Kritikler

THE GREAT OLD ONES ”Al Azif”

Les Acteurs de l’Ombre Productions – 2012 – Fransa

Fransa underground black metal /metal piyasasında son dönemlerde bizlere ulaşan gruplar arasında yer alan The Great Old Ones, L.A.D.L.O Productions ‘un yayınladığı tüm albümler gibi karanlık,soğuk ve kasvetli olma özelliği taşımakta. Son dönemde post black metal denilen akım hızla ilerlemekte.

Tarz olarak beklenildiği üzere hiç hafif/yumuşak işler çıkmamış aksine raw black metal temasına uyabilecek agresiflikte ve hızda parçalar imza atılmış; bunlara artı olarak araya konulan duraklar ve melankolik geçişler albümün post-black metal temasına kaymasına yardımcı olmuş.

Aslında bu tip grupların “black metal” yaptığını düşünmesem de, müzikalite ve sunum olarak oldukça üst seviyedeler.Hırçın ve hüzünlü çığlık vokaller, depresif rifler, monotonluğu bozan dur-kalklar ve grubun genel manada kullandığı Lovecraft temalı şarkı sözleri… Zaten araştırmalarıma göre grubun ismi de yine bu eserden etkilenerek belirlenmiş.

Albümün kayıt aşamasına gelecek olursak Cyrille Gachet tarafından mixlenmiş ve Alan Douches tarafından masteringi yapılmış. – Alan Douches – daha önce Dillenger Escape Plan ve Tombs gruplarında da bu işlemleri yapmış. Tarz olarak melankolik,ürkütücü,ürpertici ve etkileyici bir yakalayışa sahip olan The Great Old Ones örneklendirmek gibi olacak olursak “bence” Mortifera’ya daha çok benziyor fakat grubun tanıtım yazısında Altar of Plagues ve Wolves in the throne room örnekleri verilmiş… Eee müzik bu göreceli tabi ki…

Gerçekten beğendiğim bir albüm fakat bu tarz black metal (bunaltıcı,kasvetli ve soğuk) günün her saatinde sizi kucaklayamayabiliyor,hani şu an benim yanımda bir alkol yok fakat yinede bu tarz grupları dinlerken bir şişe şarap hiç fena gitmeyebilir…

8/10

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu