Röportajlar

SETH.ECT

Son zamanlarda Türkiye’de yeni çıkan gruplar arasında kendini gösteren, kaliteli ve sağlam grupların elemanlarından oluşan, Myspace’de albüm öncesi yaydığı şarkıları ile ilgi çeken ve beğeni toplayan, iyi yorumlar alan, Türkiye şartlarında daha önce yapılmamış bir tarz ile çıkan SETH.ECT ! Eğer dinlemediyseniz röportaj sonrasında grubun Myspace profilini ziyaret edip grubu dinlemenizi tavsiye ediyorum. Grubun davulcusu Çağlar Yürüt ile yaptığım röportaj…

Türkiye’de daha önce benzerini görmediğim yada bu tarzda bu kadar başarılı olup kulağıma gelmiş bir grup ismi yok, sanıyorum ki ilksiniz, insanların tepkileri nasıl?
Çağlar Yürüt (Davul):
Ülkemiz bir çok konuya olduğu gibi müziğe de yabancı aslına bakarsan. Yabancı dediğimiz, için için kıskandığımız, yeri gelince aşağıladığımız Avrupa ve Amerikalı gruplar dünya müzik endüstrisini yönlendiriyorlar. Grup olarak farklı müzikleri seven ve takip eden elemanlardan oluşuyoruz. Tabi herkes müziğe son derece hakim. Söz ettiğim ülkelerden çıkan gruplar dışında “yeni” olan bir akım yaratmak için bir araya geldik. Hepimizin uzun senelerdir aktif olarak müzik yapıyor olmamız, sevdiğimiz için müzik yapmamız, yeniliklere açık olmamız ve bence en önemlisi yaratıcılık açısından bakış açımızın farklı olabilmesi sayesinde gerçekten dünya için “yeni “bir sound ortaya koyduğumuzu düşünüyorum. Türkiye’den çok fazla tepki aldığımızı söylemem fakat yurtdışından özellikle Amerika kıtasından inanılmaz sayıda dinleyicimiz var, Myspace sayfamıza giren kişilerin %57’si Amerika kıtasından, sonra Almanya başta olmak üzere Avrupa geliyor her geçen gün bu sayı artıyor. Aldığımız tepkiler tek kelimeyle mükemmel.

Hepinizin death, black vb. gruplarınız var, böyle bir fikir nereden çıktı? Seth.Ect’e sizin için bir yan proje diyebilir miyiz yoksa yan proje olarak adlandırılmasından fazlası mı?
Evet, Aybars Raven Woods, Mert Decimation, İsmail Murat Burst Appel ben Suicide, Ominous Grief elamanıyız aynı zamanda.
Seth.Ect kesinlikle bir yan proje değildir, aksine bir Ana projedir. Bir araya gelirken herkesin ortak noktası tam anlamıyla konsantre olup güçlü ve özel bir müzik yaratmaktı. Bunu iyi beceriyoruz Seth.Ect ile.

Seth.Ect, isme bakıldığında tarzın ne olduğunu verebilen bir isim bence, ne anlama geliyor?
”SETH” antik mısır mitolojisinde geceyi getiren ölüm tanrısıdır. Antik mısır ve doğu mistizmi bu müziği oluştururken bizi etkileyen öğelerin başında gelir. ECT ise ”Experimental Chaos Theory” yani isimden de anlaşıldığı gibi SETH.ECT bizim kaos teori deneyimiz..

Diğer gruplarınızdaki sahneleriniz tartışılmaz, fakat Seth.Ect olarak kendi ülkenizden önce Ukrayna’da çaldınız,
MHM Fest – Ukrayna konseri nasıldı?

Müzisyen olarak herkes mükemmel konser vermek ister, bunun hayalini kurar, Ukrayna’ya gitmemiz için teklif geldiğinde bunun Seth.Ect’in kariyerinde ilk konser olabilecek kadar iyi geçeceğini zaten oradaki dinleyici kitlesini bildiğimden tahmin etmiştim. (Daha önce 2 kez: 2007 Cenotaph, 2008 Ominous Grief ile çaldım MHM’de) Fakat konser günü geldi çattı biraz şaşkınlık yaşadık. Çalacağımız gün Festivalin ilk günüydü ve hava inanılmaz derecede sıcaktı . İnsanlar headliner’a kadar sahneye çıkan 10-12 gruptan hiç birini izlemek için içeri bile girmiyordu sıcaktan. Sıra bize geldi, sahne hazırlıklarını yaparken konser alanında sanırım 10 kişi kadar vardı. (Herkesin dışarıda olduğunu düşünün, festivale her sene ortalama 3000 -4000 kişi geliyor)
Özel kostüm ve sahne makyajlarımız zaman aldığı için sahnede sadece davulu kendime göre kurmak için ben ve bir teknisyen de gitarları ve bas gitarı ayarlıyordu. Derken ilk parçaya girdik, ilk parça bittiğinde salon dolmuştu.
Ciddi festivallerin çok sıkı zamanlamaları vardır, her grubun çıkıp ineceği zamanlar dakikalarla belirlenir. Grup olarak sürenizi aşarsanız, headliner değilseniz amfileri mixeri kapatırlar grup insin diye.
Tüm festival boyunca headlinerlar dışında bis yapan tek grup Seth.Ect’ti. Bilmem anlatabildim mi?

Türkiye’de bu grup ile konsere çıkmamanızın nedeni nedir?
Türkiye’de genel konserlerin işleyişi, organizasyonları, grup seçimleri, seyircilerin konserlere olan ilgisini yeterli görmüyoruz. Seth.Ect’in sahneye çıkması çok kolay değil. Grupların; “bagetimi gitarımı alıp, sahneye çıkayım, çalıp ineyim bira içeyim” veya Organizatörlerin:” 2-3 arkadaş grup toparlayıp konser diye her gün idareten bir ses sistemiyle, sıfır masraf yaparım” mantığıyla yürüyen bir sistem var Türkiye’de. Böyle olunca konserlere katılım da az oluyor. Tabi bu sözüm genele hitap ediyor istisnalar mevcut. Böyle bir sisteme dahil olup grubumuzu dinleyicilerimize rezil etmek istemediğimiz için konserlere çıkmıyoruz. Festivallerden gelen talepler oldu fakat açık hava festivallerinde gece çalma dışında mümkün değil. . Bizim sahneye çıkmamız için gerekli şartlar yerine getirilirse her yerde çalarız ama diğer ülkelere nazaran kendi ülkemizde bu şartlarda zor gözüküyor.

Belli bir konser var mı şu an?
Açıklamadan önce kesinleşmesini beklediğimiz bazı turlar ve festivaller var. Her şeyi albüme endeksledik. Zaman çizelgesi albümün çıkışına göre gelişecek.

“Yeni evimize taşındık, kendi stüdyomuzu kurduk” gibi bir haberinizi okudum, bir çeşit ev çalışma-kayıt stüdyosu gibi bir şey mi?
Aynen öyle.

Herhangi bir plak şirketine bağlı görünmüyorsunuz, hiç sanmıyorum teklif gelmediğini bu yüzden kabul etmekte neden beklediğinizi merak ediyorum…
Yakında gelişmelerden haberiniz olur . Biraz zaman alsa da sonunda en iyisi olacak.

Hep Myspace’den yeni şarkılarınızı duyuyoruz, bir çok insan albüm bekliyor, önümüzdeki günlerde yeni albüm kaydında olacağınız doğru mu? Albüm adı, tracklist vs.. neler belli şu an? Hemen ilk önce bizim haberimiz olsun, bilgi sızdıralım 🙂
Myspace’den parçaların yayınına karar vermemizin nedeni artık gerçekten çok sayıda gelen istek mesajları. Albüm süreci çok detaylı çalıştığımızdan yavaş ilerliyor haliyle ve sabırsızlanan dinleyicilerimizin öfkelenmesini istemiyoruz. Albümle ilgili detayları şimdi vermeyeceğim.

Bir adet Slayer coverınız var, açıkçası Slayer’ı dinlerken aldığımdan daha çok zevk aldım (buna Slayer sevmememin de etkisi var tabi), albüm için de böyle bir şey düşünüyor musunuz, çünkü bildiğim bazı yabancı Endüstriyel gruplarının albümlerinde bu tarz şeyler görmüştüm…
Albüm için böyle bir cover yapmayacağız. Slayer cover’ı bizim ufaklığımızdan itibaren dinleyip müziği öğrendiğimiz bir gruba saygıdan dolayı yapılmıştır.

Mercan Dede ile çalışacakmışsınız, ne şekilde anlaştınız, onun gibi kendi alanında kaliteli işler yapan başka farklı müzisyenlerle çalışmak söz konusu mu?
Arkın ALLEN bizim çok sevdiğimiz, saygı duyduğumuz bir insan ve çok yakın dostumuz ayrıca MERCAN DEDE’yi severek dinleriz. Parçarlardaki tüm Ney performansları ona ait. Arkın müzikten iyi anlayan bir insan olduğu için birlikte müzik adına bir çok şey paylaşıyoruz her zaman yanımızda olacaktır, bizde aynı şekilde onun yanındayız.

“For Seven Years”ı internetten yayalı 1 gün oldu ve bir çok yorum, beğeni gelmiş hemen, albüm sonrası da ilginin daha büyük olacağını sanıyorum, albüm dışında Seth.Ect’ten neler göreceğiz?
Gördükleriniz, göreceklerinizin yanında hiç bir şey, biz bile bazen şaşırıyoruz, yapacaklarımızı konuşurken planlarken ortaya çıkan fikirlere.

Myspace sayfanızın tasarımı, fotoğraflar vs. çok kaliteli bir promosyon söz konusu, promosyona önem veriyorsunuz, bunların arkasındaki fikir sahibi insanlar ve sanatçılar kim?
Bize göre müzik görsellikle birleştiği zaman unutulmaz bir hal alıyor ve görsellerin profesyonellikle grubun imajına katkı sağlamaktan öte grubun bir parçası olması gerektiğini biliyoruz. Seth.Ect imajının arkadasındaki ana beyin Aybars Altay.

Albüm kapağı ve içindeki promo fotoğraflar vs. ardında yine Aybars olacak herhalde…
Evet. Yine Aybars tarafından yapılacak.

Son sözler…
2010’un herkes için iyi bir yıl olmasını dilerim.

www.myspace.com/sethect


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu