Röportajlar

TESTAMENT

"The Formation of Damnation" albümü sonrası eleştiriler çok iyi gördüğüm kadarıyla.. METAL HAMMER GOLDEN GODS’da yılın albümü ödülü kazandınız..
Eric Peterson: İlk olarak bizler o kategoride yarışmıyorduk bile, o kategoride olmak için Download Festivalinde olmanız gerekir. Son bir dakika içerisinde festivale katıldık. Biz asla böyle UK festivalde çalmadık. Festivalde çalarak ödül kategorisine konulduk. Download’u parçaladık ve ardından ödülü kazandık. Şaşırdık ama zaten biz muhteşem bir parçamız olduğunu biliyorduk ve yarışma zordu, ama tepeye ulaşmaktan mutluluk duyduk.

Yeni albüm ne zaman? kayıtlara başladınızmı?
Şu anda yeni albüm üzerinde çalışıyoruz ve sonbaharda çıkmasını umut ediyoruz, ama hiç birşey kesinleşmiş değil, çok ses getirecek olması dışında.

"The Formation of Damnation" albümü Nuclear Blast records’tan çıktı, bunun yanı sıra 2009’da çıkan konser DVD’si "Live at Eindhoven ’87" Prosthetic Records’tan çıktı, şu an hangi şirkete bağlısınız? Sadece Dvd’nin çıkışı Prosthetic Records’tan mı oldu?
Nuclear Blast ile anlaşmamız var ve hepsini aynı anda piyasaya sürmek istemedik, bundan dolayı Prosthetic ile DVD çıkardık.

"Live at Eindhoven ’87" konseri DVD olarak yayınlandı, o konserin sizin için önemi nedir? Unutamadığınız ve önem taşıyan bir konser olsa gerek..
Eindhoven’de canlı performansın audio versiyonunu çıkardık, bu şov özeldi, çünkü Amerika dışında ilk şovumuzdu ve biz genç gruptuk ve Eindhoven bize kucak açtı. İkinci Avrupa şovumuz ve birinci Avrupa festivalimizdi.

Herhangi bir belgesel,kitap cıkarmayı düşünüomusunuz Testament hayranları icin?
Birçok arşivimiz olmasına rağmen çok zaman alacağından eminim. Sadece zamanımıza bağlı ve bir noktada olacağından eminim.

Thrash metalin köklü bir grubu olarak fikrinizi merak ediyorum;80ler ve 90larda müzik çevresi, piyasa, dinleyici kitlesi bakımından daha farklı,yeniliklere daha heyecanlı seyirci vardı, şu anki durumu sizin sizin gözünüzden merak ediyorum? Hangi dönemde müziğinizi daha iyi ifade edebildiniz?
"Dünya döndükçe"

En iyi albüm çalışmanız size göre hangisi ve neden?
Hepsi değişik nedenlerden dolayı benim favorim. Ses düzeni, prodüksiyon, olgunluk, modern tutarlılığı ve ağırlığı açısından The Gathering.

Özel bir soru olacak ama günlük hayatlarınız nasıl.. Küresel ısınma sonucu yaşanan sıkıntılar, politik olaylar, ırkçılık, din, hayatlarınızı ve müziğini nasıl etkiliyor? Ne düşünüyorsunuz..
Heavy metal yaşam mücadelelerini konu alır, bizler çok problemli ve aynı zamanda çok da umut dolu bir nesiliz. Bir sürü saçmalıklar olup duruyor. Teknoloji çılgınlığı devam ediyor ve belki bir gün bizleri öldürecek, ya da öldürmeyecek. Öyle ya da böyle, bizi nasıl etkileyeceğini göreceğiz.

Grubun yaşadığı en ilginç olayı anatır mısın?
Pek çok grup Asya’ya gidiyor fakat bir zamanlar Japonya ya gitmek o kadar da normal bir olgu değildi. Çünkü Japonya o vakitler, bugünkü kadar batılılaşmamıştı. Oraya ilk gidişimiz çok özel ve enteresan bir seyahat olmuştu.

Türkiye’de bir çok kez sahne aldınız, peki ne düşünüyorsunuz Türkiye hakkında? Seyirci nasıl, ne gözlemlediniz konserlerde…
Müslüman ülkeler içerisinde Türkiye en rahat olanı gibi görünüyor. Testament’in konser vermek için favori ülkelerinden birisi de Türkiye. Hayranlarımızı ve iş yaptığımız insanları ailemiz gibi görüyoruz. Özellikle Türk kahvesini ve late night bambi’yi çok seviyoruz.

Röportaj için teşekkürler,son olarak söylemek istediğiniz; Türk hayranlarınıza mesajınız var mı?
Sizleri tekrar görmek için sabırsızlanıyoruz, ve bir dahaki sefere yeni bir albümle karşınızda olacağız. Türk tarihi hakkında bir şarkı ya zmayı düşünüyoruz.

Son iki fotoğraf için Tom Couture’a teşekkürler :www.tomcouture.com

Caragdur Photography

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu