Röportajlar

THE CLEANSING

Danimarkalı Death Metal ve Metal müzik alanında tecrübeli metalcilerden oluşan The Cleasing ile yaptığımız kısa söyleşi sizlerle…

Öncelikle merhaba, grubunuzun geçmişi çok fazla yok ,yeni bir gruba benziyorsunuz fakat biyografinizi incelediğimde grup elemanlarının hemen hepsi 1 den fazla grupta yer almış,bu grubu oluşturma nedeniniz neydi? İlk etapta sanki bir yan projeymiş gibi gözlemledim…
Toke:
Merhabalar,öncelikle belirtmeliyim ki the Cleasing grubu bir yan proje değildir. Grubumuz yan grup değil tamamıyla tüm vaktimizi,emeğimizi ve duygularımızı ayırdığımız bir gruptur. Grup elemanları olarak geçmişte bir çok metal müzik grubuyla çalıştığımız için deneyimli olduğumuzu belirtebilirim. The Cleansing grubu 2007 yılında Usipian grubundaki işlerin ters gitmeye başlaması nedeniyle Jeppe,Andreas ve benim girişimim sonucu kurulmuş oldu.Usipian da yaratıcılığımız ve müzisyen potansiyelimizin alt seviyelere inmeye başladığını hissettiğimiz anda grubu dağıtmak istedik. Death metal çalmak akıl karı bir iş değil ve bu işten asla para kazanamazsınız bizim bu müziği yapmamızın nedeni ölümüne seviyor olmamızdır.Usipian giderek kasvetli hale gelmeye başladı ve The Cleasing doğmuş oldu.

Kadro’Da Usipian grubundan Toke Eld vokalist olarak gözüküyor fakat albümünüzün kaydında sanırım Bassçınız Martin vokalleri yapmış,o tarihlerde Toke grupta
değil miydi?

Evet ,malesef elimde olmayan nedenlerden ötürü grubun kaydı sırasında yanlarında olamadım. Kayıt dönemimde başıma talihsiz bir olay gelmişti ,kısa dönem tutuklu kaldım.Ama şu an bir sorun kalmadı ve özgürüm, yeni albümde vokallerde ben olacağım ve tabi ki lirikleri de ben yazacağım.

Nisan ayında sanırım yerel bir turneye çıkacaksınız,bu turneden beklentileriniz ne doğrultuda?
Poisoned Legacy için promosyonunu yapmak için çok fazla şansımız olmadı.O yüzden kıçlarımızı kaldırıp sahneye çıkmamız lazım,eğer ciddi bir grupsanız kıçınızı kaldırıp adam gibi çalmanız lazım,konser çok önemli, bu çok basit bir olgudur.

İlk ve tek ürününüz Poisened Legacy bir çok ülkenin sayılı webzine ve dergilerinden geçer not aldı,sizinde içinize sinen bir albüm oldu mu ?
Aslına bakarsanız pek içimize sinen bir albüm olmamıştı o yüzden yeni albümler için uğraşıyoruz.Şanslıyız ki piyasanın geneli albümü çok sevdi.Gelen tepkilerin olumlu olması bize gaz veriyor.

Web sitenizde Kendi diliniz olan Danca yazılmış bir haber var tabi ki dilinizi bilmediğimizden ne olduğunu çözemedim fakat anlayabildiğim kadarıyla 2009 yılında metal müzik dalında bir ödüle layık görülmüşsünüz,bu konu hakkında biraz bilgi verebilir misiniz?
DmeA (Danish Metal Awards dmea.dk/dmea09/) her yıl ,senenin albümünü seçer, bunun aslında bizim için çok önemi yok fakat underground piyasadaki grupların daha bilindik hale gelmesinde yardımcı olduğu yadsınamaz bir durum ama bizim albümümüz yılın debut albümü olarak seçildiğinde gerçekten ağzımızda güzel bir tad bırakmıştı.www.metalzone.dk isimli sitede de benzer bir ödül kazanmıştık.

Poisened Legacy albümünün satışları nasıl gitti,firmanız bu konuda size bilgi veriyor mu?
Hayır ,çok fazla bilgimiz yok çünkü milyonlarla oynamıyoruz,heheh

Konserleriniz hız kesmeden devam ediyor ,verdiğiniz konserlerde sizin başınızdan geçen ilginç,komik bir anı var mıydı?
Bu güne kadar çok fazla anımız olmadı çünkü daha 2 adet konsere çıktık. Eğer daha sonra yeni bir röportajda bir araya gelirsek tabi ki ilginç anılarımız olacaktır ve sizinle paylaşmaktan zevk duyarım. Genelde konserlerde saçma salak olaylar yaşarım çünkü,malzeme çıkacaktır.

Deepsend records’un size olan ilgisi ne zaman başladı ? Uzun süreli onlarla mı çalışmayı düşünüyorsunuz,yoksa belirli planlar mı var?
Deepsend Records ile olan ilişkimizden gayet memnunuz ve başka bir firma ile çalışma gibi bir düşüncemiz şu an bulunmamakta.Kendimize güzel bir yer edinmeliyiz ki daha iyi bir teklif düşünelim ,heheh. Bence yeni bir grubuz ve yer edinmek için daha zamanımız olduğunu düşünüyorum.Tabi ki daha iyi satış rakamları içinde biraz önce söylediklerim geçerli :),hehe. Deepsend albümümüzü çok sevdi ,dağıtım ve promosyon için çok ilgili davrandılar ,bizde onlara çok güvendik ve anlaşma imzaladık.Bence oldukça sağlıklı bir anlaşma oldu. Ayrıca metal yoldaşımız Dawn of Demise ile çalıştıkları için bizim için daha rahat bir firma oldular.

Albüm artwork’ünde Dark Tranquility’den tanıdığımız Niklas Sundin ‘in de emeği olduğu yazılıyor,bu doğrumu,doğru ise birliktelik nasıl meydana geldi?
Zaman zaman Niklas’ın kişisel işlerinin olduğu web sayfasına bakarım,güzel çalışmaları var,bir çalışmasını beğendim ve kullanabileceğimizi düşündüm.Ardından kendisine e-mail attım ve bu çalışmasını kaça satacağını sordum.Teklif yaptık ve anlaştık.In Skinless Form ep’mizde (Usipian) onun çalışmasını kullanmıştık.The Cleasing içinde kullanmamız için bir kaç işini inceledik.Cd kitapçığında da onun işlerinden yararlandık.(Yanılmıyorsam-Toke)

Grup elemanları şu an aktif olarak başka hangi gruplarda yer alıyorlar?
Andreas ve Martin Corpus Mortale ‘de çalıyorlar,Jeppe Strychons ta ,Morten ise Arcane Order,Mercenary ve trilyon tane grupta çalıyor.Ben ise sadece The Cleansing’teyim.Konkhra ‘dan tanıdığınız Mads bize turnelerde yardımcı olacak.

Avrupa turnesi düşünürseniz sizi ülkemizde görmek isteriz,şimdilik soracaklarım bunlar,EXTREMINAL.COM okuyucularına ve yeni tanıyanlara söylemek istedikleriniz varsa alalım?
Tabi ki sizin ülkenizi de sallamayı isteriz. Bizi çağırmakta serbestsiniz,mümkün olduğunca çok konser vermek istiyoruz. Röportaj için teşekkürler çocuklar, umarız gelecekteki albümlerimizde de bir araya gelebiliriz. Ve her zaman hatırlayın When in doubt, just blast!

www.myspace.com/thecleansingnet

Çeviri :Ephedra

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu