Kritikler

SVIKT ”I Elendighetens Selskap”

Blud&Eisen – 2011 – Norveç

Norveçli Svikt grubunun ilk albümleri olan I Elendighetens Selskap geçtiğimiz aylarda Blud&Eisen tarafından piyasaya sürüldü.Grubun geçmişi hakkında çok fazla bilgiye ulaşamadığım için yeni bir grup diye düşünüyorum.Grup elemanlarının pozlarına bakacak olursak da yaş olarak ta genç arkadaşlara benziyorlar.

Biraz klasik Norveç soundunun üzerine hafif melankoli ve ritmik bölümler ekleyin Svikt ‘i en güzel tanımayabilecek olan cümleler bunlardan oluşabilir.Yer yer Taake kimi zaman ilk dönem Dimmu Borgir ve Dödheimsgard, Isengard, Darkthrone, Urgehal(bazı parçaları) gibi dönemin gruplarından etkilenilmiş gibi gözüküyor.

Şarkı sözleri Norveççe yazılmış İngilizce ye çevrilmeye çalışılsa da manasız anlamlar çıkıyor ama genel itibariyle karanlık, karmaşa vs. gibi klasik temalardan bahsedilmiş. Metal Archive göre Nasyonal Romantizm denilen yani ulusal değerleri ön plana çıkaran temalara sahipler ama bu milliyetçi yada ırkçı manada değil, gibi gözüküyor. (En azından benim açımdan)

“Nattfall”, “Vi Knekker Sammen” albümde kulağıma en hoş gelen çalışmalar arasında.Sonlara doğru tarz biraz folk temalara kayıyor fakat genel itibariyle başarılı bir albüme imza atılmış. Tek beğenmediğim nokta albüm kapağının manasızlığı…

7.5/10

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu