Kritikler

TANKARD ”The Beauty And The Beer”

AFM Records – 2006 – Almanya

Kendilerini hep sevdim ezelden. Tankard dinleyeni bir daha bırakmayan bir grup. Dinleyenin ise asla bırakamadığı bir grup ayrıca da. Hele ki 2003 Rock Station Festivali’nde onları izleme imkanı bulmuşsanız…Müzikal anlamda 1 gr taviz vermeden seneler 2006’yı gösterirken de hala buram buram 80’ler kokan thrash metal yapan bir grup. Kendileri Sodom-Kreator-Destruction hayvansal üçlemesinin hep bir miktar gölgesinde kalsa da kendi bildiklerini -yani cayır cayır thrash hadisesini- hala çok başarılı bir şekilde icra etmeye devam ediyorlar.

Evet karşınızda ilk albümlerinden bu yana 20 yıl geçmiş bir Tankard. Ve de ellerinde son model “Beauty and the bear” albümleriyle. Ocak ayında Berlin’de kaydedilen albüm Finlandiya’da Nokia’dan sonra en ünlü şirket olduğuna inandığım Finnvox Stüdyo’larında kaydedilmiş. Bundan olacak ki kayıt bence harika. Bir thrash albümünde olması gereken kadar keskin gitarlar, cıngıl cıngıl durmayan ziller, çılgın tamtamcı Olaf Zissel’lin elleri ayaklarında can çekişen davullar ve tabiki Gere kardeşimizin gırtlaktan yaptığı yırtıcı vokaller Tankard’ın yaratıcı bestelerine hayat verince benim bir haftadır cd çalarımdan çıkarmadığım hava-su-ekmek’ten sonra dördüncü bir ihtiyaç maddesine dönüşmüş.

Albüm 45 dakika ve 10 parçadan oluşuyor. Parça ve süre olarak bunlar klasik kabul edilebilinecek rakamlar olsa da albümdeki parçalar sizi bu kısa zamanda gayet doyuruyor. Açılış parçası Ice-Olation albüme zımba gibi başladığınız, We Stil Drink The Old Ways allah allah nidalarıyla albüme gömüldüğünüz diğer parça. Sonrası aynı nitelikli parçalardan muzdarip albüm de kafanızı sabit tutabileceğiniz bir parça yok.

En son Exodus – Shovel Headed Kill Machine ile böyle coştuğumu hatırlayınca anladım ki Tankard kendini özletmiş. Hayatına ordan buradan şurdan cazırtılı gitarları bi yerden sokmuş olan herkesi bu albüme davet ediyorum. Neden diyenlere “Tankard thrash metal yapar” sloganını hatırlatmak isterim.

9/10

Caragdur Photography

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu