Kritikler

Svdestada – Candela Albüm İncelemesi

Long Legs Long Arms Records/Shove Records – 2024 – İspanya

Grubu yeni duyan ve isminin ne anlama geldiğini merak edenler için yazayım. Sudestada (Güneydoğu esintisi), Río de la Plata (Güney Amerika’nın güneydoğu kıyı şeridinde Uruguay Nehri ile Paraná Nehri’nin birleşmesiyle oluşan bir haliç) ve çevresinde yaygın olan bir iklim fenomeninin Arjantin’deki adıdır. Bu fenomen, soğuk güney rüzgarlarının güneydoğuya doğru ani bir dönüşünden ibarettir. Bu değişim, sıcaklıkları ılımlı hale getirirken, hava kütlelerini okyanus nemi ile yükleyerek kıyı bölgelerinde şiddetli yağmur ve dalgalı denizlere neden olur.

Svdestada, şarkı trafiği ve dinamizmi açısından Converge’ü akla getiren bir müzik yapıyor. Kendilerini tanımladıkları gibi, müzikleri güçlü post-hardcore ve crust/punk etkilerine sahip. Bu tür melez şeyler üreten ve genellikle Post Metal olarak değerlendirilebilecek pek çok grup var. Ancak Svdestada müziğindeki enfes Black Metal tavrıyla diğerlerinden ayrılıyor.

Albümün omurgasını Black Metal olarak kabul edersek, diğer unsurlar bu ana yapıyı zenginleştirmek için kullanılmış. Sonuç, adını aldığı Southeast Blow gibi atmosferi çalkantıya sokan ve dinleyiciyi sert rüzgârlara maruz bırakan çok başarılı bir albüm.

Grubu yeni keşfettiğim için henüz önceki 2 albümlerini dinleyip son çalışmalarıyla karşılaştıramadım ama albüm şimdiden kendi içinde çok başarılı. Grubun ilginç özelliklerinden biri de artwork anlamında kadın temasını takip etmeleri. Her üç albüm kapağında da bu durum değişmemiş. Bir diğer farklı özellik ise şarkı sözlerinin İspanyolca olması. Bu da müziğe farklı bir tat katıyor.

Ne de olsa bu onların 3. albümleri ve yaptıkları işte iyiler. Albümde toplam 7 şarkı var ve 11+ dakika olan son şarkı hariç tüm şarkılar 3-4 dakika civarında. Çok uzun sürmüyor. Namludan çıkan mermiler gibi beliriyor, işlerini yapıyor ve kayboluyorlar. Baştan sona adrenalin pompalayan ve özellikle vokalist Mario ve davulcu Eder’in harika performanslarıyla göz dolduran çalışma, bu çılgınlık hali içinde melankolik, hüzünlü bir havaya da sahip.

Bu harika, ağır, agresif ve bir o kadar da melodik albüme bir şans vermenizi tavsiye ederim. Çünkü burada iyi bir müzik var.

8/10

Bu kritiğin orijinali Metal Inspire sitesinde İngilizce dilinde yayınlanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu