Röportajlar

SHELTERSIEGE

Extreminal Webzine adına teşekkür ederek başlamak istiyorum. Satanic Verses Türkiye’de kurulan ilk black metal gruplarındandı. Adının aksine satanizmle uzaktan yakından ilginiz yoktu ve geçtiğimiz sene isim değişikliğine gidildi. Sanırım bunda ana etken buydu. Peki bu konuda neden bu kadar geç kaldınız?
Bu duruma geleceğini sanmıyorduk. Grubun ismi anlatmak istediklerimizin önüne geçti. Ama eski ismi de seviyordum hala da severim. Belki sert bir isim fakat aslında anlatmak istedikleri görünürden oldukça farklı. İyi niyetle uzatıldığı zannedilen zehirli elma hikayesi gibi. Anlayan anlamıştır.

Sizin için yıllardır faşist yakıştırmaları var bu aynı zamanda Ehrimen ve Witchtrap içinde sıkça yapılıyordu bu konu ile ilgili neler söylemek istersin?
Tarihe sıkı sıkıya bağlıyım. Lirikleri ben yazarım. Yani bir nevi bu yakıştırmalar bana yapılmıştır çoğu zaman. Sürekli değişen bir kadromuz oldu yani benim dışımda fikirler pek sabitlenemedi grup içinde. o yüzden kendi adıma konuşmam en doğrusu. Faşizm kavramı yüzlerce dalı olan bir ağaç gibidir. Ben de bir dalından tutmuş olabilirim. Yeniçeri derim her zaman neden kaldırıldı neden sevilmedi neden bize kaka dendi bu ocak için. Sebebi ortada çünkü Bektaşi ocağıdır. Mehteran Bektaşi bandosudur. Yani toplumda bilinmeyen bir çok bilgi var. Ve bu değerler yanlış kişilerin elinde. Tarihe doğruca yaklaşmak benim ilkem. ve bazı şeylerle de gurur duymam doğal.

Sheltersiege anlam olarak ne ifade ediyor. Ya da sizin bu ismi seçmenizdeki amaç neydi?
Sheltersiege iki farklı bakış açısını ifade ediyor. Sığınakta kapıda olan tehlikeye karşı duyulan çaresizlik ve sığınaktakileri yok etmeye dayalı acımasız bir vahşet. Sığınak kuşatması diyebiliriz.

Albüme geçmek istiyorum. Dark Babel records ile anlaşmanız nasıl oldu?
Şirket albümü basmak istedi teklif yolladı. Bizim herhangi bir bağlantı hamlemiz olmamıştı. biz de kabul ettik. 2 albümü birleştirdik ve bu albüm çıktı.

Beni en çok rahatsız eden nokta aslında albümün ülkemize girişi konusundaki gümrükte yaşadığı sıkıntılar oldu. Bunların sebeplerini ve sizin albümünüzü edinmek isteyenlerin nasıl edineceği konusunda bilgi verir misin?
Gümrük yada postane yetkilisi bana yasak yayın damgası vurulduğunu ve geri gönderileceğini telefonda söyledi. Eskişehir postanesi. halen kaydı vardır orda. İmha edilecekmiş fakat yanlışlıkla diğer kısma konmuş. Satanizm içerirmiş. Cdler İtalya’ya geri döndü. edinmek
isteyenler darkbabelrecords.com dan edinebilir. Umarım girişte sorun olmaz.

Albümü dijital olarak ulaştırdın, teşekkür ediyorum. İlk dikkatimi çeken nokta Türkçe sözlü parçalar oldu. Bunu oldukça iyi başarmışsınız. Özellikle ‘’ Son II’’ ile. Türkçe söz yazmaya devam edecek misiniz? Ve sizce black metal ile Türkçe söz yurtdışı için risk değil mi?
Riskli olduğunu sanmıyorum. Açıkça söylemek gerekirse müzik daha ön planda dinleyici için. Lirikler anlaşılır olması da artı her zaman. Bu arada ilk Türkçe Black Metal parçası bize aittir 1997 yılında raction demosunda wind warriors vardır sözler Türkçedir. İsim İngilizce çünkü
sözler İngilizce yazılmıştı son bir hamleyle Türkçe kaydettik o da öyle kaldı.

Albümün kayıt süreci nasıldı? Ve bu albüm için neler söylemek istersiniz bize?
İki farklı zamanda kaydedildi 2. kısım Midasın Kulaklığı’nda ilk 6 parça ise Eskişehir’de kaydedildi.

İlerisi için projeleriniz neler?
12 parçalık albüm yolda fazla bir projemiz yok. Bizim yaptığımız müzik her zaman farklı olmuştur ve biz bu yüzden seviliriz. Kopya yoktur saf Satanic Verses – Sheltersiege.

Yurtiçinde takip ettiğiniz ya da beğendiğiniz gruplar var mı? Hala oluşamayan Türk metal piyasasının en büyük eksiği ne sence?
Yurt içinde beğendiğim grup yok. Bu olmayan piyasanın eksiği; ilk cümlenin oluşmasını sağlayan, bu piyasanın yıllardır süregelen basit tavrıdır.

Black metal adına yapılan sahne şovları hakkında ne düşünüyorsun? Ülkemizde Episode 13‘de sahneden sakatat atarak bunu yapmaya çalıştı ama komik eleştiriler aldı. Sizin grup olarak bakış açınız nasıl? Bu gereklimi ?
İzlemedim ama eleştirildiğine göre iyi olmamış demek ki. belki de komik ve abartı durmuştur.

Yakın gelecekte konser planları var mı? Ya da bu anlamda teklifler geliyor mu?
Konser gözükmüyor bu sıralar.umarım ilerleyen aylarda yeni albümden parçaları canlı çalarız.

Vakit ayırdığın için sana tekrardan teşekkür ediyorum Ulaş. Son olarak eklemek istediğin benim gözümden kaçan bir şeyler var mı?
Desteğin için teşekkür ederim. umarım canlı performansımızı bir gün izleme fırsatın olur.

www.myspace.com/sverses

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu