Röportajlar

SUICIDAL ANGELS

Thrashfest 2010, Vienna, Arena @ 3 Aralık 2010

Öncelikle tebrikler, Thrashfest 2010’a katılmak gerçekten onur verici olmalı. Bu dev konsere nasıl katıldığınızı anlatır mısın?
Nick Melissourgos (vokal, gitar): Nuclear Blast’tan ayrılıp NoiseArt Records’a dahil olduğumuz gibi direkt olarak bu müthiş turne teklifini aldık. Bu şekilde oldu. Bugüne kadar bize mükemmel ilhamlar vermiş ve bugün Thrash Metal dediğimiz müziği yaratmış bu gruplarla beraber çalmak, bizim için şereften daha öte. Exodus, Kreator ve Death Angel bugün gördüğümüz Thrash Metal’i yaratmış gruplardır. Sana bir şey anlatayım. Ben 15 yaşındayken odamda bu grupları dinleyerek headbang yapıyordum. Şimdi ise onlarla beraber çalma şansına sahibim. Şu an en azından onlarla beraber çalmaktan ne kadar büyük şeref duyduğumu söyleyebilirim.

Bu grupların sizi etkileyen ana gruplar olmasının yanı sıra, bu grupların üyeleri ile arkadaşlığınız ya da kişisel bağlantılarınız var mı?
Elbette. Onlarla turnedeyiz ve her gün konuşma şansımız var. ”merhaba”, ”günaydın”, ”iyi geceler” gibi diyaloglardan ayrı olarak bu şansa sahibiz. Bu adamlarla oturup kişisel ”röportaj” yapıyorum. Bu benim için gerçekleşen bir hayal gibi. Elbette hepimiz için. Bu turne sayesinde Death Angel ile yakın arkadaş olduk. Ve şimdi onlarla Doğu Avrupa turnesi yapma şansımız var. Bu harika ötesi olacak. Bizler dostuz ve dostlarınla turneye çıkmak işin en değerli kısmı. Bu turne ”Doğu Avrupa üzerine Thrash Metal” gibi bir şey olacak. Adamlar harika, birlikte saatler geçiriyoruz ve her biri ile yakın temastayız. Yalnızca bir haftadır birlikteyiz ve birbirimizi çok iyi tanıdık. İnanıyorumki Mart turnesi harika olacak.

Yunan tayfasından Lucky Funeral adlı grup gitgide uluslararası alanda daha çok tanınıyor. Avrupa’da peşpeşe turneler yapıyor. Onları tanıyor musunuz?
Evet onları tanıyorum. Bazı eski arkadaşlarım bu grupta çalıyor. Yaptıkları tarzın dinleyicisi olmamama rağmen (dinlediğim şeylerden farklı bir şeyler yapıyorlar), takip ettikleri yola ve yaptıkları işe tamamen saygı duyuyorum. Onların yurtdışında turnede olmalarına ve hatta kendi başlarına turne yapmalarına ve seslerini Avrupa’da duyurmalarına çok seviniyorum. Müziklerini sevmesem de, bu benim için büyük bir sevinç. Çünkü onlar eski arkadaşlarım. En azından bir çifti. Eğer onları tekrar görürsen selamımı söyle, olur mu?

Pekala. Yunanistan’dan başka hangi gruplar göreceğiz?
Avrupa’da konserler veren Inveracity adlı bir Brutal Death Metal grubu var. Yine başka bir Old School Detah Metal grubu Dead Congregation var, gerçekten harikalar. Onlara bayılıyorum. İnanıyorum ki önümüzdeki birkaç yıl içinde yaptıkları tarz fark etmeksizin daha çok grup göreceksiniz. Klasik heavy şeyler, Thrash, Death ya da Black Metal. Yavaş yavaş Avrupa’da su yüzüne çıkacaklar. Sadece biraz sabredin ve göreceksiniz bu gruplar gün yüzüne çıkacak ve onların isimlerini duyacak ve daha yakından tanıyacaksınız. Yunanistan’da iyi müzik yapan çok grup var, sadece müziklerini Avrupa’da yayma şansı bulmaları gerekiyor.

Yıllardır ortalıkta olmanıza rağmen kariyeriniz 2007’de çıkardığınız ”Eternal Domination” albümünüzle başladı, değil mi?
Evet. Şöyle anlatayım. Aynen bu şekilde piyasaya çıkarsın. Önce bir denersin. Yaptığın şeye para harcarsın. Müziğini Avrupa ve Dünya arenasına yükseltmek için bunu kendi finansal gücünle yapmak zorundasın.

Sanırım ilk demo çıkardığınız yıllarda da yaptığınız buydu, hatta bir derleme ve EP bile yapmıştınız.
Kesinlikle. Aynen öyle oldu. Öncelikle ileri dönük adımlar atmak için kapasitenizin %200’ü kadar çaba sarf etmelisiniz. Sonra hızınızı korumak için %1000 emek vermelisiniz. Daha fazla konser vermeli, daha fazla kayıt yayımlamalı, daha binlerce şey yapmalısınıaz ki Avrupa’da tutunabilesiniz. Elbette Dünya çapında.

Farklı kayıt şirketleri ile deneyimleriniz oldu. İkinci albümünüz ”Sanctify the Darkness” Nuclear Blast’tan çıktı…
İkinci albümümüz Nuclear Blast’tan çıktı ve ”Rock the Nation” ödülünü kazanarak Nuclear Blast ile anlaşma imzalama şansı kazandık. Nuclear Blast ile ortaklığımız inanılmazdı. Onlarla arkadaşız, konserlerimize geliyorlar, her biri ile festivallerde buluştuk. Nuclear Blast’tan ayrılmamızla ilgili hiç bir kötü anımız olmadı. Kavga, dövüş vs. hiçbir şey olmadı, onlar hala arkadaşlarımız, e-mail yoluyla ve konserlerde birebir konuşuyoruz. Bu sadece bir firmadan diğerine geçmekle ilgili bir karardı. Kavga, yanlış anlaşılma gibi şeylere hiç gerek yok. Bir menajerliğe bağlıyız ve bu menajerlik grup için en iyi kararları veriyor. Onlar bize NoiseArt’tan teklif aldığımızı söylediler. Bir baktık, adamlarla konuştuk ve anlaşma imzaladık. Hepsi bu. Yeni albümümüze harika promosyon yaptılar. Şimdi büyük bir anlaşma yapma şansımız var. Daha önce böyle bir şansları olmadı ve inanıyorum ki bu çok daha mükemmel bir ortaklık olacak, çünkü yaptıkları işte gerçekten profesyoneller. Nuclear Blast’takiler de aynı derecede profesyoneldiler, ve inanıyorum ki hepimiz için iyi sonuçlanacak.

Görünen o ki, ”Dead Again” albümü, Thrashfest 2010 turu ve Death Angel ile yapacağınız 2011 turnesi ile ilgili olarak grubun geleceği için iyimser olmak için bütün sebeplere sahipsiniz…
İyimser değil, gerçekçi olmak istiyorum. Olayları olduğu şekli ile izliyor ve görüyorum. Herhangi bir şey hakkında histen ziyade, olan şeye hedeflenmeye çalışıyorum. Dediğim gibi, dostlarımızla yola çıkmak gerçekten heyecan verici. Çünkü bu bize daha fazla ve daha fazla çalma, daha fazla konser verme ve yeni arkadaşlar edinme şansı veriyor. ”Fans” kelimesini sevmiyorum. Biz herkesle arkadaşız. Bunu grup ve fanları olarak değil de, Grup ve grubun arkadaşları olarak görüyoruz. Hepsi bizim arkadaşımız. Çoğunun adını biliyorum. Yüzlerce veya binlerce olasalar bile. Yüzlerini, isimlerini hatırlıyorum. Her konserimize geliyorlar, beni ve diğer elemanları buluyorlar ve hepsi ile ” Hey dostum naber, nasıl gidiyor?” şeklinde konuşuyoruz. Gelecek turne için çok heyecanlıyım, çünkü birçok dost edinme ve eski dostlarımızı bulma şansımız olacak. Bu şekilde.

Avrupa kültüründe Yunanistan inanılmaz önemli bir rol oynuyor. Sizce bugün Yunan Halkı buna hala saygı duyuyor mu? Geleneklerinize bağlı mısınız?
Yunan kültürü, yani Antik Yunan Kültürü, Avrupa’yı yıllar boyu çok etkilemiştir. Yunanlılar kültürlerini bilir ve bir şekilde buna saygı gösterirler. Ama sizi geleceğe taşıyacak olan tek şey sahip olduğunuz gelenek değildir. Sadece atalarınızdan örnek almalı ve ilerlemelisiniz. Bence Yunan Kültürü dünya çapında önemli bir etkiye sahip. Benim görüşüm böyle, okulda veya başka yerde böyle öğrendim. Ne yazık ki Yunanistan bu günlerde berbat. Ekonomik olarak gerçekten ciddi sorunlar ve kriz yaşıyoruz. Ama üstesinden geleceğimize inanıyorum.

Şu ana kadar bir çıkış yolu görünüyor mu?
Bir çıkış yolunun görünüp görünmediğini bilemiyorum ama neler olduğunun kesinlikle farkındayız. Hangi ülkeden olduğunuzun önemi yok. Siyasetçiler lanet olası baş pisliklerdir. Sıradan vatandaşlar çoktan neler olduğunun farkına vardılar ve her birimiz kişisel olarak işin içinden çıkmaya çabalıyoruz. Daha iyi bir gelecek için bazı kurbanlar veriyoruz. Sadece ben ve ailem değil, arkadaşlarım ve arkadaşlarımın aileleri de fedakarlıklarda bulunuyorlar. Bu şekilde ülke ilerleyebilir, yoksa düşeceğiz.

Peki ya bugünün Yunan sahnesi? Yunan dinleyicilerin ne kadar bağımlı olduklarını biliyorum. Hala önceden olduğu gibi destekleyiciler mi?
Yunan dinleyicilerini olaylıkla Macar, Balkan ya da Güney Avrupa dinleyicileri ile kıyaslayabilirim. Çünkü gerçekten deli gibiler. Çılgınlar. Eğer bir grubu severlerse fena şekilde desteklerler. Stage divingler, mosh pitler, kanlı konserler vs. Bazen biz bile kendimizi kanırtacak şekilde stage diveing yapıyoruz. Bir keresinde bir topluluğun arasına girdik. İtiraf etmeliyim ki bir Yunanistan konseri boyunca defalarca stage diving yaptım. Gitarımı yere koydum ve seyircinin üzerine atladım. İnanılmazdı.

Yunan dinleyiciler yabancı grupları destekledikleri kadar Yunan tayfasını da destekliyorlar mı?
Tüm Yunan tayfası adına konuşamam. Her birimizin yerli ve yabancı favori grupları var. Ama kendi adıma konuşursam; eğer Yunanlı bir grubu beğendiysem, bunu gerçekten istediğim takdirde o grubun t-shirtlerini ve CD’lerini alırım, konserlerinde coşarım. Elbette ne hissediyorsam onu yaparım. Olay bundan ibaret. Eğer bir grubu beğendiysen onu desteklemelisin. Bu hem ülken, hem o grup, hem de senin için iyi olacaktır.

www.suicidalangels.com
www.myspace.com/suicidalangels

Çeviri : Anıl Tüzün

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu