Kritikler

SOTAJUMALA / DEATHCHAIN ”Split”

Cobra Records – 2010 – Finlandiya

Finlandiyalı iki grubun ikişer şarkısının yer aldığı güzel bir split hazırlamış Cobra Records. Bu splitin en önemli özelliği ve iki grubu bu splitte birleştiren memleketleri dışındaki bir diğer ortak nokta ise hazırladıkları birer Iron Maiden coverları.

İlk grup Sotajumala 1998 yılında kurulmuş ve daha önce 2 albüm çıkarmış. Mayıs ayı içerisinde yeni albümü de yine Cobra Records’tan çıkacak. Sotajumala adına iyi bir tanıtım olmuş.

Sotajumala’nın tarzını anlamamız için ilk şarkı kendi besteleri olan “Sinun virtesi”. Oldschool death metal grupları tadında bir soundları ve vokali var fakat besteye gelince biraz daha modernize edilmiş old-school ve teknik death metal diyebiliriz.

Sotajumala’ya ait bir diğer şarkı ise daha önce belirttiğim Iron Maiden coverı “Prowder”, albümü ilk dinleyişimde ikinci şarkıya geçtiğinde noluyoruz şarkı sırası mı karıştı dedim. Grup şarkıyı oldukça iyi coverlamış, müzikal açıdan on numara olmuş fakat kişisel görüşüm şu ki, kendi tarzlarından birşeyler katarak bu şarkıyı coverlamaları çok daha lezzetli olurdu. Bu cover için çok önemli bir ayrıntı daha var, şarkıda vokalleri, orijinalinde de söyleyen Paul Di’Anno üstlenmiş, bu durumda o şarkıyı death metal yapmak da belki tuhaf olabilirdi tabi 🙂

Splitin ikinci grubu Deathchain 2001 yılında kurulmuş ve daha önce 4 albüm çıkarmış. Oldukça olumlu tepkiler toplayan bir grup.

Deathchain’in ilk şarkısı yine grubun kendi bestesi olan “The Crawling Chaos”. Bu şarkı da da grubun kendi tarzını anlatmak gerekirse, death metal yanı daha ağır basan Death/Thrash Metal diyebilirim. Grubun sound’u ve brutal vokaline bakacak olursak tam bir death metal grubu, bunu yanı sıra beste yapısına göz attığımızda, thrash metal etkileşimini oldukça hissedilebilir bir şekilde duyuyoruz.

Deathchain’in ikinci şarkısı ise Iron Maiden coverı olan Purgatory, bu grup için de aynı şeyi söyleyeceğim, cover oldukça iyi olmuş fakat kendi tarzlarından bir şeyler katmaları işi daha lezzetli kılacaktı. Deathchain ise cover’da kendi kadrosundan farklı bir bassçı ve vokalist konuk etmiş.

Her iki grubun da vokalisti için konuşacak olursam, bir death metal vokalisti olarak ben de Iron Maiden coverlarında vokal yapamayabilirdim 🙂

Her ne kadar 2 grubun da Iron Maiden coverına laf etsem de, harika olmuş! Uzun yıllar sonra adam akıllı Iron Maiden coverları dinliyorum. Toplamda 18 dakika kadar eden ve 4 parçadan oluşan spliti dinlemelere doyamadım.

9/10

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

34 + = 36

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu