Röportajlar

TANKARD

Konuk yazarımız Koray Kömürcü’nün yardımlarıyla Ünlü Alman bira delisi Thrash Metal fanatikleriyle kısa ve doyurucu bir söyleşi gerçekleştirdik,sorularımızı Vokalist GERRE cevapladı.

Öncelikle röportaj için teşekkürler,bizim için çok iyi oldu,kısaca geçmişiniz hakkında konuşalım,Tankard’ı diğer gruplardan ayıran aslında lirik temaları, geyik ve ciddi yapıyı güzel bir şekilde organize etmeyi hiç bırakmadınız,grubu kurarken neleri temel almıştınız,ilk günleri bize anlatabilirmisiniz ?
Gerre: 82 yılının başınlarında Axel ve Frank grubu kurdular,hatta birlikte gitar/bass dersleri filan alıyorlardı,zaten hepimiz aynı okulda olduğumuzdan bir göz aşinalığı mevcuttu,başlarda Frank söylüyor,ben bass gitarları çalmaya çalışıyordum daha sonra bu kuralı değiştirmenin daha iyi olacağını düşündük. 84 yılındaki ‘Heavy Metal Vanguard’ ve 85 yılındaki ‘Alcoholic Metal’ demolarımızdan sonra Noise records bize ilgi gösterdi ve ‘Zombie Attack’ albümümüzü kayıt etmemize ön ayak oldu. ‘Alcoholic Metal’ ismi ilk başlarda aramızdaki ufak bir şakadan ibaretti,bilirsiniz o dönemlerde herkes ayrı bir poser blackçi,speedçi,thrashçi gibi ,sonraki yıllarda biraz daha olgunlaşınca imajımızı yeniledik ve ‘Chemical Invasion’, ‘The Morning After’ gibi albümlere imza attık. Fakat bu albümlerden sonra baktık ki imajda çok fazla bir değişiklik olmuyor bizde bundan sonraki albümlerimizde daha çok geyiğe yer vermeye karar aldık. Kendimizi çokta ciddiye almamıza gerek olmadığını anlamıştık. Ama yinede fazla aşırıya kaçmadan iyi bir karışım elde ettiğimizi düşünüyorum. Bence ilk zamanki Tankard ile daha sonraki Tankard’ın iyi bir karışım olduğu konusunda herkes hem fikir,değil mi ?

1982 yılında kurulan bir grupsunuz ve ömrünüz bu piyasada geçti,oldukça deneyiminiz var , böyle devam eden bir grubun parçası olmak nasıl bir his ?
Bence çalmayı istemek ve çalarken eğlenmeye devam ettiğimiz sürece Tankard hikayesi asla bitmeyecek. Şu sıralar önümüzdeki 33 yılıda Tankard ile geçirmeyi düşünüyorum,Tankard olmadan bir hayat olmayacak !

Oldukça hatırı sayılı bir fan kitleniz var,bilinen bir grupsunuz,ama bununda ötesine geçip daha popüler olmak istediniz mi ?
Aslında böyle bir düşünce hiç bir zaman olmadı,kaç tane albüm sattık,ne kadar kazandık bunun hesabını hiç yapmadık. Bundan dolayı popüler olmak için bir şey değiştirmemiz gerek yok,böyle iyi dostum !

Aslında çokklişe bir soru ama daha önce hiç neden biz Thrash Metal yapıyoruz diye düşündüğün oldu mu ?
Tabiki milyon dolarlar kazanmak için,hahahaha! Dostum biz halen ilk günkü enerji ve gaz ile birlikte çalıyoruz,fanlarımız ile buluşuyoruz birlikte eğleniyoruz bunun için düşünmeme gerek yok ,biz nasıl başladıysak o doğrultuda devam ediyoruz. Hiç kimseye bir şey öğretmeye gerek duymadım,Tankard için en önemli şey birlikte eğlenebilmektdir ve bu asla değişmeyecek temel kuralımızdır. Daha öncede belirttiğim gibi şarkılar ve müzik kalbimizden doğan tınılardır. O yüzden halen thrash metal çalıyoruz!

Müzik yaşamınızda geçen 33 yılınızın ardından sizce değişen temel konular nelerdir?
80ler oldukça güzeldi,herşey olması gerektiği gibi yaşandı,metal müzik için paha biçilemez zamanlardı. Şu günlerde ise herşey oldukça gelişti,geçmişle yaşamayı seven biri değilim bu nedenden ötürü 80leri özlemiyorum. Günümüzü bir devrim olarak görüyorum,herşey daha yeni ve daha kolay bir şekilde ulaşılır halde… Müzikal olarak bir çok tarz ortaya çıktı,iç içe girdi. Çok iyi gruplar kuruldu ve dağıldı. Biz halen bu güzel müzik piyasasının içerisinde olduğumuz için çok mutluyuz ve 100 yıl daha çalmak isteriz !

Konserleri takip ediyor musun? Yıllar içinde çok fazla konser verdiniz fakat sizin için elbette unutulmaz olan bir kaçı vardır,bunlardan bahsedebilirmisin?Gerre: Evet ,halen bir metalciyim ve bu işe ayıracak oldukça çok vaktim var,giderim diğer grupları dinlerim,sahnelerine katılırım.Hemen hemen tüm dünyada çaldık denilebilir,bazen 80 kişi bazen 8000 kişi ,bizim için fark etmedi. Biz thrash metal çalıyoruz,sahnedeki enerjimizi seyirciye aktarabildiysek başka isteyeceğimiz bir şey yok gibi! Ama en deli konserler tabiki Güney Amerika’da oldu. Halen gidemediğimiz ülkeler var,çok çalışmamız gerekiyor!!! Çok ! ! !

Müziği profesyonel olarak mı yapıyorsunuz yoksa para kazanmak için günlük bir işiniz var mı?
Evet hepimizin işi var ,TANKARD yarı profesyonel bir gruptur. Thrash metal çalan grup için hayatını bu müzikten kazanmak çok ama çok zor bir iş,20 sene önce böyle olmasına karar verdik. En azından bağımsız olarak iş yapıyoruz yani ne zaman istersek ve ne istersek onu çalıyoruz. Diğer türlü olsaydı bize gelen tekliflerle çok para kazanabilirdik ama maalesef o tip teklifleri geri çevirmek zorundayız. Yılda 30 konser en fazla verebiliriz,bundan fazlası bizi aşar,o yüzden gelen tüm turne tekliflerini eleyerek değerlendirmek zorundayız. Ama yinede Tankard için yaptığımız herşey bizi mutlu ve tatmin ediyor!

Son olarak Türkiye’de çalan bir grup olarak,ülkedeki metal ve thrash metal potansiyelleri hakkında neler düşünüyorsun ?
Türkiye’de gelişen bir metal müzik piyasası var,güzel gruplar çıkıyor Kronik,Mezarkabul,Crossfire,Blaster ve Solitude benim duydularım,biliyorsun ben daha çok speed/thrash gruplarını seviyorum. Eğer önerileriniz varsa seve seve dinleyebilirim. Türkiye’de daha önce 3 kere çaldık ve hepsinde seyirci ile iletişimimiz manyaktı,tekrar gelmeyi dört gözle bekliyoruz.
Şerefinize ! ! !

Not: Bu röportaj aynı zamanda Takas Pazarı Dergisi 4. sayıdada yayınlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu