Röportajlar

SIRANNON

Türkiye’ de biliyoruz ki metal müzik, hele de black metalin dinleyicisi her zaman az olmuştur, bayanlardan oluşan bir black metal grubusunuz, konserlerinizde seyircilerin tepkisi nasıl oluyor? Abuk sabuk şeyler var mı yoksa her şey yolunda mı ?
Sahnemize dikkat ettiğimiz, özendiğimiz için konserler gaz oluyor genelde.Her ne kadar arada saçma durumlar olabilse de sallamıyoruz.Kulağımız sadece müziğimizdedir gerisi bizi irdelemez…

Nasıl bir fikir ve kadroyla başladınız? Şu anki kadronuzun oluşumundan bahseder misiniz?
Thuringwethil:
Sirannon zaten benim uzun bir zamandır kafamda olan bir projeydi.Grubun şu anki kadroya gelmesi oldukça uzun bir zaman aldı.2005’ten 2009’a kadar pek çok eleman geldi geçti,ancak şu anki kadro grubun müzikal ve kafa yapısı açısından en iyi ve en oturmuş kadrosudur.

Sirannon 2005’de kuruldu ve bir çok kadro değişikliği yaptınız 2007‘de Annon Morin adlı demonuzu yayınlamamanızdaki en büyük etken kadro değişikliğimi oldu?
Evet, 2007’de kaydettiğimiz Annon Morin isimli demomuzu yayınlamamaktaki en büyük etken kadro değişimidir ayrıca demo/ep kaydı yapmaktan vazgeçip direk albüm kaydına girmeye karar vermemizdir.

Peki Annon Morin ve henüz çıkmayan albümünüz Semper Caliga albümünü karşılaştırırsak,bu ikisi arasındaki ruhu, varsa müzikal farkı anlatır mısınız?
Semper Caliga müzikal bilgimizin, ruhumuzun ve tecrübelerimizin olgunlaşıp, grupça birbirimize bağlılığımızın, güvenimizin ve sinerjimizin bütünleşmesini sağlayan bir ürün oldu.Müzikal açıdan da kesinlikle çok daha iyi.

Semper Caliga’nın kayıtları ne durumda? Hazır mı? Ne zaman dinleyebileceğiz? Firma konusunda gelişme var mı?
Albümün kaydı tamamen bitmiş durumda.Geçtiğimiz günlerde albümden Eternity Is Theirs isimli şarkımızı da yayınladık.Şu anda firma arayışlarımız devam ediyor.Henüz firmayla alakalı bir gelişme yok.

Karayuğ diye Türkçe bir şarkınız var, dinlemeyenler için sözlerinden bahseder misiniz? Tek mi olacak yoksa bu şekilde başka Türkçe şarkılar olacak mı?
Sözler bir ağıt şeklinde yazıldı.Güçlü bir savaşçının kendi oğlu tarafından öldürülüşünü, sonrasındaysa intikam alabilmek için Erlik Han’a ruhunu salması için yalvarışını anlatıyor.Albümde Karayuğ dışında bir Türkçe parça daha var: Erke Solton.

İlk konserinizi 2006’da ,kurulduktan bir yıl sonra yapmışsınız fakat kadro eksikliği yüzünden 2 erkek müzisyenle çalmışsınız bu durumdan biraz bahseder misiniz?
2 erkek müzisyenle sahneye çıkılması kadro eksiği yüzünden olan bir durum değildi.Basçının gelen bir haberle acilen memleketine gitmek zorunda oluşu ve vokalin konser günü rahatsızlanması yüzünden böyle bir durum gelişti.Açıkçası o konsere çıkılmaması daha iyi olurmuş.

Old School son zamanlarda en fazla ilgi gören tarz, sizce Türkiye’de black metal dinleyicisi ne durumda? Kendi müziğinizin geleceğini nasıl görüyorsunuz?
Lygbereth:
Türkiye yavaş yavaş müzik konusunda gelişmeye başladı, ön yargıları bir kenara bırakıp adam akıllı olumlu olarak eksikliklerimizi ele alan eleştirilere her grup gibi biz de açığız.Dinleyici ,televoleci kültürden uzaklaşırsa ve daha elit seçimlerde ve eleştirilerde bulunursa kendi içinde bölünmeden bütünlük sağlanırsa çok yol kat ederiz, bence o zaman her şey daha olumlu olur.Sonuçta bir şeye talep yoksa metal müzik grupları da kendi aralarında dinletilerine devam eder.Yani bizi pek etkilemez popülerite, biz birlikte güçlüyüz zaten..
Thuringwethil: Türkiye’de bir şeyler gelişiyor evet ama ben açıkçası Black Metal’i hiç de parlak görmüyorum.Birçok kişi arkadaşının grubu için in,hoşlanmadığı adamın bulunduğu grup için out diyor.Bir şeyler değerlendirilirken müzikal açıdan değil daha çok kişisel açıdan yada ona benzer sebepler göz önüne alınarak değerlendiriliyor.Kendini Black Metal dinleyicisi olarak adlandıran kişiler ise açıkçası her şeye at gözlüğüyle bakıp bu müziği kendi babalarının malı gibi görüp en dandik işleri göğe çıkarıp adam gibi emek sarf edilmiş kaliteli işleri b.kladıkça bu müziğin Türkiye’de gelişimi söz konusu olamaz,anca yerinde sayar.

Hep Türkiye piyasasından bahsettim,yurt dışı için planlarınız var mı?
Tabiî ki de her grubun böyle bir hayali vardır, fırsatlar el verirse neden olmasın..

Yakınlarda konser planları var mı?
Şu anda yakın tarihte bir konser planı yok ancak albüm piyasaya sürüldükten sonra, ciddi organizasyonlarda yer almayı isteriz.

Befrock Metal Fest 10’da sahne aldınız, performansınıza seyirci nasıl yanıt verdi?
Gayet coşkulu ve güzel geçen bir konserdi o bizim için.Seyircinin desteği gerçekten güzeldi.

Soracaklarım bu kadar, son olarak söylemek istediğiniz bir şeyler var mı?
İlginiz için teşekkür ederiz.Grupla ilgili gelişmelerwww.myspace.com/sirannonband adresinden takip edilebilir.

Reklam ver

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu