Kritikler

SUICIDE ”One Of Your Neighbours”

Tracklist:
01. Buried Alive
02. Struggle That Never Ends
03. One Of Your Neighbours
04. Hell Star
05. Spiritual Mess
06. Crimson River
07. Gore
08. Mud
09. Terror Preached
10. Sole War
11. Worms Stuck On A Sphere
12. Suicide Pact
13. Virtual Realm
14. Merchants Of Misery

Yılların grubu Suicide sonunda albümünü çıkardı işte. Bir albüm beklediğime bu kadar değer. Yeni parçaların bir kısmını konserlerde duymuştum ve çok beğenmiştim, o yüzden bir heyecan içerisindeydim ki sonunda 19 Mart 2004 itibariyle Suicide, “One Of Your Neighbours” isimli ilk albümünü piyasaya sürdü.
Albüm toplam 14 parçadan oluşuyor ve 48 dakikalık bir süreye sahip. Bu 14 parçanın 4’ü 2000’de çıkan Ep’deki parçaların yeniden kaydedilmiş halleri. Geri kalan 10 parça kısa süreli ama oldukça vurucu parçalar. Albümün prodüktörlüğü Erkan Tatoğlu&Suicide tarafından gerçekleştirilmiş, kayıt ise “Midas’ın Kulaklığı” stüdyosunda yapılmış. Albümün kapak çalışması güzel denebilir. Parça sözleri ve teşekkürlerin yanı sıra bir tane de grup fotoğrafı var. Birkaç tane daha fotoğraf olsa daha güzel olabilirdi. Suicide’ı yeni tanıyanlar için kadroyu vermem gerekirse: Erkan Tatoğlu gitar ve vokalde, Hakan Kuşku solo gitarda, Esad Korkut basta ve grubun yeni kalıcı elemanı Çağlar Yürüt davulda yer almakta.
Albümde eski parçalarla beraber olmak üzere 14 adet vurucu death parçası var. 13-14 yıl önce yapılan “Suicide Pact”den bu yana epey zaman geçti ama albümdeki yeni parçalarda da grubun çizgisini koruduğunu görmek mümkün. Suicide için bir “death metal” tanımlaması oldukça güç. Melodik giden ritm gitarları birden kesen süper sololar, zaman zaman melodik hal alan soloları birden dağıtan davul atakları ve bunun üstüne eklenen etkileyici bir brutal vokal sanırım bana Suicide’ı anlatyor.
Albümde onuncu ve enst. parça “Sole War” dışında hepsi üst tempoda boyun kaslarını tehdit eder nitelikte parçalar. Zaten bunu 7. RSF’de de kanıtladılar. “Buried Alive”, “Hell Star” en beğendiğim parçalardan biri olan “Crimson River”, “Gore” ve “Terror Preached”, yıllarca dinlediğimiz Suicide Pact, Spiritual Mess gibi hemen klasik olmaya aday parçalar.
Albümü dinlediğimde bana farklı gelen iki nokta var. Bunlardan ilki hoş bir çalışma olarak bulduğum “Sole War” isimli enstrumental parça. Parçanın başında yaylı enstrumanlar kullanılmış. Parça hüzünlü bir havada başlıyor ve sonlara doğru hızlanan bir ritmle son buluyor. Verilmek istenen duygu parça ismi ve beste itibariyle yüzde yüz verilmiş bana göre. İkinci değişiklik ise albümde bir yerde kullanılan klavye. İleriki yeni projeler için belki bir denemedir. “Worms Stuck On A Sphere” ve “Virtual Realm” yine iki harika çalışma ama son parça “Merchants Of Misery” benim albümde en beğendiğim parça. Ağır aksak bir melodiyle başlayan parça tokat gibi çarpan bir ritmle sizi headbang’e sürüklüyor ve parçanın sonuna kadar bırakmıyor. Parça bitiyor ama siz doymuyorsunuz, “oynat” tuşuna yeniden basarak “Buried Alive” ile heyecana yeniden başlıyorsunuz. Son iki haftadır müzik hayatım bu şekilde süregidiyor 🙂
Son olarak söylemek istediğim bir iki şey var. Parçanın kayıt kalitesi oldukça güzel, özellikle vokallerde kullanılan ton çok orijinal olmuş. Sizde konsereymişçesine bir hava bırakıyor. Öte yandan albüm 7 milyon TL’den satışta. Çok ucuz bir fiyattan satılan albümün korsanına karşı hepimiz duyarlı olalım.
Ve son olarak Death metalden hoşlananlara kesinlikle albümü tavsiye ediyorum.

9.5/10

Reklam ver

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu