Kritikler

Solipsism – Trhliny v (ne)skutočnosti

Sun&Moon Records – 2020 – Slovakya

Underground ve Black Metal, birçok sürpriz gebe bu ikiliyi her duyduğumda mutlaka dikkatimi çeker. 2018 yılında kurulan Slovakya menşeli Solipsisim´in ilk ürünleri “Trhliny v (ne)skutočnosti” EP formatında 15 Mart 2020 tarihinde “Sun & Moon Records” etiketiyle piyasaya çıktı (CD formatinda ve  500 Adet).

Kayıtta toplam 5 parça bulunuyor ve toplamda 26:24 dakika uzunluğunda. Solipsism´in müziğini Atmosferik Black Metal altında sınıflandırabiliriz ,daha da derinlere indiğimizde Ep´nin tamamına melankoli atmosferinin hakim olduğunu söyleyebiliriz. Kayıdın geneline melodik, melankolik, orta tempo bir yapı hakim. Neredeyse Ep´nin tamaminda ön planda olan gitarlar, arka planda kendini ön plana çıkarmayan klavye performansi ve öfke hissinin net biçimde hissedildigi scream vokaller ,Ep´nin yapısı sizlere yer yer Drudkh bazende Shining tadı almanızı sağlıyor. Genel olarak parçaların kompozisyon yazımı güzel; ama bazı akustik pasajlar yakalanan derin atmosferik ortamı bozuyor ve zamansız duraklamalar keyfinizi kaçırabilir.

Prodüksiyon ne yazık ki beklediğim kadar başarılı değil. Kayit, mix ve mastering grubun prova odasında kaydedilmiş. Profesyonel bir yardim almalari onlar için daha iyi olurdu, parçaların hepsinin kesinlikle potansiyeli var fakat bunların kayıda geçmesi, aranjesi ve masteringinde daha başarılı olabilselerdi bu kayit çok daha fazla ses getirirdi. Gitarlar parçaların ana eksenindeyken vokaller ve davullar çok fazla duyuluyor (kick tonları zaten dinlerken acı veriyor) Kayıt teknolojisinde gelinen noktayı durup düşündüğümde, elde edilen bu sonuçla grup ürettigi çok iyi parçalara ayıp etmiş.

Solipsism; Benliğin var olduğu bilinebilecek tek şey olduğu görüşü veya teorisi anlamına geliyor, bu sebeple grubun lirik yazmadaki becerilerini merak ettim fakat elemanlar İngilizce yerine kendi dillerini tercih etmişler. Google Translate yardımıyla acı verici bir çabayla okuyabildigim kadarıyla liriksel tema olarak olumsuzluk, varoluşçuluk, yaşam, melankoli gibi kavramlar başarıyla işlenmiş diyebilirim.

Solipsism kesinlikle potansiyeli olan bir grup,  kararlı biçimde yollarında  yürümeye devam ederler ve daha iyi kayıt şartlarında üretime devam ederlerse önleri kesinlikle açık. Umarım bu kayıt gelecekte daha iyi şartlarda ve İngilizce kullanılarak yapılır. Buna kesinlikle değer. EP´yi online platformlarda kolaylıkla bulabilirsiniz, denemenizi öneririm.

6,5/10

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu