Röportajlar

THE GENERALS

Metal müziğin kilometre taşı ülkelerden biridir İsveç ve bu 4 haşin death’n roll ‘cu genç yeni albümleriyle kıçınızı tekmelemek için bekliyorlar.”Stand up and Straight” albümüyle canlar yakmaya hazırlanan grubun albümü tıknaz bir parça olan “Bleeding in Disguise” ile açılıyor ve ezici “Hell Was Built for Heroes” ile devam ediyor. Hızlı yön değişiren vahşilikleriyle bu çocuklar işin üstesinden geliyorlar.(Entombed,At the Gates vb.) Bu hızlı sohbetimizi grubun vokali ve aynı zamanda bassçısı komando Hednar ve Zakk Wykde kılıklı Rickard ile gerçekleştirdik.Sohbetimizde herşeyi bulabilirsiniz köpek pisliği ,zorunlu askerlik ve müzikleri tabiki ,huh…En iyisi okuyun! – Miguel

Son çılgın albümünüz için sizi tebrik ediyorum arkadaşlar,dürüstçe söylemem gerekirse bu albüm baştan sona kadar gerçekten harika,duvardan duvara vurduruyor diyebilirim.Sanırım yeni yeni sıcak eleştiriler almaya başladınız,bunları nasıl karşılıyorsunuz?
Rickard:
Evet ,bir çok kere kritiklendi ve geneli iyiydi diyebilirim. Sevinçle kucakladılarmı bilemem,resmi olarak biz kucaklamaları sarhoşken yapıyoruz,hehe (vede çıplakken- Miguel)

The Generals grubunu oluşturmak için ne zaman bir araya geldiniz,mesela kim kimle tanıştı,ilk provaya kim geç kaldı,birbirinize neler cazip geldi de bir araya geldiniz?
Rickard:
Hikaye yedi sene evvel başladı diyebilirim.Karışık bir hikayemiz var.The Generals dağılan Necromonicon grubunun elemanlarından oluşuyor.Yan bir çalışma olarak başlamıştı fakat bir konserimizden sonra şöyle bir baktık ki seyirciler bizim için deliriyor neden devam etmeyelim dedik ve bugünlere geldik. Hednar her zaman her yere geç kalır .Metal (Martin-Davulcuları) sakalından her zaman gurur duyar.Dick (bassçıları)’te öyle ben ise ciddi bir hastalık hastasıyımdır.

Son albümünüzde en çok dinamikliğinizi sevdim,bir gerçekte var ki The Generals grubunu bir tarzın içine damgalayamıyoruz buda grubu benzersiz yapıyor.Benzersiz ,değişik bir grup olmak nasıl bir his ?
Rickard:
Umm,sanırım güzel bir his ,her grup böyle olmak ister değil mi ? Biz hiçbir zaman çalarken hangi tarz olsun diye oturup belirlemeyiz.

Neden Hednar’ın vokalleri günü kötü geçmiş bir adamınki gibi çıkıyor? İddiaya girerim ki kendisi bir Die Hard (Zor Ölüm) fanatiği gibi duruyor,hani Bruce Willis’in günleri hep kötü geçer ama yinede dünyayı terorristlerin elinden kurtarır ya,Hednar Die Hard fanatiğimi ?
Hednar:
Şimdi Rickard’ı kahve yapmaya gönderdim ve bu soruyu kendim cevaplayacağım. Tabiki Bruce Willis’i ve Die Hard serisini çok severim ama daha çok Steven Seegal hastasıyım denilebilir.Gerçekten kötü bir gün geçirdiğimi hissettiriyorsam bunu parçalarda başarmışımdır. Demek istediğim biz The Eagles değiliz,biz metal grubuyuz ,metal de her gün kötü geçen bir gün gibidir.

Dick ve Rickard groovy rifleri üretmeyi seviyor gibiler,onlar grubun besteci ekibindeler mi ?Yoksa grupta bir egoist puşt mu var?
Rickard:
Hahahaha,Grubumuzda Hitler yok adamım. Her işi grupça yaptığımız gibi ,besteleri de birlikte yapmayı tercih ediyoruz.

“Punchline,” “One Eye Red,” and “Hell Was Built For Heroes bence albümdeki en sıkı parçalar, stüdyoya gittiğinizde parçaları birlikte mi oluşturuyorsunuz?
Rickard:
Biz hem enstrumanları birlikte çalıyoruz hem de karanlıkta badminton oynuyoruz,bunları prodüktörümüz Tomas Skogsberg ile yapıyoruz. Yada parçaları nasıl oluşturdukmu demek istedin ,provalarda nasıl çaldığımızı en iyi gören onlardır.Aslına bakarsan zor iş,niye diyeceksin,takıldığımız stüdyo daha önce Vomitory ‘nin prova stüdyosu olarakta kullanılmış.Ayrıca stüdyonun olduğu yer daha önce 50’li yıllardaki İsveç ordusunun cephanelik olarak kullandığı bir bölgede kurulmuş. Duvarların arasındaki çatlaklarda hala barut kalıntıları görebilmek mümkündür.

Metal Central Records ile olan aşk ilişkiniz ne zaman başladı ?
Rickard:
Metal Central firması bazı özel geceler düzenliyordu Karlstad’da bulunan barlarda,bize bir konser ayarladılar ve bu şekilde onlarla olan astral yolculuğumuza bir kapı açılmış oldu.

Ailenize grubunuzdan ve albüm çıkardığınızdan bahsettiniz mi hiç, ben babama dünyanın dört bir yanından gruplarla röportaj yaptığımı söylüyorum o da bana ,hadi git işine başka işlerle uğraş diyor,biraz sempati lütfen!!!
Babana bizden selam söyle bence o herif pisliğin teki,niye diyecek olursan senin gibi elemanlar olmasa gruplar kimlerle adını duyurabilecek,minnattarız.. ( aslında he is a jerk diyor,ama Türkçe karşılığı çok fazla yok/Cenk)

“Stand Up Straight” bir video oyunu olsaydı ,nasıl bir oyun olmasını isterdin? Biliyormusunuz ben aslında Command and Conquer fanatiğimdir, ya siz?
Rickard:
Hu hu ,sıkı soru. Aslına bakarsan her zaman hızlı bir araba yarışı olarak düşünmüştüm.Bu şekilde bir oyun da fena olmazdı hani. Brutal Legends gibi oyunlarıda çok severek oynadığımızı söyleyebilirim.

En fena” kardeşsel”deneyiminiz neydi ?
Rickard:
Her başarılı konserden sonra kardeşsel şeyler gözüne ilişebilir ama biz soyunma odasındayken birbirimizin yanından çok fazla geçip bedensel temas etmekten kaçınıyoruz.
(Fena bir soruydu / Cenk)

Kendinize Generaller diyorsunuz,bildiğim kadarıyla İsveç’te askerlik hala zorunlu, herhangi birinizin gitme zamanı geldimi ?Eğer biriniz gittiyseniz İsveç’te askerlik yaşamı hakkında bilgi verirmisin?
Hednar:
Evet Generalleriz fakat henüz bir faydasını göremedik.Rickard dışındaki her grup üyesi zorunlu askerlik dönemini geçirdi.Ama sende Rickard gibi çelimsiz biriysen seni de almazlar.
Rickard: Ben silahla oynamaktansa gitarımla yeni rifler çalmasını tercih ederim.

Davulcunuz Metalmartin, çelik gibi bir adam mı ? (Manowar ‘ı kast ediyor)
Rickard:
Hayır o marşmellov gibi bir adamdır.

Ne kadar zamandır ve ne sıklıkla birlikte konserlere çıkıyorsunuz?Değişik olaylar geçti mi başınızdan ?
Rickard: : 7 yıl içerisinde Norveç,Finlandiya ve İsveç’te 150 ye yakın konsere çıktık.Fazla bir anımız yok çünkü içki paralarımızı hep cepten veriyoruz.Ama güzel tepkiler almıyor da değiliz hep eğlenceli geçiyor.

Röportaj için teşekkürler.Keyifli bir sohbet oldu gerçekten!
Biz teşekkür ederiz,okuyanlarda keyif alırlar umarım.

Reklam ver

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu