokallere dönüşümüzdü.

’06 da sizi iki organizasyonda gördük. Bunlar Japonya turu ve Maryland Death Fast idi. Bunlar hakkında neler söyleyebilirsiniz? Özellikle MDF de neler oldu? İzleyicilerin tepkileri nasıldı?
Bu bizim için inanılmazdı gerçekten. Japonya gibi büyük bir ülkede bukadar çok hayranımızın olmasını beklemiyorduk. Dünyanın diğer yerlerinden aldığımız gibi çok fazla mektup ve mail almamıştık fakat oraya vardığımızda tüm bu hoş hayranlarımızla buluşunca gerçekten çok mutlu olduk.
Maryland Deathfest ile ilgili ne söyleyebilirimki… Sadece Amerika’da ilk kez headline konumunda çalmak gerçekten harikaydı. Bence tüm insanlar performansımızdan tatmin oldular ve en yakın zamanda geri dönmeyi umuyorum.

’06 ve ’07 yılında Haematollgy adında bir Best Of… ve The Kill Sessions adında bir canlı album çıkardınız. Onlar hakkında neler söyleyebilirsiniz.? Ve neden ikinci Best of çıkardınız?
Haematollgy gerçekten bir ‘’best of’’ değil. 1994 den 2004 e kadar olan tüm EP lerimizin(10 EP) tekrar master yapıldığı ve dijital kalitesiyle ve gerçekten hoş bir kitapçık ve birçok info ve resimle CD formatına sokulduğu bir compilation dı sadece. Bu kesinlikle senin ilk ‘’best of ‘’ demenden iyidir, çünkü aynı CD de yer alan bir demo + birkaç bonus track idi sadece.
‘’ Haematollgy’’ gerçekten harika bir toplama, dinleyin ve CD ye bir bakın sadece. Tüm hayranlarımızın ondan memnun olduklarını biliyorum.
‘’ Kill Sessions’’ ile ilgili ise daha önce yapamadığımız çok eski bir proje olduğunu bilin sadece, çünkü şarkılarımızı canlı çalıp kaydedecek kadar büyük bir stüdyo bulamadık. Birkaç stüdyo biliyorduk aslında ama onlara paramız yetmedi! Ha, ha… Bu kez soundtrack kaydetmek için orkestralar ve jazz grupları ve ayrıca ünlü İspanyol artistleri tarafındanda kullanılan Madrid’in en büyük stüdyosuna girdik. Sadece iki gün orda kalabilirdik bu yüzden tüm müziği bir günde kaydettik ve ertesi gün mix yaptık. Bu bizim için gerçekten hoştu, çünkü duygu, normal stüdyo albümünden gerçekten daha farklı… Eğer Napalm Death, Bolt Thrower yada Carcass Peel Sessions I biliyorsanız ne demek istediğimi anlarsınız.

Ve özel sorulara geliyorum 😛
Öncelikle tüm Haemorrhage elemanlarına Haemorrhage’ da çalarken neler hissettiklerini sormak istiyorum.
Ve Luisma, bu grubu kurarken ne hissettin? Ve geriye dönüp baktığında bu yolculukla ilgili ne düşünüyorsun?

Grubu kurduğumuzda ciddi birşey düşünmüyordum. Sadece biraz gürültü yapmak ve eğlenmek… Yaptığımız tam olarak buydu. O günlerdeki tüm İspanyol punk, thrash ve Death gruplarından daha brutal ve sert olmak istedik yalnızca.
Şimdi geriye baktığımda, bunun inanılmaz olduğunu düşünüyorum. Bir demo ya da 7’’ EP kaydetmeyi ve birkaç konser vermeyi bekliyorduk. Bütün hayallerimiz bundan ibaretti. Şuanda şansımız döndü sanırım. Bu grup için sıkı çalıştık, fakat göründüğü kadar sıkı değil. Ha,ha…

Bu soru supergirl Ana için… Ana! Grup içinde kendini nasıl hissediyorsun? Gore tarihinde bir grupta çalan ilk kızsın. Kanlı ve tıbbi konumlu bir gore grubunda çalmak nasıl bir şey?
Ana :
Diğer tarzlardaki herhangi diğer bir grupta çalıyor gibi hissediyorum. Başlangıçta, sahne görüntüsü nedeniyle garip ve şaşırtıcı birşeydi. Haemorrhage’ i gruba katılmadan öncede biliyordum, lirikleri ve kanlı görüntülerini biliyordum. Fakat şuanda bu benim için oldukça normal birşey. Eskiden, kanlı bir görüntüde çalan benim gibi bir kız görünce insanlar şaşırıyordu, fakat şimdi, bu kanlı görüntüyü seven birçok kız var. Bunun için mutluyum.

O- Ve Fernando, sen bana göre kanlı bir manyaksın. Bitip tükenmeyen enerjini ve kan tutkun nerden geliyor anlatırmısın lütfen?
Lugubrious :
Bitip tükenmeyen enerjimin sırrı her yarım saatte 2 litre bira içmek. Herzaman, çaldığım karakterin içine girmeye çalışıyorum, yani Lugubrious ve kan aynı şey demek! He, he…

Daniel, sen yaklaşık 11 yıldan beri grubun son elemanısın. Gruba katıldığında ve bundan sonra ne hissettin?
Daniel :
Gruba katıldığımda, bu benim için bir düello gibiydi, çünkü davul çalmadan geçirdiğim zamanlar oldu ve bu benim çoğunlukla çaldığımdan daha hızlıydı, ve bunu yapabilirmiydim bilmiyordum fakat birkaç provayla herşey yoluna girdi. Ondan sonra herşey iyiydi, album kayıtları, konserler, turlar, festivaller… bir grupta yapmak istediğim herşey. Yani orada harika zaman geçirdik ve birçok hoş insanla tanıştık.

Ve Ramon! Videolarda ve sahnede , bence sen gruptaki ağır adamsın. Bu yerinde duramayan grupta olmak nasıl birşey? 😛
Ramon :
Evet hayatımdaki şeyleri kolaylaştırmaya ve gevşemeye çalışıyorum fakat sana katılmıyorum. Sahneye çıktığımda davranışlarım pek sessiz ve ağır olmuyor. Haemorrhage’ da çalarken her notayı hissediyorum ve zevkini çıkarıyorum ve gerçekten onun içindeyim.

Ve son soruma geliyorum…
Yakın gelecekte Haemorrhage’ i neler bekliyor? Planlarınız ve düşünceleriniz neler? Yeni işler üstünde çalışıyormusunuz? Ya da yeni turlarla ilgili düşünceleriniz varmı?
L :
Yakın gelecekte, kaydını birkaç gün önce yaptığımız, Dead ile bir split CD var. Dead infection ile birlikte bir split EP, muhtemelen diğer bir album, ve belkide birkaç tur. Zaman göstericek…

Soundunuzda bazı değişiklikler yada yenilikler yapmayı düşünüyormusunuz? Yeni kaydınız ve şarkılarınızdan neler beklemeliyiz?
Bilmiyorum, yeni albüme şarkı yazmaya başlamadık henüz fakat Dead ile yaptığımız splitteki şarkıları dinlerseniz ‘’Apology…’’ den çok farkılı olmadıklarını görürsünüz. 100% Haemorrhage…

Ve son soru. Türk hayranlarınıza kendi hakkınızda ne söylemek istersiniz? Türkiye ve Türk Metal Müziği hakkında neler biliyorsunuz?
Türk hayranlarımıza destekleri için teşekkür etmek ve bizim için hissettikleri iyi şeyler için onlara minnettar olduğumuzu bilmelerini istiyorum. Türk gruplarına gelince ise Maryland Deathfest’ de Cenotaph ile konuştuk ve gerçekten iyiydiler. Ayrıca Türkiye’de arkadaşlarımızda var, Sonic Splendour’ dan Utku gibi. Türkiye manzarasında gerçekten hoş cool insanların olduğunu biliyoruz. Hepinizle tanışabilmek için birgün orada çalabilmeyi umuyoruz.

Tamam, sonunda bitti. Ropörtaj ve keyifli cevaplarınız için teşekkür ederim.
Davet için teşekkürler… SERT KALIN !

İyi şanslar ve sizi Türkiye’de görmeyi umuyoruz.
Adios! Muchos Gracias.

Türkçe Çeviri : GNM Arda

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu