Kritikler

Shamael – Melancholie der Engel Albüm İncelemesi

Satanath Records – 2021 – İtalya

İtalyan Experiment Black Metal grubu Gardenjia grubu ile bir şekilde yolunuş´z kesiştiyse grubun kadrosunda kalan tek orjinal elemanı Raffaele Galasso´nun müziğine de aşinasınız demektir. Galasso öne man band projesi olarak devam ettirdiği Funeral Doom Metal projesi Shamael ( ister istemez Samael´i andırıyor bu isim)in ilk albümü Melancholie der Engel 15 Nisan´da Satanath Records ve Negra Nit distro ortaklığıyla piyasaya çıkacak. Albümde toplam 4 parça bulunuyor ve 41,01 dakika uzunluğunda. Hastalık, lockdown gibi sebeplerden delirmiş dünyanın ağırlığını Doom Metal ile atma eğiliminiz varsa doğru adrestesiniz.

Uzun zamandır Funeral Doom dinlememiştim. Albümdeki bütün enstrümanların performansı Raffaele Galasso´ya ait, kritiğin başında da tek kişilik bir proje olduğundan bahsetmiştik. Albüm Funeral Doom Metal´ın bütün özelliklerini taşıyor. Baştan sona dinledikten sonra gözünüzün önüne gelen resim; asırlarca savaş alanlarında düşen ruhları toplayan, ı̇nsanlar tarafından bile unutulmuş bir tanrının, bütün dünyayı ezebilecek ağır yanlızlığının son bulması gibi bir fantastik hikaye.. Tam anlamıyla yanlızlığa eşlik ediyor.

Albümün atmosferi o kadar soğuk ki tarzın hakkını tam anlamıyla veriyor. Derin ölümcül gitar rifflerinin yanında yoğun klavye kullanımı yer yer keman gibi enstrümanların harika icrası atmosferi daha da dibe çekiyor. Bunun yanında Galasso´nun brutal vokal tekniği de tarza çok uygun, icra ettiği tekniğin albümün atmosferi ve enstrümanlarla uyumu oldukça iyi.

Albümün ismi ve görünen o ki lyric teması da 2003 te planlanmasına rağmen 2009 da seyirciyle buluşabilen Marian Dora tarafından yönetilen ve aynı ismi taşıyan bağımsız korku sınama filmine dayanıyor toparlamak gerekirse, her ne kadar uzun zamandır Funeral Doom piyasasına bakmasam da ortama ilk albümüyle katılan Shamael oldukça dikkat çekecek gibi görünüyor. Funeral Doom seviyorsanız eğer bu albüm karanlık duyguların neredeyse tamamından canlı dokunuşlar barındırıyor. 13 dakikayı geçen uzunluğuyla Moonsoon parçası ise albümün en çok öne çıkan ürünlerinden biri. Meraklısına şiddetle tavsiye edilir.

8/10

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu