Kritikler

Sielunvihollinen – Teloituskäsky Albüm İncelemesi

Finlandiya Black Metal´ının son dönemde öne çıkan gruplarından Sielunvihollinen dördüncü albümleri olan “Teloituskäsky” yi 2 Nisan tarihinde Hammer of Hate Records etiketiyle piyasaya sürdü.

Hammer of Hate Records – 2021 – Finlandiya

Albümde açılışı “Tulen kaste” yapıyor, grubun alışık olduğumuz melodik yapısını korumasının yanında Thrash/Punk etkisinin de görüldüğü şarkı güçlü bir açılış yapıyor. Açılış parçası olarak doğru bir seçim olmuş. Kökleri 90´lara dayanan ve bu gibi tarzda üreten grupların, müziğin içinde sırıtmayacak farklı elementleri başarıyla kendi müziklerine entegre edebilmeleri, ilerleyebilmek için anahtar nokta.

Albümde gitar rifflerin tamamında yoğun bir melodi hakim, sanırım dinleyeceğimiz grup Finlandiya´dan olunca bu ayrıntıya kafadan hazırlıklı olmak gerekiyor. Albümün açılışında olduğu gibi bir çok parçada Heavy Metalden Punk´a farklı tarzlardan izler bulmak mümkün. Melodiler yoğun duygu barındırıyor. Bazıları fazlasıyla hüzün içerirken, “Varjot” un girişinde olduğu gibi agresif, saldırgan duyguya da  rastlamak mümkün.

Dikkati çeken bu bir çok unsurun albümün tamamına entegresi ve balansının ayarı gayet iyi. Albümün temposu başından sonuna kadar yüksek bir seviyede ve özellikle melodik işlerden hoşlanan dinleyiciyi kayıdın sonuna kadar kendisine bağlayacak cinsten. Albümün adının “Execution command” biçiminde çevirildiğini düşünürsek bu isim hakkını sonuna kadar veriyor. Kayıt kalitesine gelirsek gayet temiz ve albümün gücünün tamamen dinleyiciye geçmesi için gerekli ince işçilik hakkıyla yapılmış. Yoğun melodi unsurunun Black Metal içinde evrildiği yön günümüzde daha karanlık ve kaotik bir yapıda ilerliyor. Fin tarzı melodik Black Metal günümüzde pek ön saflarda yer almasa da bu tarzın meraklılarının sayısı azımsanacak gibi değil. Bu tarz işleri seviyorsanız denemenizi öneririm.

7,5/10

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu