Kritikler

SINMARA – Hvísl stjarnanna

Van Records – 2019 – İzlanda

Buzlar ülkesi İzlanda’dan Sinmara karşımızda, daha önce haberler serimde size dinletmiştim! ‘Hvísl stjarnanna’ grubun ikinci tam zamanlı albümü olarak geçtiğimiz günlerde piyasadaki yerini aldı. İzlanda’nın izole ve rahat bir ülke olduğunu bilmeyen yoktur.Fakat soğuk bir ülke ve soğuk-karanlık-donuk atmosfer oradan çıkan müzik gruplarının genel olarak ağır atmosferik öğeli ve karanlık temelli metal yapmasına yol açıyor. Fakat bu grupların çoğu oldukça iyi kotarıyor bu tarzı, çünkü diğer İskandinav örneklerine nazaran kalite ve beste kabiliyeti oranı oldukça üst seviyelerde!

Girizgah’tan anlayacağınız üzere Sinmara bir Black Metal grubu!Daha önceki kayıtlarını maalesef dinlemediğim için mukayese etmem zor ,fakat grubun İzlanda BM’sine sunduğu bu albüm ile gerçekten büyük bir ivme kazandıracağı aşikar! Grupta son dönemlerin meşhurlaşmaya başlayan diğer bir İzlanda’lı topluluğu Svartidauoi’dan elemanlar var!

Albümü dinlerken arka plandaki kaotik yoğunluğu hemen hissedebiliyorsunuz sanki melodiler ve ritimler o yoğunluğun içine doğru sizi çekiyor.Vokal ile birlikte girdabı tamamlıyor. Grup bu albümde İzlanda dilini kullandığı parçalar yanı sıra İngilizce olarakta parçalara yer vermiş.

Imprisoned on rotten shores
Far beyond the rays of light
Echoes from a lifeless chasm
In a venomous stream
White silhouettes wade
Through mephitic haze
Incessantly wandering

Gri ve siyah tonların kullandığı albüm kapağında elinde kılıç tutan bir hayaleti görüyoruz. Genel olarak sözlerde bunalımlı bir anlatımın yanı sıra ,dünya dışı hayal aleminden varlıklar ile olan iletişimdende bahsedilmiş.Melankolik bir özlem ile yıldızlar arasında yaşanan ölümün karanlık yüzü işlenen temel konulardan sadece bazıları. Grup ise kendini melanolik,karmaşık ve güçlü bir black metal topluluğu olarak tanımlamış.

Evet grubu kısaca anlatmaya çalıştım. İzlanda gruplarını takip ediyor, buranın içinde bulunduğu karanlık,kasvetli ve yoğun atmosferi seviyorsanız Sinmara sizin için biçilmiş bir kaftan…

8/10

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu