Röportajlar

TAŞMEKTEP

Selam Taşmektep yeni albümünüz Kaos hayırlı olsun. Öncelikle biraz albümden bahseder misiniz?
KAYAHAN:
Albüm umarım hayırlı olur bizim için. Biz ülkede bu müziği severek ve inatla yapmaya çalışan bir ekibiz. Müziği ve tarzı kabullendirmek adına biraz daha orta noktayı yakalayabildiğimiz rifflerle besteleri oluşturmaya çalıştık. Albüme eklenecek daha çok beste var aslında, onları ilerleyen süreçlere sakladık. Bu albümde amacımız tepkileri ölçmekti bir bakıma. Şu ana kadar gelen yorumlar bizi mutlu etti. Tabi ki arada beğenmeyenler de olmuş haliyle onların önüne geçemeyiz ama oranladığımızda gelen tepkiler içinde %90 mutluyuz ve bu bir daha ki albüm için bizi ayrıca motive etmiş oldu.
MELİH: Albümü 2016 Mayıs’ında hazırlamaya başladık. Aslında 2016’daki “Geri Gelme” ve “Dilovası” teklilerinden sonra 4 parçalık bir EP düşünüyorduk. Ben hep dinleyici olarak kendi alışkanlıklarımı göz önünde bulunduruyorum. 9-10 şarkılık bir albümü çok köklü gruplar haricinde ben kendim de odaklanmış bir şekilde dinlemiyorum çoğu zaman. Bu nedenle bana EP daha yakın geliyor. Zamanla birkaç eski parçanın da bu seviyede bir kaydının olması düşüncesiyle süreç 8 şarkılık bir albüm haline dönüştü. Hepimizin hayalinde dinlemekten keyif alacağı, gerçekte var olmayan bir müzik vardır. Tüm şarkılara bunu yansıtmaya çalıştık diyebilirim.

Albümdeki 8 şarkıda da çok farklı ve birbirinden önemli konulara değinmişsiniz, bunları bizimle paylaşır mısınız?
KAYAHAN:
Sözleri genelde farklı ruh hallerini yaşayıp veya bu ruh hallerine bürünüp dile getirilmesi gereken konuları, hisleri vurgulamaya çalıştık. Kelimeleri özenle seçmeye çalıştık çünkü Thrash Metal tarzında Türkçe kelimeleri müziğe oturtabilmek ve kulağa iyi gelmesini sağlamak oldukça zor takdir edersiniz ki. Kaotik ortamdan tutun, yaşamını dışsal etkenlerden dolayı sonlandırmak isteyen ruh haline ve gariptir ki ihanet ve aşka kadar birçok konuya değinmeye çalıştık.
MELİH: Sevgiliniz tarafından aldatıldıysanız, terkedildiyseniz Kuyu ve Dönüş Yok’u dinleyebilirsiniz…Gerisini dinleyici kendi keşfetsin 🙂

Kaos Thrash Metal adına dinlediğim en gaz çalışmalardan biri olmuş, genel olarak yorumlar nasıl ve ne yönde?
KAYAHAN:
Teşekkür ederiz. Sizlerden böyle şeyler duymak bizi onurlandırıyor. Kaos hakkında duyduğumuz tepkiler oldukça iyi yönde. Bazen sözlerin anlaşılmadığı eleştirileri geliyor fakat bu çok normal aslında bu agresif sound un olduğu müzikte şarkı içerisinde bazı noktaları anlayamamak işin tatlı ve merak uyandıran yanı. Ayrıca bana gelen bir yorum şu şekildeydi, “Albümü dinledim ve böyle bir performans beklemiyordum. Şarkıların hepsi çok güzel ve aslında Türkiye’nin dışı sayılabilecek kalitede ama Kaos. O şarkı inanılmaz güzel.”
MELİH: Albüm daha çok yeni. Youtube yorumları dışında pek objektif yorum alabildiğimizi düşünmüyorum açıkçası J Benim yakın çevrem ve fikrine çok güvendiğim müzisyenler tarafından beğenildi ama genel anlamda albüm metal piyasamızda nereye oturacak bu zamanla ortaya çıkacaktır. Albümü daha geniş bir dinleyiciye ulaştırdıktan sonra bakmak lazım.

İlk Klibiniz Kaos’ta Hakan Akkaya(Diken) ile çalıştınız, nasıl bir duyguydu?
KAYAHAN:
Hakan Akkaya çok sakin ve pratik çözümlerle zamanı iyi kullanmamızı sağladı diyebilirim. Klip ve kamera karşısında çok tecrübemiz olmadığı için çok sağlıklı yorum yapamayabilirim ama Hakan Akkaya ile beraber çalışarak zamanın nasıl geçtiğini anlamadık. Gayet başarılı ve faydalıydı bizim için.
MELİH: Öncelikle kendisine buradan tekrar teşekkür ediyoruz. Elimizdeki imkanlarla mümkün olabilecek en etkileyici işi çıkardı açıkçası. Müzisyen tarafını zaten tanıyordum ama yönetmenlikte de çok disiplinli ve söylediğini birebir verdiği sürede gerçekleştirebilen birisi. Ne eksik ne fazla. Kişilik karakter olarak heavy metal ruhuyla yaşayan insanlarla iyi bir elektrik yakalamamamız mümkün değil zaten. Bu arada yeri gelmişken albümümüzün kapak çalışmasını da Diken’den Taylan Ayık hazırladı. Kendisine de teşekkürlerimizi iletiyoruz, her ikisi de bizi yakından tanıdığı için kapak ve klip birlikte çok iyi oldu…

Taşmektep konserleri ile de sevenlerine ulaşan bir grup, nasıl geçiyor konserler?
MELİH:
Biz geçen yıldan beri PitPro Org aracılığıyla konserlere devam ediyoruz. Geçen yıl boyunca birçok etkinlikte yer aldık. Kendilerinin büyük desteğini alıyoruz ve buradan onlara da teşekkür ediyoruz. 14 Ekim’de yine PitPro Organizasyonun düzenlediği bir etkinliğimiz olacak, Suspect ve Diken ile birlikte sahne alacağız. Herkesi konserimize davet ediyoruz…

Bunca zorluk içinde yılları devirdiniz. İlk günlerden bugünlere baktığınız zaman Taşmektep size göre hak ettiği yerde mi?
MELİH:
Bence üretmekten vazgeçmeyen herkes bir şekilde hak ettiği yere ulaşır. Kendi adıma ben bulunduğumuz konumdan şu anda çok mutluyum diyebilirim. Beste yapıp insanlara ulaştırabildiğimiz, konserlerde çalabildiğimiz sürece geri kalan detayların çok bir önemi yok.

Ülkemizdeki metal piyasasını nasıl buluyorsunuz? Ve en beğendiğiniz isimler kimler?
KAYAHAN:
Metal piyasası maalesef hak ettiği yerde değil. Oysa ki bu ülkede bu müziği oldukça iyi yapan gruplar ve isimler var. Yetenekli müzisyenler var ama insan keşke bu isimler daha çok bilinse diye yakınmaktan kendisini alamıyor maalesef.
MELİH: Dinlediğim, etkilendiğim yerli gruplardan Diken, Ascraeus, Whisky, Mekanik, One More Page, Edgeflame ilk aklıma gelenler…Heavy ve thrash dışına pek çıkmıyorum J Metal piyasası ileride çok daha iyi olacak…Tüm gruplar, festivaller, mekanlar, radyolar, fanzinler, web siteleri, facebook grupları vb. kalıcı olmak istiyorlarsa sağlam işler yapmalı, yapmayanlar silinip gidiyor zaten…

Son 2 yıldır yaşanan olumsuz olaylar nedeniyle yabancı grupların ülkemize gelmemesi ve ardından festivallerin yerli gruplara çevrilmesi konusunda neler düşünüyorsunuz?
MELİH:
Bu konu bence hep yanlış değerlendiriliyor. Müzikten para kazanmak tüm dünyada çok zor artık. Tüm müzisyenler büyük darboğaz içinde. Ücretini karşılarsanız herkes gelir. Gelmiyorlar diye bir şey yok yani. Bizim güvenilir bir seyirci potansiyelimiz yok. Bu nedenle kimse büyük bütçelerle grup getirmeye girişemiyor. Seneler önce Motörhead konseri bilet satılmadığı için iptal oldu kimler hatırlar bilmiyorum ama…Son 2 yılın meselesi değil bu. Ben kendimi bildim bileli ülkede ekonomik kriz ve terör mevcut…Sorunların kaynağını kendimiz dışındaki etmenlere bağlamak yerine biz ne yapabiliriz buna bakalım…Festivallerin yerli gruplara çevrilmesine gelirsek. Ülkemizde her alanda olduğu gibi bu alanda da işler eş dost tanıdık ile ilerliyor. Albümlü gruplar konser yapamazken 10 parçalık cover playlistiyle festivallere çıkan grupları görebiliyoruz. Türkiye dışında bir festivalde çıkıp Metallica, Lamb of God coverlasanız gülerler herhalde…

Taşmektep in bundan sonraki en büyük hedefleri neler?
KAYAHAN:
Taşmektep olarak bu yoldaki inancımızın ve inadımızın hak ettiği noktada değer görmesini sağlamak yegane hedefimiz.

Grup olarak en çok etkilendiğiniz isimleri sorsak?
KAYAHAN:
Bir kişiye veya gruba kanalize olup etkisinde kalmamak adına kendimize hakim olmaya çalışıyoruz. Ortada bir üretim olduğu için ve olmak zorunda olduğu için bu üretim. Beste yazma esnasında bazen sevdiğimiz grupların rifflerini çıkarmış olabiliyoruz ve bu tehlikeli bir durum aslında. O sebepten çok etki altında kalmamak adına ısrarcı bir dinleyici değiliz yani bir grubun albümünü 3 kere 5 kere art arda dinlemek gibi veya bir şarkıyı aynı şekilde defalarca dinlemek gibi ama yine de soruya cevap olması açısından örnek verecek olursam ben kendi adıma Testament!
MELİH: Yerlileri saymıştım zaten. Yabancı gruplardan Exodus, Testament, Megadeth, Havok, Overkill her zaman en başta gelir…

Extreminal olarak sorularımızı cevapladığınız için sonsuz teşekkürler, son olarak sevenlerinize neler söylemek istersiniz?
KAYAHAN:
Yeni albümler, yeni şarkılar maalesef bazı önyargılara yenilebiliyor. Bu bir gerçek. Biz bu riski göz önünde tutarak bu albümü yaptık ve daha yapacağız da. Bazı şarkılar vardır başta dinlersin pek hoşuna gitmez, sonra canlı performansını dinlersin ve ya izlersin şarkı senin için efsane bir şarkı kıvamına gelir. Bizim de isteğimiz bizim şarkılarımıza dinleyici olarak şans verip dinlemeleri çünkü alışılmış melodilerin haricinde yeni bir şeyler var ve dinlemeye üşenebiliyor insan. Hali hazırda yığınla sevdiği şarkı varken yeni bir şarkıya şans vermeyi es geçebiliyorlar bu çok normal bunu eleştirmiyorum, olabilir. Yalnız emin olsunlar ki Kaos’ un içinde kesinlikle kendilerinden bir parça bulabilecekleri şarkılar vardır ve seveceklerdir. Şarkılara şans ve zaman verip dinlemeleri ve tabi ki canlı performansları kaçırmamaları. Dediğim gibi şarkıyı başta sevmezsin ama canlı performansta etkilenirsin. Eminim insanlar bu albümün değerini bir gün bilecekler ve ileride bir gün Müzik tarihinde Taşmektep’ten gururla söz edilecek. Çünkü biz daha çok iş yapacağız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu