Röportajlar

SORROWFUL TEARS

Merhaba Ömer,öncelikle Sorrowful Tears’ın kısa geçmişi ile klasik bir giriş yapalım mı,ne dersin?
Sorrowful Tears Aydın’da doom grubu olarak kuruldu.Sonradan elemanların gruptan ayrılması nedeniyle grup bir süre çalışmalara ara verdik.Daha sonra da benim Denizli’de gruba devam etmek isteyişim ve tek başıma kalışım nedeniyle doom tabanlı karanlık müziği yapmaya başladım.Sonra 1 yıl içinde de demoyu tamamladım.

Doom Metal grubunun yürümeyişinin temel sebepleri nelerdi?
Açıkçası başta elemanların öğrenimlerini devam ettirmeleri için şehir dışına çıkmaları ile başlayan bir süreçti bu.tabi ben de Denizli’ye geldim bu arada.Denizli’de de doom grubu olarak devam etmeyi istedim aslında ama maalesef eleman eksikliği yaşadık ve pek de önemsenmedi bu çaba.bu yüzden de ambient müziğe yöneldim.

Ben baya önceden web sitenizi görmüştüm,doom metal band vs.. demo geliyor gibi şeyler vardı,her Türk grubun yaşadığı şeyleri geçirmişsiniz,eğer bunları yaşamasaydı S.T şu an nerde olurdunuz tahminen?
Biz çoğu amatör grubun yaşadığı talihsizlikleri yaşadık,kayıtlarımızı demo haline getiremedik ve pek de sağlam kayıtlarımız yoktu.O zamanlar gerçekten bir şeyler için uğraşıyorduk ama bence yapsaydık da başarılı bir çalışma yapamazdık diye düşünüyorum.Sadece anı olarak kalacak olan bir çalışma olurdu.Kişisel olarak şu andaki bulunduğum konumdan gerçekten memnunun.Pek de fazla alışık olunmayan bir tarz denedim ve tabi ki bunun riskleri vardı ama bence sonuç tatmin edici.

Sorrowful Tears’ın demosuna gelecek olursak,bir çok grubun aksine demonun içerik resimleri sana ait,bu orjinal bir şey,biraz o fotoğraflardan bahseder misin?
Aslında normal hayatımda fotoğraf çekmeyi seven biriyim.Özellikle de doğa fotoğrafçılığı gerçekten hoşuma gidiyor.Grup açısından tek başıma uğraşıyordum ve her şeyin bana ait olmasını istedim.Bu fotoğrafları demoda kullanmayı da uygun gördüm.Kapak etkileyici ve zaten demonun havasıyla uyumlu.Bence olmuşken her şey orjinal olsun istedim.Sonuçta yaptığım şey bana ait olsun istedim.Hepsi bu.

Müziğinde durgun ve sakin bir hava var,şahsen insan bazen parçalarda ,şurada vokal olsa iyi giderdi diye düşünmüyor değil,bir parça dışında vokallerin olmamasının sebebi nedir? Vokal olan parçada da vokallerin sesi çok geride,bayan vokal neredeyse hiç duyulmuyor…
Ambient müzik yapmak deneysel bir olaydı.Açıkçası demoda vokal ve gitarları gerçekten kullanmak istedim.Ama dediğim gibi bu tarz pek de alışılmış bir tarz değil ülkemiz için.O yüzden gitarları üstlenecek bir arkadaş bulamadım.Bu yüzden vokalleri de minimum seviyede tutup daha atmosferik bir müzik yapmayı düşündüm.O parçada da bayan vokalleri tam layıkıyla kullanamadık.Zaten en çok zamanımızı alan parça oldu.Bana gelen tepkiler de vokallerin az olduğu konusunda ama müzikte her şey de vokal demek değildir.İlerdeki kayıtlarda hem soprano ve bayan vokalleri hem de brutal vokalleri daha fazla kullanmayı düşünüyoruz.

Dargaard örneğini verebilir miyiz dinleyicilere ?
Tarz olarak Dargaard ile aynıyız denemez.Dargaard, bize ilham veren gerçekten çok başarılı çok iyi bir grup.Ama tarzımız pek de benzemiyor.Vokaller açısından benzerlik yakalamak güzel olur tabi ama yaptığımız tarz onlardan biraz daha farklı.

Örnek aldığın başka projeler neler,ilham kaynağın ve bizde de böyle bir şey olsa süper olur diyebileceğin bir şeyler var mı?
Örnek aldığımız tabi ki bir çok grup var Tenhi,Vinterriket,Empyrium gibi.Örneğin Empyrium gibi gruplarda yan flüt gerçekten atmosferi destekleyen önemli bir ayrıntı bence.Eskiden olsa bu soruya yan flüt bizde de olsaydı iyi olurdu diyebilirdim ve bunun için hatta bir arkadaş ile çalışma içindeydik fakat yürütemedik.Ama şu anda böyle bir şeye ihtiyaç duyuyorum denemez çünkü Eylül’ün gruba dahil olması ile hem vokallerde hem piyanolarda güçleniyoruz.yeni çalışmalarımızın çok daha iyi olacağından eminim.

Grubun yeni kayıtlar için planları ne doğrultuda,sanırım kadroda değişmeler olmuş?
Demoda bayan vokallerde yer alan Mehtap kişisel nedenlerle gruptan ayrıldı.ben de,uzun süredir başka bir projede çalıştığım Eylül ile ST. ‘da beraber devam etmeyi çok daha uygun olacağını düşündüm.Eylül’e bunu söylediğimde bunu gerçekten istediğini gördüm ve bu şekilde kadroya dahil oldu.Şu anda gerçekten iyi işler çıkardı.Eylül ile çalışmak gerçekten bana zevk veriyor çünkü yaratıcı biri.Ne istediğimi ne düşündüğümü hissedebiliyor.Bence bu uyum bir grup için önemli bir şey.Umarım çok daha iyi bir şeyler yaparız.Ama şu anda gerçekten iyi gidiyoruz.

Yeni parçalar yine bu tarz mı olacak yoksa değişiklik bekliyor mu bizleri?
Yeni parçaların öncelikle çok daha melankolik çok daha etkileyici olmasını bekliyorum.Tarz yine aynı olacak tabi ki ama dediğim gibi atmosferi soprano vokaller ve piyanolar ile güçlendireceğiz.Bunun dışında çalışmalarda belki konuk müzisyenler yer alabilir ama bunu söylemek için erken.

İsmin kulağa çok klişe gelmesi seni etkilemiyor mu?
Hehe isim konusu evet yıllar önce bulunmuş bir isim.O zamanlar amatörlüğün verdiği klişeleşmişlik denebilir ama o zamandan bu zamana bu isim altında gelindi.Gerçekten çok yol kat ettiğimize inanıyorum.Bazen durup da başka bir isimle devam etsek iyi olur muydu acaba dediğim oluyor ama sonuçta önemli olan müzik.İsmin pek de önemi yok bence.

Demoya gelen tepkilere gelelim…
Demoyu yaparken,basarken,satarken aslında Türkiye piyasasından pek de umutlu değildim açıkçası.Çünkü bu tarz ülkemiz için alışılmadık bir tarz.İnsanlar hala vokale,gitara,davula bakıyor müzikte.Bazen “evet tamam 5 dakikadır yoğun bir havada gidiyor ama şarkı ne zaman girecek peki” şeklinde tepkiler geliyor.Ben de bu yüzden pek de beklenti içinde değildim.Ve zaten satışlar da o yönde oldu ülke içinde.Ama yine de Türk dinleyicisinin özellikle doom dinleyicisinin beğenisini kazandığımıza dair tepkiler almak sevindirdi beni.Yurtdışı için de bir çok ünlü ve iyi müzisyenin beğenisini aldık ve ilerdeki kayıtların da merakla beklendiğini gördük.Genelde insanlar için dinlendirici bir müzik olarak görülüyor.Bunun yanında web sitemiz dünyanın dört bir yanından ziyaretçi alması önemli bir olay bizim için.Bu yüzden hem yurtiçi hem yurtdışı için konuşursak gelen tepkiler genelde olumlu ve bu bize cesaret veriyor.

Benim soracaklarım bunlar…Okuyuculara söylemek istediğin son sözleri alayım?
Dinleyiciye verdikleri destek için teşekkür ediyorum.Yakında yeni kayıtlarla yine karşılarında olacağız.Ülkemiz gruplarının ve müzikal seviyenin yükselmesi için bilinçli olmak,bilinçli davranmak gerekir.İnsanlar hala demo kültürünün ne demek olduğunu bilmeden anlamadan dinleyici olduğunu düşünüyor.Oysa ki demolar hala raflarda duruyor.Bence biraz daha destekçi olursa dinleyici,gruplar çok daha iyi yerlere gelecektir.Dinleyiciden istediğim yeniliklere açık olmaları.Artık bir şeyin çok fazla aynı kopyası var.O yüzden hala belli kalıplar içinde tıkılıp kalmasınlar.
Bunun dışında grubumuza www.sorrowfultears.net vewww.myspace.com/sorrowfultears adreslerinden ulaşabilirler.

Teşekkürler.Görüşmek üzere,başarılar.
Bu röportajı yaptığın için ben teşekkür ediyorum,çalışmalarınızda başarılar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu