Kritikler

The Black Dahlia Murder – Verminous

Metal Blade Records – 2020 –  Amerika Birleşik Devletleri 

Amerikalı Death Metal grubu The Black Dalia Murder 9. Albümü Verminous’u 17.04 tarihinde Metal Blade etiketi ile yayımladı. 1 interlude dahil 10 parça bulunan albüm süresi yaklaşık 34 dakikayı buluyor. 2001’de kurulan grup ilk  dönemlerde At the Gates kokan melodik death-metal ile Florida death-metal çiftleşmesi bir metal icra ediyorlardı ama zamanla müzikleri evrildi ve resmen grup The Black Dahlia Murder (yazıda bundan TBDM olarak anılacak) tarzını yaratarak kendine haz bir dokuda death-metal yapmaya başladı.

Melodik death metal ama 200 ve 230 bpm arazı gezen hızlar ve hem high scream hemde low growl scream tarzı vokaller harmonik sololar iç içe geçmiş taramalı  gitarlar ve korku filmlerinden fırlamış lirikler! Evet TBDM tarzını bu şekilde ifade edebiliriz sanırım. Grup kuruluşundan bu güne kadar bir çok eleman değişikliği yaşadı bu değişiklikler grubun evrilen tarz ve soundunda hep büyük rol oynadı.

Bir önceki albümleri The Nighbringers ‘ da gruba dahil olan virtüoz lead gitarist Brandon Ellis bu albümün karakteri konusunda baya ciddi bir rol almış diyebiliriz. Verminous albümü grubun bugüne kadar yaptığı en farklı iş olabilir. Daha mid tempo şarkılar , heavy metal ve prog rock hisli gitar soloları bu albümün genelinde bulunuyor. Brandon’un büyük bir Malmsteen hayranı olduğunu biliyoruz ve bu durum albümdeki riff yazımından tutun sololara kadar belli oluyor . İşin ilginç yanı TBDM bu etkileşimi parçalarda o kadar doğal ve saf kullanmış ki hiç sırıtmıyor ve grubu ileriye taşıyor. Grubun kurucu ismi vokalist Trevor Strnad bile bazı şarkılar da farklı bir scream vokal denemeleri  yapmış..

Albümde Sunless Empire, Removal of the Oaken Stake, Child of Night, Dawn of Rats, The Werewolf’s Feast  en dikkatimi çeken şarkılar oldu hatta Sunless Empire solo bölümü inanılmaz tüyler diken diken! Grubun tüm albümlerine hakimim ve The Werewolf’s Feast grubun  yaptığı en farklı  şarkı olduğunu söylemeliyim hem vokal hemde gitar bölümleri bambaşka ve inanılmaz!

Albümün resmen virus-fareler lağımdan fırlamış hastalıklı leş hamam böcekler temalı kapağı ile 2020’in en bela durumu olan virus salgınının resmen habercisi olmuş. Juanjo Castellano Rosado tarafından çizilen albüm kapağı şarkıları ve şarkı sözlerini resmetme anlamında benden 10 puan alır.

TBDM her 2 yılda bir hiç sekteye uğratmadan  inanılmaz albümler ile karşımıza çıkıyor. Bu seferki albüm 3 sene sonra geldi ama baya baya hasta bir albüm olmuş diyebiliriz. Grubun en sakat en iyi albümü diyemeyiz ama grup tarzında ilerlemek istiyor  ve bu işi harika yapabildiğini bize bu albümle kanıtlıyor.  Hayvani sololar , aparkat soslu blast beat davullar- teknik dozlu taramalı gitar riffleri ve öküz vokaller ile bu albümü death metal hayranı herkese tavsiye ederim

Albümün Yazar Notu : 
9,5/10

2 Yorum

  1. Sevdiğim gruptan sıkı bir albüm olmuş albümü dinlerken t-shirtlerini üzerime giymem dahada anlam katmış oldu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu