Kritikler

SUMMONING ”Old Mornings Dawn”

Napalm Records – 2013 – Avusturya

Sabahın şafağındaki kızıla kesen bir gökyüzü..denizin kıyıdaki soğuk taşları ıslatan yorgun hali veyahut ormanın ilk ışıkları yapraklarıyla dans ettirerek toprağa verişi..

Ortada 7 yılın ciddi açlığı var; 7 yıldır bu tür müziğin tekliğinden ötürü sabırsız bir bekleyiş beklide.7 yıldır sayısız kez Lugburz, Dol Guldur ve Stronghold albümleri kulağımda döndü durdu.

Summoning yeni albümün teaser’ından başlayarak ne ölçekte bir tablo sunacağını az-çok hissettirdi; ki bu hissediş albümü dinleyişimle beraber her haliyle örtüştü. Old mornings dawn şarkısı başta olmak üzere şiirsel anlatım; koro vokaller ve bir tepeden süzülüşü hissettiren klavye ahengi albümün genelini her parçada verimli kılıyor.Neredeyse tüm yan projelerini adım adım gibi takip ettiğim(özellikle Protector’ün çalışması olan Die Verbannten Kinder Evas) Summoning bir başka deyişle Protector ve Silenus ikilisi müzisyen kimliğini net biçimde yine bu albümde ortaya koymuş.2013 yılında adından çokça söz ettirecek ‘orta dünya efsanesi’ geri dönüşü ve müzikal bakışıyla kara tahtın sahiplerinden biri olduğunu tekrar gösteriyor.

9/10

Reklam ver

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu