Röportajlar

SUMMONING

Merhaba Türkiye’den selamlar….Orada hayat nasıl? Umarım her şey yolundadır….
Silenius:
Geçen yıl babamı kanserden kaybettiğim için büyük bir şok yaşamıştım ama şimdi bunu atlattım çünkü hayat devam ediyor.Ve tabi ki bir buçuk yıllık gecikmeden sonra Summoning’in kayıtları bittiği için mutluyum.

İlk olarak çok sık sorulan bir soru var ki Summoning şu an ne durumda? Çünkü herkes yeni albümün çıkışını dört gözle bekliyor…Ne zaman raflarda yerini alacak?
Protector:
İlk kayıtları Napalm Records’a çoktan gönderdik.Albüm için her şey iyi şu anda.Booklet hemen hemen bitti gibi.Albümün ise 31 martta piyasaya sunulması kararlaştırıldı.

Biliyorum bu soruyu günlük konuşmalarımızda çok sık sorduğum için bıktınız ama eski albümlerle yeni albümün arasında belli başlı farklılıklar var mı?
Protector:
(Gülerek…) Şimdi bu soruyu çoğu insanın sorma şansının olmadığını ve yeni albümün de daha henüz çıkmadığını düşünürsek,hiç de sıkıcı durmuyor.
İlk dikkat çeken farklılık albümün genel havasındaki değişiklik.Bu sefer gitarlar daha gürültülü ve daha ağır.Bu da temel olarak,bilgisayarda yeni bir gitar simülasyon programını ustalıkla kullanmamla alakalı.Gitarlar parça parça farklı sitilde çalındı öyle ki daha az ritmik ama daha fazla hareketli arpej barındırıyor.

Yeni albümde lirik açısından ne göreceğiz? Eskiden olduğu gibi yine fantastik ve epik temalar mı işlendi yoksa farklı bir şeyler var mı?
Silenius:
Hayır her şey yine eskisi gibi.Tolkien’den ve orta dünya konseptiyle birebir örtüşen bazı bilinmeyen savaş şiirlerinden kullandık.Ve sonra özellikle koro kısımları için oturup kendimiz söz yazdık.

Biri ne zaman bana Summoning dese,hep,grubu sırtlayıp bir adım öteye taşıyan 2 adamı düşünürüm….Ama eskiden kadro daha fazla kalabalıktı…Peki bu 2 adam dışında başka birilerinin ismini duyacak mıyız?
Protector:
Hayır kesinlikle…Aramızda hiçbir problemin olmayışı da bu iki kişilik kadronun bir nedeni ve yıllardır bu şekilde devam ediyor.İlerde,koronun yada bu gibi şeylerin gücünü artırmak için gruba konuk vokalist almamız mümkün olabilir.Fakat bu hiçbir zaman yeni bir eleman olmayacaktır. Sadece konuk olacaktır.

Summoning çok iyi bir geçmişe sahip..Eminim ki aynı yolda yürümeye devam ediyorsunuz ki bunu birçok kez kanıtladınız.Tanınan bir grup olarak bu duyguyu canlı tutmanın çok zor olduğu kanısındayım.Geçmişe bakılacak olursa,yeni albümü nasıl değerlendiriyorsunuz?
Silenius:
Tabi ki 7 albüm yaptıktan sonra müzikal standartı yakalamak çok kolay değil.Bu yüzden, kendimizi tekrarlamadan her yıl yeni bir albüm yapabilecek durumda da değiliz açıkçası.Bence önemli olan,tarzı çok fazla değiştirmeden fakat kendimizi tekrarlamaktan da kaçınarak,Summoning geleneğindeki çizgi ve yeni esinin arasındaki dengeyi bulmak ve bu tipik Summoning duygusunu canlı tutmaktır.
Yeni albümün müzikal standartı “Let Mortal Heros Sing Your Fame” ve “Stronghold” albümleri ile çok yakın bir çizgide.Sadece gitarlar “Minas Morgul” ve “Dol Guldur” albümlerindeki gibi daha fazla black metale yakın.

Yeni albümü merakla bekliyorum ve bunun için de çok heyecanlıyım.Biliyorum ki her ikinizin de,bazı yan projeleriniz ve işleriniz mevcut.Ama sormadan da geçemeyeceğim.Bu albüm neden bu kadar gecikti?
Protector:
Aslında bazı problemlerimiz vardı.En önemli problem ise “Die Varbennten Kinder Evas” işiydi.İlk olarak ben bu albümü tamamlamak istedim ki şarkılar iki buçuk yıldır hazır duruyordu.Daha sonra Summoning’i düşünüyordum.Bir bayan vokalist buldum fakat onun psikolojik durumu parçaları kaydetmek ve üzerinde çalışmak için güçlü değildi.18 ay sonra onu beklemekten vazgeçtim ve Summoning albümünü DVKE’den önce çıkarmaya karar verdim.Sonuç ise 2 yıl gecikme…

Yan projeler demişken,son gelişmeler neler? Summoning gibi onların da iyi bir geçmişi var…
Protector:
Daha önce de söylediğim gibi,tüm DVKE parçaları çok zaman önce tamamlanmıştı.Bu arada yeni bir bayan vokalist buldum ve her şey iyi gibi gözüküyor.Summoning albümünden sonra “Dusk And Void Became Alive” adlı yeni DVKE albümü üzerinde çalışacağım.Umarım bu sefer daha fazla zaman kaybı olmaz.
Ve de Ice Ages’in yeni albümü için aklımda birçok yeni iyi fikir ve nağme var.Bu sıralar Reaktor gibi birçok iyi synthesizer programıyla daha çok zaman geçirdim ve şimdi sunulan hazır fikirlere ihtiyaç duymadan yeni özgün fikirler yaratabiliyorum.Sonuç olarak hava daha karanlık ve ses daha kirli olacak.

Silenius: Geçen sene Kreuzweg Ost’un “Edelrost” adlı yeni albümünü tamamladım.Tipik endüstriyel,daha fazla melodik ve ritmik daha az gürültülü ve kaotik oldu.Albüm 1000 kopya ile İngiliz Cold Spring Records’tan çıktı.Rus piyasası için 500 kopya ile lisans sözleşmesi yaptık.Ayrıca Cold Spring şirketinin bu günlerde çıkması planlanan “Swarm” adlı yeni compilation albümüne de özel bir parça yaptık.

Yan projeler daha fazla zaman ve daha fazla para demek..Bununla nasıl başa çıkıyorsunuz?
Protector:
Açıkçası diğer projelerimizi “yan” proje olarak değerlendirmiyoruz.Bunlar da “Summoning” gibi projeler.Summoning daha fazla başarılı görünüyor diye Summoning’e ana proje,diğerlerine yan proje demek yanlış olur.
Neyse,işimi taze tutmak için müzikal alternatiflerimize ihtiyacımız var.Aslında bu diğer projeler,işimizi daha uzun süre canlı tutmamızın asıl nedeni.Hiçbir saçma fikir doğmadı ve hatta bunlarla uyuşmayan yeni müzikal unsurları Summoning’in müziğine katmaya çalıştık.Eğer bizim Summoning’e uymayan müzikal isteklerimiz varsa,sadece bu müziği diğer projeler için yaparız.Summoning’te bu fikirleri kullanıp işi mahvetmeyiz.

Türkiye hakkında konuşacak olursak,ülkemiz ile ilgili olduğunuzu biliyorum…DVKE için bir de Türk bayan vokalistle daha önceden çalışma imkanınız olmuştu…Türkiye ve Türk grupları hakkında ne düşünüyorsunuz?
Protector:
Türkiye’den birçok kişiyle iletişim içindeyim.Birçok insan tanıyorum ve Türkiye hakkında birçok şey biliyorum fakat çok fazla grup bilmiyorum

Dünyadaki metal müzik piyasası hakkında fikirlerinizi almak istiyorum…Ve tabi ki underground piyasa…Nasıl değerlendiriyorsunuz?
Protector:
İkimiz de dünya metal müzik piyasasını daha fazla takip etmiyoruz.Sadece hala çok saygı duyuyoruz ama müzikal ilgimizi başka alanlara yönelttik.Örneğin karanlık elektronik müzikle daha fazla ilgilenmeye başladım…

Teşekkürler…Her zamanki gibi çok güzel bir sohbetti…Başarılar…
Protector:
Röportaj için teşekkürler ve Türkiye’deki tüm fanlarımız için…”Up the Hammer”

Reklam ver

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu