Kritikler

SIX FEET UNDER ”Graveyard Classics 3”

Metal Blade Records – 2010 – ABD

Grup bilindiği gibi Death/Groove denilen türü yapmakta. Lakin bu albümde “Ustalara Saygı” olayına el atıldığı için durum değişmekte.Albümde Sırasıyla Mercyful Fate,Anvil,Metallica,Slayer,Bachman Turner Overdrive,Van Halen,Exciter,Twisted Sister,Ramones,Prong coverları bulunmakta.

Genel anlamıyla Punktan Hardrocka, Hardrocktan Heavy Metale, Heavy Metalden Thrash Metale türlü türlü cover yapılmış. Şarkıları tek tek ele almayacağım. Lakin genel olarak şu denilebilir.

Davulcu ve gitarcı orjinallerine uygun bir gitar tonuyla çalmışlar. Gitar tonları özellikle çok iyi ayarlanmış. Vokale gelince Chris Barnes yine guttural vokal işlerine sarmış diyebilirim. Cannibal Corpsedeki “Zero The Hero” coverındaki ruh hali aklına gelmiş olacak ki böyle büyük grupları coverlarken vokaline extra abanmış. Uğultulu bir guttural vokal yapmış. Gayet derin guttural ve brutal vokal yapıyor. Ayrıca şarkıları orjinaline uygun bir şekilde okuyor ki her kişinin yapabileceği bir şey değildir. Anlaşılan o ki gayet sıkı bir şekilde uğraşmış. Kayıt her zamanki gibi temiz bir kayıt. Zaten temiz olmaması şaşırtırdı. Temiz ve net bir kayıt olmuş.

Albüm kapağında kafa tası ortaya çıkmış bir melek benzeri bir şey var. Daha genel anlamıyla kanatları olan bir iskelet var. Melek cesedi de denilebilir. Sade fakat vurucu bir kapak olmuş.

Özellikle derinden guttural ve brutal vokaller, kayıt, albüm kapağı ve yapılan coverlar göz önüne alındığında 10 üzerinden 9’luk bir iş olmuş. Barnes amcadan graveyard classics 4’ü bekliyorum. Böyle klasikleri Barnes yorumuyla dinlemek bi ayrı güzel.

9/10

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu